Přejít na hlavní obsah

Studenty univerzity ze Záporoží nyní podporuje a vyučuje z Brna

První měsíc na Masarykově univerzitě mají za sebou Olha a Yevhenii Klopotovi. Uplatnění a zaměstnání našli na Pedagogické fakultě MU a ve středisku Teiresiás.

Lektor střediska Teiresiás Svatoslav Ondra ukazuje profesoru Klopotovi informační systém MU.

Ze Záporoží odešli manželé Klopotovi již v březnu, v okamžiku, kdy okolí města obsadila ruská armáda. Oba vysokoškolští učitelé se věnují speciální pedagogice. Olha přijala na MU místo odborné asistentky na katedře speciální a inkluzivní pedagogiky, Yevhenii ve středisku Teiresias jako odborný poradce pro výuku ukrajinských studentů se specifickými nároky. On sám je nevidomý a se svým handicapem se učí za pomoci lektorů střediska orientovat se v novém prostředí.

Orientaci na univerzitě se profesor Klopota učí pomocí haptických map.

„Přestože jsem v Brně a ve středisku Teiresiás již několikrát v předchozích letech byl, je moje současná situace jiná, než při samotných návštěvách. Musím přiznat, že proces adaptace je velmi složitý. V Záporoží jsem žil i se svým handicapem naprosto nezávisle, nepotřeboval jsem pomoc ani v orientaci. Brno je jiné město, jiný domov,“ říká profesor psychologie a oftalmopedie. S budovou univerzity, okolím a městem se seznamoval nejen za pomoci své ženy, ale i například haptických map.

Právě proto, že sám musí projít procesem adaptace, jsou jeho znalosti pro středisko Teiresiás tak důležité. „Budeme díky této spolupráci vědět, jak zajistit služby těm ukrajinským studentům, kteří se přihlásí na české univerzity a vysoké školy a budou kvůli svému handicapu potřebovat nějakou pomoc. Současně víme, že se tato problematika nebude týkat jen terciálního školství, tedy vysokoškoláků, ale i dětí v mateřských školkách a žáků na základních a středních školách,“ říká ředitel střediska Teiresiás Petr Peňáz. Masarykova univerzita chce metodiku, jak s handicapovanými ukrajinskými žáky a studenty pracovat, vypracovat do začátku nového školního roku.

Přestože je Yevhenii Klopota nyní zaměstnán na Masarykově univerzitě, své studenty ze Záporožské národní univerzity neopustil. Stále vyučuje online na dálku. „Moji studenti se nacházejí v extrémně stresujících podmínkách. Prakticky většina z nich z okupovaného Záporoží odjela, někteří i za hranice, takže učím z Brna na mnoho míst nejen na Ukrajině, ale i v Evropě,“ vysvětluje Yevhenii Klopota s tím, že primárně se svým studentům snaží podat i pomocnou psychologickou ruku a emočně je stabilizovat. „Snažím se k nim přistupovat nejen jako vysokoškolský učitel, ale i jako přítel.“ 

Olha a Yevhenii Klopotovi věří, že se na Záporožskou univerzitu vrátí a Ukrajině se podaří Rusko porazit. „To je to, co všichni nyní vnímáme jako společný cíl,“ dodává Yevhenii.

Olha a Yevhenii Klopotovi.

Hlavní novinky