Přejít na hlavní obsah

Video: Expozice Mendel nadchla v Dubaji tisíce lidí

Až do 15. března je na EXPO 2020 v Dubaji k vidění výstava Mendel 200, na níž Masarykova univerzita představuje otce genetiky. Výstavu denně navštíví až deset tisíc lidí.

Do českého pavilonu zavítal i člen vládnoucí rodiny Spojených arabských emirátů

Do českého pavilonu zavítal i člen vládnoucí rodiny Spojených arabských emirátů a vůdčí osobnost Agentury pro mezinárodní obchod a rozvoj, šejk Mohamed Bin Ahmed Bin Hamdan Al Nahyan. Na expozici Czech Republic – the Country for the Future se přišel podívat den poté, co tak učinil i ministr vzdělávání SAE Hussain Bin Ibrahim Al Hammadi.

Oba byli nadšení stejně jako tisíce dalších lidí. „Návštěvníkům, kteří Mendela znali jen z hodin biologie, jsme vykládali o jeho životě a o tom, že je po něm pojmenována polární stanice a co se na ní dělá. Popsali jsme jim, jak probíhají oslavy 200. výročí narození Mendela a co všechno se ještě chystá a při té příležitosti jsme je i zvali do Brna. Kromě těchto informací návštěvníky nadchl i aktuální výzkum genomu Gregora Johanna Mendela,“ uvedla Hana Svozilová z institutu CEITEC MU, která minulý týden provázela návštěvníky výstavy Mendel 200.

Spousta příchozích přitom podle vědkyně nevěděla, že byl Mendel z České republiky. „Čas od času se však naopak našel i velmi zapálený fanoušek Mendela. Jeden Španěl se s úsměvem fotil s každou částí naší expozice a děkoval nám za tak úžasnou příležitost s tím, že Mendela opravdu miluje. A jedna paní učitelka kolegovi Filipu Pardymu říkala, že z povídání o Mendelovi má husí kůži, protože o něm doposud věděla jenom z knížek a učila se o něm, ale tohle pro ni bylo nevšední setkání,“ popsala zájem lidí Hana Svozilová.

Zahraniční návštěvníci se podle ní nejčastěji ptali na to, kde se Mendel narodil a na co všechno v rámci genetiky vlastně přišel. „Občas jsme se setkali i s otázkou, zda jsou brýle Mendela pravé nebo falešné, jestli nejsou moc malé a jak velký ve skutečnosti Mendel byl,“ řekla vědkyně.

Dubaj a světovou výstavu EXPO 2020 navštívil také Milan Konečný z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty MU. „Byla to už moje šestá návštěva světové výstavy EXPO, mohu proto srovnávat a říct, že zatím nikde nebyla Masarykova univerzita vidět tak, jako v Dubaji. V českém pavilonu je univerzita skvěle reprezentována výstavou Mendel a velice mě potěšila také expozice věnující se antarktické stanici. Díky tomu nastavuje na EXPO Masarykova univerzita vysokou intelektuální úroveň,“ míní Milan Konečný.

Masarykovu univerzitu nyní na světové výstavě EXPO 2020 zastupuje prorektorka pro výzkum a doktorské studium Šárka Pospíšilová.

Na výstavě Mendel 200 v Dubaji se kromě univerzity podílí také město Brno, Jihomoravský kraj a Společně o.p.s.

 

Hlavní novinky