Přejít na hlavní obsah

Ukrajinské studenty a zaměstnance potěšil ve Scale film Zátopek

V Univerzitním kině Scala se ve středu uskutečnil česko - ukrajinský večer, na který Masarykova univerzita pozvala své studenty, zaměstnance a jejich rodinné příslušníky.

V Univerzitním kině Scala se na promítání filmu Zátopek sešli ukrajinští studenti, zaměstnanci a jejich rodiny.

Masarykova univerzita pokračuje v podpoře Ukrajiny. Akcí, která se vymykala univerzitou představeným formám pomoci, jako jsou stipendia, stáže, zaměstnání, ubytování, kurzy českého jazyka nebo psychologická pomoc, byl společenský večer spojený s promítáním úspěšného českého filmu Zátopek.

V krátkém úvodním slově před promítáním vyjádřil rektor MU Martin Bareš všem Ukrajincům podporu. „To, co zažíváte vy, co zažívá vaše země, je nepředstavitelné. Ruská armáda provádí něco, co nepatří do civilizované Evropy 21. století. Tam, kde může, se Masarykova univerzita, věrná jménu a činům T. G. Masaryka, snaží pomoci. Naše pomoc není jen symbolická v podobě vyvěšení vlajek, ale i faktická prostřednictvím stipendií nebo nabídky pracovních míst. Děkuji vám, že jste si pro své působení v České republice vybrali Masarykovu univerzitu,“ uvedl rektor Bareš.

Film Zátopek, který ukázal nejenom českou společnost v poválečných letech a v době normalizace, ale i sportovního ducha a vůli, která dodnes inspiruje tisíce sportovců po celém světě a jedinečný vztah nejúspěšnějšího sportovního páru Emila a Dany Zátopkových, v některých pasážích účastníky večera rozesmál a přinesl uvolnění do náročných dnů.

Studentka Sofiia Kachusova.

„Jsem ráda, že jsem dnes mohla přijít, na chvilku zapomenout na události a odpočinout si. Celá situace u nás je pro mě psychicky velice náročná, většina mé rodiny zůstala na Ukrajině, naštěstí v místech, která jsou relativně bezpečná,“ svěřila se po promítání filmu studentka filozofické fakulty Sofiia Kachusova s tím, že oceňuje, že rektor Martin Bareš stále připomíná to, co se na Ukrajině děje. „Ze všeho nejvíc si přeji, aby už byl mír, abych mohla dál normálně a v klidu žít a studovat,“ dodala Sofiia, která v Brně žije již pět let a nyní končí bakalářské studium v oboru italský jazyk a literatura na filozofické fakultě.

Lektorka Anastasija Sokolova.

Také Anastasija Sokolova, která je odbornou asistentkou na katedře ruského jazyka na pedagogické fakultě, oceňuje postoj MU k ruské agresi na Ukrajině a pomoc. „Velice se mi líbí, jak se celá univerzita v čele s panem rektorem k situaci staví. Jak všichni sdělují jednoznačné stanovisko - nepodporujeme ruský atak a budeme dál pomáhat ze všech našich sil,“ uvedla lektorka. Sama se aktivně zapojila do tlumočení na kurzech češtiny pro ukrajinské zaměstnance a potěšilo ji, že mnoho z kolegyň a kolegů z těchto kurzů potkala v kině na promítání českého filmu.

Alla Moskalets absolvuje jako nová zaměstnankyně MU kurzy češtiny.

Jednou z nich byla Alla Moskalets, která přijela do České republiky před dvěma měsíci z Mariupolu. V Brně nyní žije s dcerou a maminkou, její syn a manžel zůstávají na Ukrajině. Přijala nabídku pracovat na Pedagogické fakultě MU a bude se zabývat pomocí rodinám a dětem s autismem. „Jsem Masarykově univerzitě velice vděčná za tento večer. Pro Ukrajince je důležité setkávat se nejen mezi sebou, ale také se dostat do společnosti, poznat českou kulturu. Film na mě udělal dojem a musím přiznat, že od začátku války jsem se ještě takto nezasmála,“ uvedla Alla.

To, jak je důležité začlenit Ukrajince do české společnosti, připomněl na konci setkání také Martin Bareš: „Rád bych tuto aktivitu nechal také na studentech naší univerzity. Jsou totiž těmi, kteří mohou ukrajinským studentům ukázat prostředí školy i města a pomoci jim a jejich rodinám se začleněním do naší komunity.“

MUNI POMÁHÁ UKRAJINĚ. Podpořit ukrajinské studenty a akademiky lze i nadále prostřednictvím pomoci určené na vzdělávací a humanitární účely. Finanční příspěvek je možné poskytnout formou daru přes Obchodní centrum MU. Informace o aktuálně darované částce najdete na webu MUNI POMÁHÁ

Hlavní novinky