Přejít na hlavní obsah

Absolventka MU: Cítím velkou vděčnost, že jste se postavili za Ukrajinu

Na Dominikánské náměstí přišli dnes v poledne lidé vyjádřit svůj nesouhlas s útokem Ruské federace na Ukrajinu. Protest, který centrum Brna zcela zaplnil, organizovala Ukrajinská iniciativa jižní Moravy a zúčastnilo se jej i vedení Masarykovy univerzity.

Dominikánské náměstí v Brně - protest na podporu Ukrajiny.

Nejprve se slova ujala Iryna Zabiiaka z Ukrajinské iniciativy jižní Moravy, která následně prováděla celým protestem. Poděkovala za podporu a na pódiu přivítala primátorku města Brna Markétu Vaňkovou, prvního náměstka Petra Hladíka a následně také rektora MU Martina Bareše.

Brněnská primátorka Markéta Vaňková a náměstek Petr Hladík.

Primátorka v silných emocích přiblížila aktivitu magistrátu. „Z městského rozpočtu jsme vyčlenili částku deset milionů korun jako finanční pomoc,“ řekla a blíže popsala další formy pomoci, které Brno pro Ukrajinu v dohledné době chystá. „Česká republika, Brno, vy i já, moc dobře víme, co už nikdy nechceme ztratit. Svobodu,“ dodala brněnská primátorka.

Rektor MU Martin Bareš při projevu na Dominikánském náměstí.

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš zmínil postoje své a univerzity k válečnému konfliktu na Ukrajině, připomněl pomoc, kterou připravila nebo již nabízí univerzita prostřednictvím MUNI POMÁHÁ a také finanční pomoc na vzdělávací a humanitární účely, kterou MU vypsala.

„Samozřejmě že peněz ve sbírce univerzity je méně než například ve sbírce Člověka v tísni, ale každá koruna se počítá a Masarykova univerzita tuto sbírku předá těm, kteří to nejvíce potřebují. Našim přátelům v těžce zkoušené Ukrajině, jejíž část byla součástí Československé republiky před rokem 1945. To, co se dneska děje, bude mít dlouhodobé následky. A já věřím, že nakonec pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Sláva Ukrajině!“

Prorektorka MU Simona Koryčánková na náměstí při protestním setkání.

Martina Bareše na demonstraci doprovázela prorektorka MU pro studenty a absolventy Simona Koryčánková.

Na náměstí vystoupila i Marija Wazi, spoluzakladatelka Ukrajinské iniciativy na jižní Moravě a absolventka Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. „Zatímco já stojím tady, moje kamarádky ze školky, moje kamarádky z gymplu v Chersonu právě teď připravují molotovy koktejly, které schovávají se svými malými dětmi, které jsou ve věku mých dětí, ve sklepech. Ale drží se. Stejně tak jako moje babička s dědou, kteří nechodí dolů do sklepů z pátého patra paneláku v Chersonu, ale sedí doma v paneláku, popijí pivo a jí k tomu ukrajinskou rybu a říkají: „Putin nás nedostane!“. A já tomu věřím. Vystudovala jsem na Masarykově univerzitě obor Sociální politika a sociální práce. Bylo mi ctí tam dokončit doktorát a pomáhat lidem napříč různými skupinami jak v zahraniční, tak i tady v České republice. Musím říct, že mým domovem je jak Ukrajina, tak Česká republika. Mám tady spoustu přátel, žije se mi tady moc dobře. A dnes, zvlášť dnes, cítím velikou vděčnost za to, že jste se postavili za Ukrajinu. Děkuji Vám.“

Situaci pohledem ruských občanů žijících v Brně přiblížila na demonstraci překladatelka a učitelka Anna Agapová. „Spousta Rusů, kteří tu stojí, kteří tu žijí, jsou proti téhle válce. Takhle válka je naší společnou tragédií. S bolestí a studem se stáváme svědky toho, jak ruský režim potlačuje demokracii. Jak ohrožuje demokratickou Ukrajinu, jak ohrožuje demokratickou Evropu, celý svět,“ uvedla.

Na podiu promluvili také konzulka Ukrajiny v Brně Anna Proško, divadelní režisér Břetislav Rychlík, který na Ukrajině v minulosti inscenoval hru Václava Havla, Lucie Řehoříková, která působila v Kyjevě v Českém centru, Barbora Antonová, která působila na Ukrajině jako učitelka, David Butula z organizace Paměť Národa na jižní Moravě, Robert Vlček z organizace Nesehnutí a Sjarhej Smatryčenka za běloruskou komunitu.

Na závěr protestu zazpíval ukrajinskou hymnu člen sboru Národního divadla Brno Sergej Derda.

MUNI POMÁHÁ UKRAJINĚ. Podpořit ukrajinské studenty a akademiky lze prostřednictvím pomoci určené na vzdělávací a humanitární účely. Finanční příspěvek lze poskytnout formou daru přes Obchodní centrum MU. Informace o aktuálně darované částce najdete na webu MUNI POMÁHÁ.

Hlavní novinky