Přejít na hlavní obsah

Studenti útočili na aplikaci MUNI POMÁHÁ

Finalisté Kybersoutěže se ve čtvrtém červencovém týdnu sešli na Letní škole kyberbezpečnosti, kterou pořádali odborníci z Masarykovy univerzity.

Letní školy kyberbezpečnosti se zúčastnili finalisté Kybersoutěže.

Penetrační testování aplikace MUNI POMÁHÁ nebo i bezpečnostní hry v Kybernetickém polygonu byly letos na programu letní školy, která řešila kyberbezpečnost v praxi. Letní škola na MUNI ale slouží také jako soustředění a odměna pro finalisty Kybersoutěže. Cílem je také poskytnout jim exkurz do kyberbezpečnosti v praxi, tomu pak odpovídá i připravený program.

Konkrétně se studenti zabývali tzv. penetračním testování aplikace MUNI POMÁHÁ, která usnadňuje koordinaci a činnost dobrovolníků v rámci univerzity. Penetrační testování je metoda, při které obránci záměrně útočí na konkrétní systém či aplikaci, aby odhalili její slabá místa dříve než skuteční útočníci.

„Usilovali jsme o to, aby studenti mohli testovat reálnou a užitečnou aplikaci. Jejich zjištění navíc pomohou vývojářům na ÚVT navýšit bezpečnost aplikace,“ říká Jan Vykopal, odborník na vzdělávání v kyberbezpečnosti z Fakulty informatiky MU. 

Kromě testování si účastníci vyzkoušeli také kyberbezpečnostní hru v Kybernetickém polygonu (KYPO). Letošní novinkou byla skutečnost, že se hra přizpůsobovala hráči. Díky tomu se mohl každý učit svým vlastním tempem.

Zúčastněným studentům se připravený program líbil. Za všechny jej shrnul Jan Kučera, absolutní vítěz soutěže: „Jsem nesmírně vděčný za zajímavý program na MUNI, kde jsem si mohl vyzkoušet svůj první opravdový black-box pentesting, a to od začátku až po prezentaci, navíc na dobročinné aplikaci. Byla to pro mě obrovská zkušenost, která se mi v budoucnu bude skutečně hodit.”

Podpora Kybersoutěže je na Masarykově univerzitě dlouhodobá. Tento rok se uskutečnil pátý ročník a univerzita se aktivně zapojila do všech ročníků.
„Vidíme velký smysl v podpoře této osvětové aktivity, která navíc pomáhá hledat a motivovat nové talenty. Její význam je o to důležitější, že odborníků na kyberbezpečnost je dlouhodobě nedostatek,“ doplňuje Vykopal.

Na letošním ročníku se na Masarykově univerzitě podíleli odborníci z Laboratoře kyberbezpečnosti (FI MU) i z Kyberbezpečnostního týmu CSIRT-MU (ÚVT). Kromě nich se zapojili také pracovníci Dobrovolnického centra MU. Kybersoutěž pořádá česká pobočka AFCEA pro studenty od 9 do 25 let. Každý rok se přihlásí stovky zájemců, do finálového kola se však dostane jen zlomek z nich.

Hlavní novinky