Přejít na hlavní obsah

Zlatý záchranářský kříž obdržela doktorandka MU

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě ocenil Zlatými záchranářskými kříži výjimečné zásahy za rok 2021. Nejvyšší vyznamenání svého druhu získala i Michaela Richtrová, doktorandka Lékařské fakulty MU.

Lékařka Michaela Richtrová.

Ocenění obdržela za zásah v Tišnově na Brněnsku, kde loni v říjnu došlo k vážnému napadení šesti osob. Na místo vyjela Richtrová jako velitelka zásahu Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje, v níž působí na částečný úvazek jako lékařka. „Beru to jako obrovskou poctu a moc si tohoto ocenění vážím. Je to pro mě velká čest převzít si jedno z nejvyšších záchranářských vyznamenání,“ uvedla na Pražském hradě Richtrová, která studuje na lékařské fakultě MU čtvrtým semestrem program Anesteziologie, intenzivní medicína a algeziologie.

Vlastní zásah přitom podle ní nebyl vůbec jednoduchý. „Problém spočíval v tom, že jsme původně nevěděli, k jakému případu vlastně jedeme. Pak jsme zjistili, že se na místě útoku nachází zle posekané dítě a tři další vážně poranění lidé v kritickém stavu. Museli jsme je zaintubovat, uvést do umělého spánku a předat do péče kolegům,“ popsala situaci Michaela Richtrová působící zároveň i na Klinice dětské anesteziologie a resuscitace brněnské Dětské nemocnice.

Zásah byl podle ní složitý také v tom, že si s kolegy museli zdravotnický materiál nabrat do kapes a jít do domu, kde kromě zraněných osob ležel na místě i spoutaný útočník. „Odvedli jsme s kolegy výbornou týmovou práci. Byli tam se mnou šikovní záchranáři, proto beru Zlatý záchranářský kříž od pana prezidenta jako ocenění práce nás všech, kteří jsme v Tišnově zasahovali,“ zdůraznila Richtrová.

Michaela Richtrová převzala Zlatý záchranářský kříž.

Cílem Zlatých záchranářských křížů, které vyhlašuje již od roku 1999 časopis Rescue report, je ocenit výjimečné a profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému. Oceňována je také první pomoc laiků a neziskových organizací působících v oblasti záchranářství.

Hlavní novinky