V TOP 20 nepřehlédnutelných technologií a inovací byla na EXPO i moderní linka pro údržbu rostlin, kterou představili vědci z institutu CEITEC MU spolu s vývojáři z brněnské biotechnologické firmy Photon System Instruments. Výstava Masarykovy univerzity byla v Dubaji součástí rotační expozice Mystery of Knowledge v Českém pavilonu. Představila nejenom otce genetiky, ale také Masarykovu univerzitu jako instituci, která pečuje o Mendelův odkaz.
„Výstava o Mendelovi byla velmi úspěšná, o čemž svědčí její vysoká návštěvnost. Denně zavítalo do Českého pavilonu až deset tisíc návštěvníků,“ přiblížila ředitelka Mendelova muzea Blanka Křížová. V expozici byla umístěna speciální projekční stěna DNA Fiber Wall, vytvořená ve spolupráci s firmou Sun Drive, která imitovala vlákna DNA a mikrosvět. Touto stěnou mohli návštěvníci projít a pomyslnou časovou bránou se tak dostat do doby, kdy žil zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti Gregor Johann Mendel.
„Vystavili jsme také Mendelovy brýle nebo fragment vlajky z polární stanice Masarykovy univerzity na Antarktidě, která nese název Johanna Gregora Mendela,“ uvedla Blanka Křížová, kterou potěšil velký zájem veřejnosti o osobnost G. J. Mendela. „Mnoho lidí Mendela dobře znalo a řada z nich se také zajímala o studium na Masarykově univerzitě. Věřím, že teď tato výstava přiláká další návštěvníky do našeho muzea a také na letní oslavy Mendelova výročí v Brně,“ upřesnila Blanka Křížová. Expozice bude k vidění během jara a léta v Mendelově muzeu v prostorách augustiniánského opatství. „Zvažujeme také nabídnout tuto výstavu jako putovní,“ dodala ředitelka muzea.
Prorektorka pro výzkum a doktorské studium MU Šárka Pospíšilová, která se na organizaci výstavy MU na EXPO od začátku podílela, dále doplnila, že řada návštěvníků byla nadšená i ze současného výzkumu Mendelovy DNA, který Masarykova univerzita v Dubaji také prezentovala. „Jsem ráda, že jsme mohli představit výzkum spojený s Gregorem Johannem Mendelem, na kterém od loňska pracují vědci z Filozofické, Přírodovědecké a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity i ze Středoevropského technologického institutu CEITEC,“ uvedla Pospíšilová, která výzkum Mendelovy DNA vede.
Účast MU na EXPO hodnotí prorektorka Pospíšilová velmi pozitivně. „Těší mě, že Masarykova univerzita využila možnosti zúčastnit se světové výstavy EXPO a prezentovat se na ní jako špičková vědecky zaměřená univerzita otevřená zahraničním studentům a vědcům. Setkávání s mnoha návštěvníky naší expozice pocházejícími ze všech koutů světa byla velmi inspirativní a motivující. Za nejsilnější zážitek však považuji návštěvu Ukrajinského pavilonu, hojně navštěvovaném všemi, kteří Ukrajinu podporují v jejím nelehkém boji proti vojenské agresi. Mezi tisíci lístky s podpůrnými vzkazy jsem tam umístila také vzkaz za Masarykovu univerzitu,“ řekla Šárka Pospíšilová.
V souvislosti s oslavami 200. výročí narození G. J. Mendela se bude v Brně konat řada dalších doprovodných akcí. Koncem května otevře Mendelovo muzeum novou stálou interaktivní expozici Genetika, která by pro návštěvníky měla být příležitostí zopakovat si a vysvětlit základy genetiky a molekulární biologie. Zároveň by měla navnadit a nadchnout potenciální budoucí vědce.
Klíčovou vědeckou událostí pak bude mezinárodní konference Mendel Genetics Conference 2022. Konat se bude v termínu od 20. do 23. července a zavítají na ni špičkoví světoví výzkumníci včetně několika nositelů Nobelovy ceny. Tito vědci přednesou příspěvky z oblasti lékařské genetiky, genetiky rostlin a živočichů a formou kulatého stolu budou diskutovat i etické otázky v genetice.
Ve stejných dnech nabídne Festival Mendel pro veřejnost popularizačně-naučné aktivity, komentované prohlídky, oblíbené odborné přednášky a bohatý doprovodný kulturní program. Oslavy výročí pak budou pokračovat od 15. srpna do 25. září výstavou Gregor Johann Mendel neznámý na Moravském náměstí a 2. a 3. listopadu Mendelovými dny.