Přejít na hlavní obsah

Další pomoc dobrovolníků MU: úklid i psychologická péče

Také poslední červnovou neděli se dobrovolníci, kteří se přihlásili na pomoc obcím postiženým čtvrtečním tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku, vrhli do práce.

Lucie Janečková a Daniela Niebauerová z týmu MUNI POMÁHÁ, přes jehož aplikaci se lidé ochotní pomoci přihlásili, tak už druhý den rozesílaly dobrovolníky v součinnosti s místními koordinátory podle aktuálních potřeb na různá místa v oblasti zasažené přírodním živlem.

Pětatřicet jich zamířilo na manuální práce do obce Lužice na Hodonínsku, sedmadvacet dobrovolníků jelo pracovat na odklízení trosek do Moravské Nové Vsi na Břeclavsku a osmnáct se jich pustilo v Mikulčicích na Hodonínsku do hlídání dětí, manuální pomoci a také poskytnout psychologickou péči místním obyvatelům, kterým ničivé tornádo vzalo střechu nad hlavou.

Tým MUNI POMÁHÁ dobrovolníkům kladl na srdce, aby nezapomněli na pitný režim, byli při odklízení trosek opatrní a při práci na slunci používali ochranné krémy. Celkem se tak do práce ve svém osobním volnu v neděli zapojilo přes 70 dobrovolníků.

To je jednou tolik, co v sobotu, kdy se přímo do pomoci na místě zapojilo 30 lidí, z toho pět studentek z Univerzity obrany v Brně. Jejich činnost byla různorodá: práce na základě žádosti ze Střediska volného času Hodonín a ve spolupráci se složkami IZS nebo balení a chystání balíčků jídla pro dobrovolníky a postižené obyvatelstvo ve spolupráci s Diecézní charitou.

Po výzvě ředitelky ZŠ Moravská Nová Ves se koordinátorky MUNI POMÁHÁ vydaly na průzkum poničené školy, kam poté zamířilo devět dobrovolníků, kteří až do sobotního večera pracovali na úklidu budovy. Další část jich odklízela trosky v Mikulčicích.

Mezi dobrovolníky, kteří se rozhodli pomoct v zasažené oblasti, je i výzkumník pracoviště Recetox Přírodovědecké fakulty MU Jan Velecký. „Nebývalý rozsah škod mě šokoval a vyvolal ve mě lítost. Nicméně ta škody neopraví, proto jsem brzy začal hledat, jak bych se mohl zapojit,“ uvedl mladý vědec, který přijel pomáhat společně s Monikou Balcovou a Terezií Hiclovou z Fakulty sociálních studií MU v Brně.

Tým MUNI POMÁHÁ také spojil s krizovým interventem zaměstnankyni Pedagogické fakulty MU, která po úderu tornáda přišla v zasažené oblasti o střechu nad hlavou.

Masarykova univerzita má v postižených oblastech i své studenty a zaměstnance, kterým je připravena pomoci. "Pomáháme i svým lidem a chceme, aby se na nás - na MUNI POMÁHÁ - obraceli napřímo," potvrdila prorektorka pro záležitosti studentů a absolventů Simona Koryčánková. Studenti mohou okamžitě zažádat o stipendium v tíživé životní situaci

Pomoc může každý také prostřednictvím Sbírky pomoci lidem v postižených oblastech jižní Moravy. Masarykova univerzita pro tyto účely zřídila transparentní účet.
Běžný účet číslo 123-3118150227/0100
IBAN CZ43 0100 0001 2331 1815 0227
Měna účtu CZK
Název účtu MUNI Pomáhá – Tornádo

Hlavní novinky