Přejít na hlavní obsah

S pomocí uprchlíkům Oleg Deev neváhal ani minutu

Ukrajincům, kteří utekli z vlasti před ruskou agresí, pomáhá jako tlumočník v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) také Oleg Deev, vedoucí Katedry financí Ekonomicko-správní fakulty MU.

Oleg Deev pomáhá jako dobrovolník v KACPU.

Po vypuknutí konfliktu přitom s pomocí ukrajinským uprchlíkům neváhal ani minutu. Nabídl své překladatelské schopnosti Dobrovolnickému centru MUNI POMÁHÁ a ve svém volném čase teď zajišťuje tlumočení Ukrajincům v KACPU v pavilonu B na brněnském výstavišti.

Největší skupinu uprchlíků, kteří do Brna míří, přitom tvoří matky s dětmi a starší lidé v důchodovém věku. „Vysvětlujeme jim, kde najdou ubytování a jak to tam vypadá,“ popisuje Oleg Deev, jehož rodným jazykem je ruština.

Ukrajincům tlumočí i při zprostředkování práce a má radost, když pracovní pohovor dobře dopadne. „Teď se třeba povedlo staršímu pánovi sehnat práci údržbáře na jedné brněnské poliklinice a rovnou i vhodné ubytování pro něj, manželku a psa, kterého si přivezli. Jsou tu už týden, a právě kvůli většímu psovi hledali vhodné ubytování. Překládal jsem i paní, co vyráběla ortopedické pomůcky a taky jí velmi rychle našli práci,“ říká Deev.

Do asistenčního centra na výstavišti míří tisíce uprchlíků z Ukrajiny.

Při dobrovolnické činnosti je zpravidla tak vytížený, že nemá moc času přemýšlet o tom, co mají uprchlíci za sebou. Připouští však, že jeho práce v uprchlickém centru bývá někdy psychicky náročná. „Někteří lidé pláčou a potřebují si promluvit nebo se prostě jenom svěřit,“ vysvětluje pedagog, který na Ekonomicko-správní fakultě MU působí také jako ředitel vědeckého institutu Institute od Financial Complex Systems.

Do asistenčního centra na výstavišti, kde od začátku fungování do 17. března odbavili téměř 16 tisíc ukrajinských uprchlíků, chodí pomáhat jednou až dvakrát týdně. „Někdy si vezmu dovolenou, abych sem mohl jít, jindy jdu odpoledne z práce na osmihodinovou směnu, která zpravidla končí až před půlnocí,“ upřesňuje dobrovolník.

K ruské invazi na Ukrajině, před níž uprchlo do Česka už více než 200 tisíc Ukrajinců, rázně dodává: „Válka na Ukrajině je nesmyslná a uprchlíkům je třeba pomoci,“ říká Oleg a odbíhá za další prací na vízové přepážce.

K jednotlivým přepážkám uprchlíci chodí s přidělenými evidenčními čísly. Řadě z nich při pohovoru kvůli vízu, práci nebo zdravotnímu pojištění asistuje právě Oleg Deev. „Za jednu směnu zvládnu tlumočit stovkám lidí. Chodím s nimi prakticky ke všem přepážkám a pak jim pomáhám i při rozdělení do autobusů, které je odváží na ubytování,“ uvádí dobrovolník.

Podle něj má dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ, které nyní oslavilo druhé výročí vzniku, dobře nastavené organizační procesy a je schopné pomáhat lidem v jakékoli svízelné situaci. „Je to jedna ze společenských rolí Masarykovy univerzity. Když můžeme, tak rádi pomůžeme, a to nejenom teď, ale i dlouhodobě,“ zdůrazňuje Oleg Deev.

 

MUNI POMÁHÁ UKRAJINĚ. Podpořit ukrajinské studenty a akademiky lze prostřednictvím pomoci určené na vzdělávací a humanitární účely. Finanční příspěvek lze poskytnout formou daru přes Obchodní centrum MU. Informace o aktuálně darované částce najdete na webu MUNI POMÁHÁ.

Hlavní novinky