Přejít na hlavní obsah

Výtěžek z dražby obrazů je určen pro Památník dárcům těl

Lékařská fakulta MU odstartovala historicky první benefiční online aukci téměř padesáti výtvarných děl studentů a absolventů.

Výstava obrazů z výtvarné soutěže da MEDici na Lékařské fakultě MU.

Cit pro umění a zároveň uvědomění si pokory vůči pomíjivosti lidského bytí se prolínají akcí, kterou uspořádaly Spolek mediků Lékařské fakulty MU, brněnská pobočka IFMSA, sdružení zahraničních studentů MIMSA a Oddělení pro komunikaci a vnější vztahy Lékařské fakulty MU. Na začátku byla výtvarná soutěž da MEDici pro všechny studenty i absolventy fakulty, závěrečnou fází je pak aukce obrazů této výtvarné soutěže, která nyní v adventním čase završí spojení talentu i úsilí. Dražba všech 49 děl od 38 výtvarníků probíhá na Facebooku ve fotogalerii prostřednictvím příhozů v komentářích u jednotlivých děl. Aukce a dražba výtvarných děl se koná na podporu vybudování Památníku dárcům těl. 

Vernisáž výstavy da MEDici.

Všechna díla byla slavnostně představena na vernisáži letos 14. října a společně se zahájením nového akademického roku bylo odstartováno hlasování o nejúspěšnější díla. Obrazy byly vystavené až do 6. prosince a k vidění jsou stále dostupné online na webu soutěže a zmíněny jsou tam také podmínky online dražby. Z vítězných třinácti prací probíhá výroba nástěnného kalendáře pro rok 2022.

Vůbec první výtvarná výstava na půdě lékařské fakulty vznikla díky zájmu fakulty o mimoškolní aktivity svých studentů i absolventů. Ti často na sociálních sítích uveřejňují díla, jejichž prostřednictvím si upevňují vztah k medicíně obecně, ke svému studiu na lékařské fakultě, ale také relaxují.

„Spojením tohoto druhu umění a myšlenky podpořit konkrétní veřejnou sbírku vznikla soutěž, která měla alespoň trochu odvést pozornost od každodenního stresu, starostí, učení,“ uvedl vedoucí Oddělení pro komunikaci a vnější vztahy Lékařské fakulty MU Martin Komenda.

Vítězkou soutěže se s obrazem nazvaným Srdce – Koreň života stala studentka Viktória Vysoká, která je nyní ve 3. ročníku studijního programu Zubní lékařství. 

Vítězný obraz Srdce Koreň života (vlevo).

Smyslem samotné aukce obrazů je poděkování nadaným umělcům, ale především těm, kteří se rozhodli věnovat své tělo pro vědecké a výukové účely. Vybrané finanční prostředky jak z aukce, tak již běžící veřejné sbírky vypsané Spolkem mediků budou využity na vybudování Památníku dárcům těl, který vznikne na Ústředním hřbitově v Brně. Bude tak důstojným místem a symbolem díků všem dárcům těl a zároveň pietním místem pro pozůstalé. Nyní jsou zpopelněné ostatky dárců těl rozptylovány na hřbitovní loučce.

Hlavní novinky