Mendel Festival nabídne zábavu i oblíbené přednášky

Bohatý program plný zábavy i zajímavých přednášek čeká na návštěvníky Mendel Festivalu, který se odehraje v sobotu 24. července v Brně. Na jeho pořádání se podílí Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity.

Po pátečním letním kině v zahradě Augustiniánského opatství nabídne sobota popularizačně-naučné aktivity, pořádané právě ve spolupráci s Mendelovým muzeem. Nebudou chybět komentované prohlídky celého areálu, oblíbené odborné přednášky a bohatý doprovodný kulturní program.

Návštěvníci festivalu se můžou těšit také na cestu do časů Gregora Johanna Mendela a podívat se, jak se lidé tehdy oblékali, jak trávili volný čas a co si připravovali k obědu.

Odpoledne jsou také připraveny přednášky v Mendelově refektáři, které moderuje prorektorka Masarykovy univerzity Šárka Pospíšilová. Jako první vystoupí historik Milan Řepa s přednáškou 1866 – Klášter a Brno v osudovém roce pro celou monarchii, která se pokusí odpovědět na otázky, co změnila prusko-rakouská válka ve druhé polovině 60. let 19. století a jak ovlivnila život obyvatel jižní Moravy skutečnost, že se jejím dějištěm staly právě české země.

Na tuto přednášku naváže vystoupení profesora Nilse C. Stensetha z univerzity v norském Oslu na téma Od Gregora Mendela a Charlese Darwina k dnešní genomice. A po přestávce budou následovat přednášky Michaela Doubka a Jakuba Trizuljaka na téma rakoviny a blok zakončí vystoupení Marka Váchy na téma Mendel, genetika a gen-etika.

Po celý den jsou pak na zahradě opatství připraveny aktivity pro děti, které připravilo Mendelovo muzeum. Na stánku Nahlédněte do svých genů se školáci dozví o šesti znacích lidského těla, které jsou podmíněny pouze jediným genem, nabývají však dvou podob (variant). Zjistí také, kterou z variant nosí a jak se tyto varianty dědí.

V programu Svět očima vědce bude úkolem dětí přiřadit k sobě fotografie, které patří ke stejné věci, ale jsou pořízené s různým zvětšením. Na závěr si navíc budou moci vyzkoušet práci s mikroskopem.

A Mezinárodní vědecký institut CEITEC MU si pro školáky nachystal aktivity, díky kterým se poutavou formou dozví něco o vědě a odnesou si památku v podobě vlastnoručně vyrobeného odznáčku nebo speciálního prizmatu, který jim na mobilu vykouzlí dechberoucí hologram.