Přejít na hlavní obsah

Překlad slovíček? Minimum, co jsem mohla udělat

Pod česko-ukrajinským obrázkovým slovníkem od berlínské TüftelAkademie je podepsána absolventka Masarykovy univerzity Jitka Janů. Slovíčka přitom nepřekládala přímo z češtiny, ale z němčiny.

Fotografka a překladatelka Jitka Janů

Studovala na pedagogické fakultě lektorství německého jazyka a na fakultě sociálních studií žurnalistiku. Překládá, vyučuje němčinu a fotí. Její práci znáte i z Magazínu M, který s Jitkou Janů několik let spolupracuje. Když fotografka není v Brně, tráví hodně času u přítele ve Vídni, která jí je druhým domovem.

Po invazi Ruska na Ukrajinu a v rámci pozornosti, kterou celá Evropa této situaci věnuje, Jitka úplně náhodou narazila na česko-ukrajinský slovník berlínské TüftelAkademie. „Zrovna jsem překládala jednu ze svých zakázek, hledala něco na Dudenu, což je asi nejznámější německý slovník. Na jeho první stránce byla upoutávka na německo-ukrajinský obrázkový slovník. Ze zvědavosti jsem se jím chtěla proklikat, protože u nás jsem v tu chvíli nic tak aktuálního nezaregistrovala. A všimla jsem si, že TüftelAkademie, která slovníky na svém webu vydala, vytvořila i česko-ukrajinský slovník,“ popisuje seznámení se slovníkem Jitka.

Když ale slovník otevřela, zjistila, že je v hrozném stavu a češtinu viděl jen z dálky. „Našla jsem v něm plno chyb – slova, která se v hovorové češtině už nepoužívají, nebo gramatické chyby,“ vysvětluje Jitka s tím, že hned kontaktovala vydavatele, který nabídku její pomoci přivítal.

„Během pár dní už na webu visela nová, opravená verze. Slovníky nejsou nijak objemné, obsahují vždy základní slovíčka z určitých oblastí každodenního života, jako například z kuchyně, školy nebo popisují hygienické pomůcky. Věřím, že i přesto dokážou běžné situace během dne o dost zjednodušit,“ říká Jitka s tím, že tato forma pomoci jí přišla jako minimum toho, co mohla udělat. „Nebyl jediný důvod, proč svou pomoc nenabídnout. Pro mě to nebylo nic náročného a spoustě lidí to může pomoci,“ dodává Janů.

Také v Rakousku, kde střídavě žije, je podobně jako v Brně vidět podpora Ukrajině v ulicích. „V oknech visí ukrajinské vlajky, konají se různé sbírky, město zrušilo do určité doby pro ukrajinská auta povinnost placení za parkování. Kromě toho jsou Vídeňáci velmi aktivní, co se týče demonstrací – dá se říct, že každá sobota je demonstrační a není výjimkou, že jsou mezi těmito demonstracemi i ty na podporu Ukrajiny,“ dodává fotografka a překladatelka.

MUNI POMÁHÁ UKRAJINĚ. Podpořit ukrajinské studenty a akademiky lze i nadále prostřednictvím pomoci určené na vzdělávací a humanitární účely. Finanční příspěvek je možné poskytnout formou daru přes Obchodní centrum MU. Informace o aktuálně darované částce najdete na webu MUNI POMÁHÁ.

Hlavní novinky