Přejít na hlavní obsah

Výukovým centrem Bioskop prošlo na MU už 20 tisíc školáků

Vědecké výukové centrum Bioskop na Přírodovědecké fakultě MU pootevřelo během deseti let své existence cestu k přírodním vědám už 20 tisícům návštěvníků. 

Jubilejní účastníky přivítal Bioskop tento týden na kurzu, který si objednala brněnská Základní škola Horníkova. „Určit přesně dvacet tisícího účastníka možné není, protože kurzy jsou pro dvaceti až třiceti členné skupinky, malým dárkem jsme proto ocenili všechny žáky daného kurzu, který navíc škola dostala celý zdarma,“ uvedla koordinátorka Bioskopu Petra MatulováPřírodovědecké fakulty MU. V kurzu se školáci a školačky věnovali atmosféře, složení vzduchu, důkazovým pokusům se vzduchem a následně míchání a rozkladu barviček.

Právě snaha přitáhnout děti a mladé lidi ke studiu přírodovědných oborů a seznámit je s univerzitou a prací vědců stála před deseti lety za vznikem výukového centra. Z původních šesti kurzů rozšířili organizátoři nabídku už na 67 tematických hodin pro žáky základních a středních škol, pedagogy i širší veřejnost. Nabízí také půlroční kroužky nebo letní školy.

„Nejen poznávací a vzdělávací úloha Bioskopu, ale i zapojení středoškoláků do reálných vědeckých projektů je důkazem zcela jedinečného konceptu,“ upřesnil jeden z iniciátorů jeho vzniku a předseda vědecké rady biochemik Lumír Krejčí z Přírodovědecké fakulty MU.

Mezi zhruba stovkou lektorů, kteří v Bioskopu působili či působí, se pak objevila třeba vítězka soutěže o nejlepšího mladého evropského vědce EUCYS Karina Movsesjan nebo Hana Polášek-Sedláčková, která získala ocenění Undergraduate Awards označované jako Nobelova cena pro mladé. Obě mladé vědkyně pak působily v zahraničí a Sedláčková se v současnosti vrátila do ČR, kde si založila vlastní vědeckou skupinu a působí na Akademii věd ČR.

Bioskop aktuálně nabízí kurzy pro věkové kategorie od šesti, dvanácti a šestnácti let a na vybraná témata školí také učitele. Veřejnost se může s kurzy Bioskopu setkat na celé řadě popularizačních akcí, jako je Festival vědy, Science Party či Noc vědců.

Od svého vzniku centrum uspořádalo již 1140 kurzů a každoročně rozšiřuje jejich nabídku. Kurzy jsou určené pro třídy čítající 20 až 30 žáků. Jejich délka je přizpůsobená věku účastníků, nejkratší má hodinu a půl, nejdelší trvají až pět hodin.

Třídě se věnují vždy dva lektoři. Kurzy jsou zpoplatněné částkou od 50 do 150 korun. Na zajištění kurzů se finančně podílí také Přírodovědecká fakulty MU, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, město Brno a řada dalších sponzorů.

Hlavní novinky