Přejít na hlavní obsah

Německý malíř původem z Moravy se díky MU vrátil do Brna

Pod záštitou rektora MU Martina Bareše se v Červeném kostele v Brně koná výstava obrazů moravského rodáka Klause Kuglera, na jejímž pořádání se podílí i Masarykova univerzita.

Výstava obrazů Klause Kuglera se koná až do konce září v Červeném kostele v Brně.

Prolínání světů přírody, techniky, umění, architektury i náboženství. To jsou typická témata obrazů německého malíře českého původu Klause Kuglera, který letos slaví své 80. narozeniny. U této příležitosti se koná v Červeném kostele v Brně výstava více než čtyř desítek obrazů tohoto rodáka z Vlasatic na Brněnsku. Výstava byla zahájena v neděli 24. července vernisáží.

Výtvarná díla Klause Kuglera jsou zastoupena v řadě německých galerií, například v Řezně, Stuttgartu nebo Freiburgu. Do širšího evropského povědomí se dostal díky více než stovce samostatných výstav a z mnoha ocenění, která během života získal, stojí za zmínku Jihomoravská kulturní cena, udělená v roce 1991 v Geislingenu. Autor totiž reprezentuje německé moravské rodáky - byl pokřtěn ve Vlasaticích u Pohořelic a svou rodnou vesnici musel s rodiči navždy opustit v roce 1945, když mu byly tři roky.

Hledání nedostupných vlastních kořenů a kulturní i politická rozdělenost Evropy byly pro něj po celý život důležitými náměty - cítí se osloven západním křesťanstvím a klíčový důraz klade na renesanci, proto historikové umění vidí inspiraci jeho moderních děl v takzvané Dunajské škole, která počátkem 16. století v Horním Rakousku přivedla k velmi svébytné podobě italskou a vlámskou renesanci.

Klaus Kugler se tak u příležitosti svého významného životního jubilea díky Masarykově univerzitě symbolicky vrací zpět na Moravu, do budovy spjaté s kulturním působením německých Moravanů.

Výstava v Červeném kostele potrvá až do konce září. V Brně pomáhajícím uprchlíkům, kteří nevědí, zda a kdy se budou moci vrátit na rodnou Ukrajinu, se tak tématika jeho děl jeví velmi aktuální.

Hlavní novinky