Přejít na hlavní obsah

Video: Rektor k dění na Ukrajině, výuce, epidemii, rozpočtu a přihláškám

Po prvním týdnu jarního semestru, který na Masarykově univerzitě začal až na výjimky prezenční formou, shrnul rektor Martin Bareš ve videu veřejnosti nejaktuálnější informace.

Rektor Martin Bareš v aktuálním videu.

V zelené barvě univerzitního eskalačního semaforu vstupuje MU do druhého týdne semestru. Rektor Martin Bareš vysvětlil, že univerzita mohla k tomuto kroku přistoupit díky zodpovědnému přístupu všech k řešení epidemie. „Tento zodpovědný přístup mimo jiné vedl i k tomu, že ačkoliv podzimní vlna epidemie nebyla jednoduchá, my jsme celý podzimní semestr zvládli prezenční formou,“ připomněl.

Popsal práci Krizového štábu a Krizového výboru MU a všem jeho členkám a členům, kteří pečlivě analyzovali data ohledně pozitivity testů a očkování, a na základě analýz s předstihem rozhodovali o protiepidemických opatřeních na univerzitě, poděkoval.

Vyjádřil přání, aby video bylo jedním z posledních, které natáčí v souvislosti s koronavirovou epidemií, připomněl 103. výročí založení MU, jehož oslavy se na konci ledna uskutečnily online a pozval na začátek března na další ročník Masarykových dnů a navazující konferenci Education for Society.

Zmínil také záležitosti, které se na MU netýkají koronaviru. A to, že univerzita v uplynulém týdnu  hostila v budově CEITEC Národní den velkých výzkumných infrastruktur, přivítala delegaci z maďarské univerzity Pecsi, která je stejně tak jako MU součástí programu EDUC a v prostorách SIMU Lékařské fakulty MU uspořádala zasedání České konference rektorů.

„Jsem velmi rád, že v nejednoduché situaci veřejných financí se mi v pozici předsedy České konference rektorů podařilo vyjednat s vládou v kapitole rozpočtu, která se týká vysokých škol, nárůst. A to jak v příspěvku pro vzdělávací činnost, tak v příspěvku na vědu a výzkum. Což věřím, že na Masarykově univerzitě povede napříč k tomu, že bude moci schválit prorůstové rozpočty.“

Rektor Bareš „poslal“ výzvu i směrem k budoucím studentům MU. Připomněl, že uchazeči o studium mají před sebou posledních pár dní na podání přihlášky. „Pokud mě sleduje případný uchazeč nebo uchazečka, neváhejte spojit svoji budoucnost s Masarykovou univerzitou. Spektrum studijních programů napříč deseti fakultami je nanejvýš bohaté a ukazuje se, že vzdělání na Masarykově univerzitě dává velkou životní jistotu, stabilitu a rozvoj v následném povolání.“

Na závěr se rektor dotkl také problematiky možného konfliktu Rusko – Ukrajina. „Situace na rusko-ukrajinské hranici není jednoduchá, proto buďme připraveni na humanitární pomoc,“ vyzval Martin Bareš.

Hlavní novinky