Přejít na hlavní obsah

Masarykova univerzita podpořila Emil Open

Sportoviště v Brně hostily desátý ročník Evropských her handicapované mládeže. Na náměstí Svobody zahájil čtyřdenní sportovní klání také rektor MU Martin Bareš.

Z loňského ročníku Evropských her handicapované mládeže v Brně.

Do moravské metropole dorazilo více než 755 účastníků klání s názvem Emil Open ze 13 zemí. Ti poměřili své síly v pěti sportech. Mezi ně patří atletika, plavání, stolní tenis, boccia a bocce. „Sport boccia jde přirovnat ke hře pétanque, s tím, že je přizpůsoben lidem se zdravotním postižením. Bocce představuje podobný sport, ale účastníci jej hrají venku na trávníku. Závodí se podle pravidel Speciálních olympiád,“ říká viceprezident her Vojtěch Kocůrek.

Letní hry mladých sportovců se zdravotním postižením odstartovaly ve středu 23. června. „Soutěže byly otevřené pro mladé sportovce se všemi druhy zdravotního postižení. Jediné, co účastníci potřebovali, je chuť sportovat,“ konstatoval prezident Emil Open Pavel Zbožínek.

Na organizaci a koncepci her se podílela Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity a právě z řad studentů této fakulty bylo také nejvíce dobrovolníků, kteří pomáhali na všech sportovních stanovištích.

Evropské hry handicapované mládeže Emil Open měly také bohatý doprovodný program. První den se při slavnostním zahájení v centru Brna odehrála speciální výzva. Do ní organizátoři zapojili stovky lidí, kteří v jeden moment vytleskávali stejnou melodii. Výsledné video poletí z Brna k olympijským kruhům do Tokia, kde má povzbudit české paralympioniky.

V programu účinkoval také Dušan Vitásek se svojí kapelou, následovalo bude vystoupení populárního moderátora Jana Krause v jeho show Z očí do očí pro Nadační fond Emil. Jeho hosty byli poprvé pod širým nebem sportovkyně Kristýna Křenová, bojovník MMA a student MU Jiří Procházka a rektor MU Martin Bareš.

Rektor Martin Bareš při rozhovoru s moderátorem Janem Krausem.

„Poslední rok byl na Masarykově univerzitě a v celé naší společnosti výrazně poznamenán epidemií koronaviru. I proto mě nesmírně těší, že právě tato krásná sportovní akce je jedním z prvních symbolů návratu do normálního života. Je také součástí idejí, hodnot a principů, které spojujeme s myšlenkovým odkazem prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. S jeho intenzivním zájmem o posilování lidského ducha i těla, který Masarykova univerzita rozvíjí nejen jako významné centrum vzdělanosti a výzkumu, ale právě důrazem na sport prostřednictvím naší fakulty sportovních studií,“ uvedl k zahájení her rektor Bareš.

Masarykova univerzita je dlouholetým partnerem her. Mladé handicapované sportovce mohla veřejnost podpořit nejen svojí účastí v hledištích, ale i dobrovolným příspěvkem pro Nadační fond Emil.

Hlavní novinky