Přejít na hlavní obsah

Masarykova univerzita posílá na olympiádu své studenty

Zimní olympijské hry 2022 startují. Do Pekingu odjelo na začátku února osm studentů Masarykovy univerzity, jeden čeká na negativní test a na rychlý odjezd se po dodatečné nominaci aktuálně připravuje ještě další sportovec.  

V letošním zkouškovém období mají někteří studenti Fakulty sportovních studií MU v hlavě ještě i jiné starosti než jenom to, jak úspěšně zakončit semestr. V krasobruslařských soutěžích se na vrcholnou sportovní akci připravovali Eliška Březinová a Filip Taschler, olympiádu absolvují biatlonisté Tereza Voborníková, Eva Puskarčíková a Michal Krčmář a pokud bude mít negativní test odletí do Číny Adam Václavík. Nominace přišla reprezentantce ve sjezdovém lyžování Tereze Nové, běžkyni na lyžích Kateřině Janatové a ve slovenském týmu je lyžařka Petra Hromcová. Jeden den před startem her se o své dodatečné nominaci dozvěděl také snowboardcrosař Radek Houser. 

Šestice sportovců bude na olympiádě poprvé, tři již hry zažili. Eliška Březinová, která studuje v programu Učitelství tělesné výchovy pro základní a střední školy bude o co nejlepší umístění bojovat v krasobruslařské soutěži žen. Na fakultě sportovních studií už má vystudovaný magisterský obor Kondiční trénink a aplikovaná kineziologie a ke krasobruslení dostala díky bratrovi Michalovi. Ten je několikanásobným mistrem republiky a bronzovým medailistou z mistrovství Evropy a na olympijské hry se kvalifikoval také. „Krasobruslení je těžký, ale krásný sport. Ale začala jsem ho dělat právě kvůli bratrovi,“ říká 25letá krasobruslařka. „Moc se na to těším a doufám, že to nebude před prázdnými tribunami. Krasobruslení je tak trochu herectví, a když se nemáme komu prodat, tak to není ono,“ dodává. 

Student programu Regenerace a výživa ve sportu Filip Taschler nastoupí v soutěži tanečních párů se svojí sestrou Natálií. Předchozí olympijské hry sledoval ještě u televize. Se sestrou patřili do juniorské kategorie a bruslili spolu teprve dva roky. Mezitím ušli kus cesty. Kvůli lepším tréninkovým podmínkám odešli nejprve do Ameriky, pak přesídlili do Itálie. Mezi tanečními páry absolvovali první seniorské závody a v září se kvalifikovali na olympiádu v Pekingu. „Dokázali jsme něco, na co jsme se připravovali odmalička. Ale na pódium to na téhle olympiádě asi ještě nebude,“ směje se Filip s tím, že olympiádu v Pekingu si užijí a velkou výzvou pro ně budou následující čtyři roky.

Tereza Voborníková studuje program Regenerace a výživa ve sportu. Loni závodila poprvé ve Světovém poháru, nyní se postaví na tratě olympijské. „Před sezonou jsem o olympiádě vůbec nepřemýšlela, říkala jsem si, že nemám šanci a snažila se trénovat tak, jak bych trénovala, i kdyby žádná olympiáda nebyla," přiznává 21letá biatlonistka, která se představí ve třech závodech. 

Biatlonistu Adama Václavíka čekají druhé olympijské hry. Bohužel měl ale před odletem pozitivní test na koronavirus a s českou výpravou neodcestoval. Aktuálně zatím čeká v České republice na negativní test. Adam studuje na MU obor Učitelství tělesné výchovy pro základní a střední školy. 

Michal KrčmářEva Puskarčíková jsou na svých třetích olympijských hrách. Eva je absolventkou fakulty sportovních studií a nyní si na Pedagogické fakultě MU rozšiřuje vzdělání v rámci Celoživotního vzdělávání v oboru Zeměpis pro základní školy. Michal, který patří mezi české medailové naděje, studuje obor Kondiční trénink. 

Stejný obor propojený ještě s aplikovanou kineziologiií studuje lyžařka Tereza Nová. Ta s premiérovou účastí na olympijských hrách v Pekingu už nepočítala, pod pěti kruhy byla nakonec dodatečně nominovaná pro start ve sjezdu, superobřím slalomu a alpské kombinaci. Její spolužačka z oboru a lyžařka Petra Hromcová pak reprezentuje Slovenskou republiku. 

Na své první hry odletěla i běžkyně na lyžích Kateřina Janatová. Studuje na fakultě sportovních studií obor Regenerace a výživa ve sportu. Diváci jí budou moci fandit na tratích skiatlonu, což je 7,5 km klasicky + 7,5 km volně. 

Den před zahájením olympijských her se o nominaci dozvěděl také snowboardcrosař Radek Houser. Již v dějišti her se totiž v tréninku zranil Jan Kubičík a Radek, který na MU studuje Aplikovanou speciální edukaci bezpečnostních složek, ho musí nahradit. Zpráva o nominaci ho zastihla na závodech Evropského poháru. Nyní se pokusí splnit všechny procedury, aby 10. února mohl jet závod mužů a nastoupit i v závodě dvojic s Vendulkou Hopjákovou. Radek na olympijské trati závodil před třemi měsíci během testovacího závodu a dobře ji tedy zná. 

Někteří olympionici patří zároveň jako studenti Masarykovy univerzity do projektu UNIS, který finančně i materiálně podporuje studující vrcholové sportovce. 

Hlavní novinky