Přejít na hlavní obsah

Ve virtuálním souboji naběhala MU přes 52 tisíc kilometrů

MUNI x VUT. Virtuální běžecký souboj dvou univerzit zná nejlepší běžce a odměny jsou rozdány.

Pavel Caha z Filozofické fakulty MU.

Pavel Caha z Filozofické fakulty MU uběhl od začátku května do začátku června každý den v průměru 28 kilometrů. Odnesl si sice jen cenu pro nejlepšího zaměstnance MU, ale se 1 008 kilometry se stal jasným absolutním vítězem pětitýdenního běžeckého souboje. A jak sám přiznal, ani ho to nestálo moc sil.

„Standardně běhám každý den do práce a z práce domů, což je něco přes 15 kilometrů. V březnu a dubnu jsem navíc běhal s malou dcerkou v kočárku do přespolní školky, protože její byla zavřená kvůli covidu. Cesta se tím protáhla, a tak už před začátkem soutěže jsem ve všední dny běhal zhruba 25 kilometrů denně. V soutěži pak stačilo přidat dva delší běhy o víkendu a byla z toho konkurenceschopná vzdálenost, se kterou jsem se mohl poprat se o první místo,“ popisuje cestu k úspěchu Caha, kterého k zapojení do soutěže vyzvala kolegyně z práce.

Na Filozofické fakultě vyučuje Pavel Caha budoucí bohemisty a podílí se na chodu výzkumné skupiny na Ústavu českého jazyka. Vítězství v soutěži považuje za důkaz toho, že běh je sport duševní, nikoliv fyzický. „Do dvaceti let jsem hrával závodně basket a na vysoké škole jsem pravidelného sportování nechal. Ke konci doktorského studia jsem ale docela přibral, tak jsem to řešil tím, že jsem začal běhat do práce. Od té doby mi to zůstalo,“ vysvětluje.

Soutěž by se podle něj měla určitě opakovat. „Na svých dvou starších dětech, které mají 12 a 11 let, vidím, jak je zavřené školy a kroužky poznamenaly. Nejraději by seděly u počítače a nic se jim nechce. Tak pokud si kvůli soutěži šel někdo ze studentů zaběhat, tak je účel splněn. Pro mě osobně bylo nejhezčí zaběhnout si Brněnské (půl)vokruch kolem štatlu s Karlem Kubíčkem. Je to moc pěkná trasa, kterou každému doporučuju,“ dodává.

Virtuální běh pořádaný Centrem univerzitního sportu MU předčil očekávání organizátorů. Za Masarykovu univerzitu se ho zúčastnilo 589 studentů a 93 zaměstnanců, kteří naběhali nebo nachodili 52 568 kilometrů. Mezi zaměstnanci vyhrál zmíněný Pavel Caha, mezi zaměstnankyněmi Iva Šťastná z Pedagogické fakulty MU s 570 kilometry.

Mezi studenty byl nejlepší Roman Stix z Přírodovědecké fakulty MU s 756 kilometry a mezi studentkami Hana Homolková z Fakulty sportovních studií s 514 kilometry. Běh nebo chůzi každý účastník zaznamenával v aplikaci Strava, proto mohli organizátoři udělit i speciální ocenění. Nejvíce výškových metrů nastoupal Vojtěch Grün z Fakulty sportovních studií – 13 167 metrů a vizuálně nejzajímavější trasu zaslala Anna Cardová z Lékařské fakulty, která zaběhla „slůně“.

„Z lidí registrovaných do souboje a přihlášených do skupiny na Stravě celkem 123 osob v době souboje nezaznamenalo žádnou běžeckou ani pěší aktivitu, takže nebyli do vyhodnocení zařazeni. Přesto oceňujeme, že si spousta z nich zavedla účet na Stravě nově, a pokud z nějakého důvodu nezačali teď, možná se jím nechají motivovat v příhodnější době. U mnohých bylo dobře patrné navýšení aktivit v době souboje, což nás velmi těší,“ shrnul aktivitu organizátor Milan Šipl z Centra univerzitního sportu MU.

V samotném souboji s VUT se mezi sebou porovnávaly výkony nejlepších 100 běžců z obou škol. Nejlepší stovka za MU naběhala za pět týdnů souboje 27 743 kilometrů, nejlepší v VUT zdolali dohromady 21 399 kilometrů.

„Musíme uznat, že VUT bylo velmi zdatným soupeřem. Na poli studentském byli naši nejlepší poraženi, na poli zaměstnaneckém či absolutním získala vítězství Masarykova univerzita. Byl to pěkný souboj a budeme se těšit na odvetu,“ přislíbil Šipl.

Kompletní výsledky a vyhodnocení virtuálního běhu najdete na Facebooku CUS

Hlavní novinky