Přejít na hlavní obsah

Studenti jsou zpět. Akademický rok začal prezenčně

Prvními přednáškami, semináři a výukou v prezenční podobě začal v pondělí 13. září akademický rok na Masarykově univerzitě.

Studentka geografie a kartografie Julie Konvičná na první přednášce.

„Na tuhle první přednášku tady v aule jsem se moc těšila. A po pravdě řečeno, moc jsem nepočítala s tím, že bych zůstala sedět doma u počítače, protože jsem si byla jistá, že to bude tentokrát prezenčně,“ usmívala se studentka programu Geografie a kartografie Julie Konvičná, která se na studium prvního ročníku přírodovědecké fakulty připravovala v Zaškolováku.

Aula Přírodovědecké fakulty MU se začala plnit studenty prvního ročníku už o půl druhé odpoledne, přestože Geografický proseminář začínal až o půl hodiny později. A když jedna z přednášejících studenty upozornila, že nemusí sedět v respirátorech, většina posluchačů si ochranu dýchacích cest s úlevou sundala. Na tvářích prváků tak byly rázem vidět úsměvy a v očích se jim zračilo radostné očekávání první živé přednášky.

Další z "prváků" v aule, Vojtěch Juřička, absolvoval před začátkem semestru akci Prvákoviny. „Provedly mě systémem studia na Masarykově univerzitě, takže už jsem dopředu věděl, co mě čeká,“ pochvaloval student geografie a kartografie.

Na zahájení akademického roku v prezenční formě se po loňské koronavirem zaviněné online výuce těšil i rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. „V prvé řadě bych chtěl přivítat studenty a studentky prvních ročníků a letos i druhých ročníků, protože ti si loni moc svého prezenčního studia na univerzitách v celé České republice i na Masarykově univerzitě neužili. Chtěl bych jim popřát úspěšný start do nového akademického roku,“ uvedl Martin Bareš.

Upozornil však na nutnost dodržování vládních protiepidemických opatření, jako je například nošení respirátorů ve společných vnitřních prostorách.

Kapacita přednášek je nyní na Masarykově univerzitě omezena na počet 150 lidí usazených v přednáškovém sále, kde však mohou respirátory sundat. Pokud by jich bylo víc, tak je možné buď přesunout výuku do online prostoru, nebo obě formy zkombinovat tak, že se přednáška z prezenční výuky streamuje online i pro další studenty u počítačů.

Testy na covid-19 musí nyní podstoupit pouze studenti ubytovaní na kolejích Masarykovy univerzity. „Druhou skupinou, která se musí otestovat nebo prokázat dokladem o očkování, jsou zahraniční studenti nebo studenti, kteří se ze zahraničí vracejí zpět do České republiky,“ upřesnil Bareš.

Hlavní novinky