Přejít na hlavní obsah

Čtyři největší učebny na právech v úplně novém

Nově zrekonstruované posluchárny slavnostně otevřeli na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Učebny jsou vybaveny nejmodernější audiovizuální technikou.

Právnická fakulta má nově opravené prostory.

Studenti Právnické fakulty MU se od září učí ve čtyřech nově opravených velkých posluchárnách, kde proběhla rozsáhlá rekonstrukce. Slavnostně je nyní při Právnickém zahajováku otevřeli rektor Martin Bareš a děkan fakulty Martin Škop.

„Jsem moc rád, že naše zakládající fakulta, která byla první v Brně, kde před sto dvěma lety zazněla vysokoškolská přednáška, má postupnou trajektorii kultivace budovy, která tehdy měla být ve středu plánovaného rozsáhlého univerzitního kampusu, jehož vybudování se nakonec nepodařilo,“ uvedl při slavnostním otevření nově opravených poslucháren a prostorů před nimi rektor Martin Bareš.

Podle něj je Právnická fakulta MU nejlepší fakultou svého druhu v ČR. „Proto jsem rád, že studenti, pedagogové i neakademičtí pracovníci si budou tyto nově zrekonstruované prostory užívat,“ dodal Martin Bareš.

Rektor Martin Bareš a děkan právnické fakulty Martin Škop při prohlídce nově opravených učeben.

Otevření moderních poslucháren podle děkana Martina Škopa znamená, že se nejen kultivuje prostředí na fakultě, ale znamená to, že už se studenti a učitelé nemusejí mačkat v náhradních provizorních posluchárnách. „A symbolicky to znamená i návrat k prezenční výuce. A je tedy příjemné, že se to tak všechno sešlo pěkně dohromady,“ pochvaloval si děkan právnické fakulty.

Rekonstrukce byla podle něj technicky náročná, protože celá rekonstruovaná část budovy byla v havarijním stavu. „Rekonstrukce zahrnovala modernizaci učeben a musela vyřešit i závažný statický problém stropů z hlinitanových betonů, který znemožňoval využívání učeben,“ upřesnila tajemnice právnické fakulty Blanka Přikrylová.

Během 18 měsíců byly stropy nahrazeny novými a stavbaři také zpevnili obvodové zdi učeben. V nich jsou i nové interiéry a audiovizuální technika, umožňující propojování všech čtyř učeben, streamování a nahrávání přednášek. „Kvůli rekonstrukci jsme museli přesunout studenty do náhradních prostor a učit mimo fakultu. Rozvrh výuky se přitom musel zkombinovat tak, že jsme neměli k dispozici čtyři největší učebny,“ zdůraznil Martin Škop.

Při rekonstrukci byly zvelebeny i chodby u poslucháren.

V posluchárnách v 2. nadzemním podlaží se přitom podařilo znovu obnovit původní unikátní stropní světlíky. „To je skvělé, protože teď je to díky těmto světlíkům ta pravá katedrála vědění s otevřeným prostorem až do nebe. Do učeben tak jde přirozenější světlo a prostor je velmi vzdušný, takže ten, kdo tu sedí, tak možná vydrží být déle svěží po celou dobu výuky,“ řekl děkan.

A pochvaloval si i zvelebení prostorů chodeb před učebnami. „Studenti i další lidé, kteří sem přijdou, potřebují zázemí, kde si sednou, protože postávat na chodbě není úplně ideální. A když to bude právě před těmi velkými posluchárnami, tak to znamená, že lidé se tam budou opravdu setkávat, mluvit spolu a bavit se. Tím se ještě víc rozproudí život uvnitř fakulty, a to nejen během výuky, ale i kdykoliv jindy,“ dodal Škop.

Podle tajemnice fakulty Blanky Přikrylové přišla rekonstrukce poslucháren včetně nové audiotechniky a vybavení interiérů na 62 milionů korun.

Hlavní novinky