Přejít na hlavní obsah

Milují češtinu a celý měsíc ji v Brně studují

Už po čtyřiapadesáté přijeli na Filozofickou fakultu MU zahraniční studenti, aby se zúčastnili mezinárodní letní akce. V Brně se budou učit až do konce srpna.

Na Filozofické fakultě MU se koná Letní škola slovanských studií.

Letní škola slovanských (bohemistických) studií byla zahájena v pondělí 26. července, lektoři se věnují stovce studentů ze 34 zemí celého světa.  „Účastníky naší letní školy jsou stipendisté ministerstva školství, Kabinetu češtiny pro cizince Filozofické fakulty a také zájemci, kteří si pobyt hradí sami. Vzhledem k celosvětové pandemii nemoci covid-19 jak kontaktně, tak online i hybridně. Chceme tím umožnit účast opravdu všem zájemcům o český jazyk a českou kulturu,“ uvádí ředitelka letní školy a vedoucí Kabinetu češtiny pro cizince Eva Rusinová.

To, že studenti, kteří jsou rozděleni do devíti kurzů podle stupně pokročilosti, mají opravdu nabitý program, dokládá intenzivní výuka – pět hodin denně od pondělí do soboty, po které následují odpolední přednášky, besedy z českého jazyka, literatury a kultury, odborné semináře z české literatury, lexikálně-stylistická cvičení a interpretace literárního textu. Na přednáškovém programu se podílejí jak odborníci z Ústavu českého jazyka a dalších pracovišť MU, ale i pracovníci Akademie věd ČR a bohemisté z prestižních univerzit Evropy.

Pořadatelé z Kabinetu češtiny pro cizince Filozofické fakulty MU připravili pro účastníky i program na večerní hodiny a exkurse na zajímavá místa jižní Moravy. Doplňkový program je připraven i pro studenty připojené online.

Zajímavý je i věkový průměr studentů letní školy. Nejstarším účastníkem je student s rokem narození 1953, nejmladší účastník se naopak narodil v roce 2004.

Hlavní novinky