Přejít na hlavní obsah

Jak uspět u pohovoru a v assessment centru

Image V minulých dílech seriálu jste se dozvěděli, jak hledat prácijak napsat svůj životopis a motivační dopis. Tím ale proces získávání práce nekončí. Následuje pohovor. V okamžiku, kdy jste na něj pozváni, znamená to, že jste zdolali první metu, zdaleka však ještě nemáte vyhráno.

Než na pohovor vyrazíte, musíte si uvědomit, že výběr zaměstnance je nejen zásadním rozhodnutím pro společnost, do které se hlásíte, ale také pro vás. Firma hledá někoho, kdo bude maximálně splňovat její požadavky a bude mít potenciál být dlouhodobě přínosný. Vy hledáte práci, která vám umožní naplnit vaše představy a dále se rozvíjet. Základem úspěšného pohovoru je zaměřit se na své pozitivní stránky a zdůraznění svých předností. Vybavit se zdravým sebevědomím je tedy to nejlepší, co můžete udělat.

Oblečení na pohovor zvolte raději formální – vůbec nevadí, když budete oblečení lépe než vaši zaměstnavatelé. Foto: David Povolný.
Oblečení na pohovor zvolte raději formální – vůbec nevadí, když budete oblečení lépe než vaši zaměstnavatelé. Foto: David Povolný.
Základem je dobrá příprava. Zjistěte si dopředu co nejvíc o svém budoucím zaměstnavateli a zkuste odhadnout, jaké otázky by vám mohl klást, a připravte si odpovědi. Podobně si připravte i své dotazy – pokud možno relevantní – k nabízené pozici a chodu společnosti. Hned na začátku musíte vzbudit dobrý dojem. Proto si naplánujte čas tak, abyste přišli včas nebo několik minut předem, a vypněte si mobilní telefon. Oblečení zvolte vždy raději for mální – vůbec nevadí, když budete oblečení lépe než vaši zaměstnavatelé.

Usmívejte se a buďte pozitivní, tiskněte při pozdravu pevně ruku a počkejte, až je vám nabídnuto místo k sezení. Během pohovoru se vždy dívejte do očí tomu, kdo zrovna mluví a jemu také odpovídejte. Nesnažte se přebírat vedení pohovoru, ale nechovejte se ani zakřiknutě – odpovídejte k věci, ne příliš stručně, ale nemluvte ani moc dlouho. Snažte se vzbudit dojem, že vy jste pro danou pozici ten nejvhodnější kandidát – vyzdvihněte svá pozitiva, pokud dojde řeč na nějaká negativa, pokuste se je obrátit ve svůj prospěch. Buďte rozhodní, a pokud je to pravda, dejte najevo, že máte o pozici skutečně zájem. Pokud za sebou už máte nějaké zaměstnání, buďte připravení odpovídat, proč odcházíte. Rozhodně se ale o svém bývalém či současném zaměstnavateli nevyjadřujte negativně.

Assessment centrum

V posledních letech se na žádané a vysoké pozice začala prosazovat metoda výběrového řízení prostřednictvím tzv. assessment centra. Zpravidla jde několikahodinovou, někdy ale i vícedenní sérii simulací typických pracovních činností a úkolů, které jsou navržené tak, aby se ukázalo, zda uchazeč má požadované osobnostní, sociální a výkonnostní schopnosti pro danou pozici. Centrum bývá záměrně koncipováno tak, aby byli kandidáti vystaveni velkému tlaku a stresu. Jejich výkony a chování po celou dobu totiž pečlivě sledují a vyhodnocují odborníci z oblasti lidských zdrojů, psychologové i nadřízení. Absolvovat assessment centrum je v dnešní době velice dobrou zkušeností, která i v případě neúspěchu může znamenat cenné poznání vlastní osobnosti.

Co špatně ovlivní pohovor
Nevhodné oblečení a zanedbaný zevnějšek.
Nedostatek sebevědomí a necílevědomost.
Nezájem klást otázky k nabízené práci.
Nedívání do očí a slabý stisk ruky.

Na jaké otázky se připravit
Proč byste měl zrovna vy získat tuto pozici?
Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?
Kde se vidíte za pět let?
Co víte o naší společnosti?
Jaký si představujete plat?
Jak se vyrovnáváte s kritikou?

Kariérní centrum MU
Chcete se zúčastnit seminářů, které vás připraví na hledání vaší první práce, nebo byste chtěli individuálně konzultovat, jak napsat životopis a motivační dopis, nebo se připravit na pracovní pohovor? Navštivte webové stránky Kariérního centra Masarykovy univerzity na adrese www.kariera.muni.cz.

Hlavní novinky