Přejít na hlavní obsah

Pomoc MU Ukrajině je efektivní a pokračuje dál

Na deset fakult MU nastupuje s novým akademickým rokem téměř 500 studentů z Ukrajiny, kteří byli přijati v mimořádném přijímacím řízení. Kromě toho ale univerzita stále pomáhá Ukrajině řadou dalších aktivit.

Na vypuknutí války na Ukrajině zareagovala Masarykova univerzita okamžitě a už od prvních dnů začala prostřednictvím Dobrovolnického centra MUNI POMÁHÁ zajišťovat pomoc pro ukrajinské studenty, zaměstnance a jejich rodiny. Pro snadnější orientaci vznikla webová podstránka MUNI pomáhá Ukrajině dostupná v češtině, angličtině i ukrajinštině. Následně MU spustila finanční pomoc určenou pro vzdělávací a humanitární účely, do které se doposud zapojilo přes 800 dárců částkou téměř 1,4 milionu korun. Přispívat je do ní možné i nadále, přes Obchodní centrum MU.

Finance z této aktivity pomohly například studentovi z fakulty informatiky Illiovi Kostenkovi, jehož rodné město Charkov začali Rusové ostřelovat hned v první den války. „Moje maminka, babička a dědeček se více než týden ukrývali ve sklepě. Když přijeli do Brna, ocitl jsem se úplně bez peněz, protože jsem jim kupoval základní věci a pomáhal platit bydlení. Jsem moc vděčný, že mi v téhle nelehké době MU finančně pomohla, těžko bych to bez stipendia sám zvládl,“ uvedl. Stipendium v současnosti pobírá 41 stávajících studentů. 

Peníze od dárců podpořily také ukrajinské děti v Adaptační skupině YMCA Brno, které díky nim dostávaly obědy z menzy. Z finanční pomoci byla dále částečně hrazená Letní škola doučování, jíž se zúčastnilo i 15 ukrajinských dětí.

Mimořádné přijímací řízení i materiální sbírka pro Ukrajinu

Kromě finanční pomoci otevřela MU v půlce dubna mimořádné přijímací řízení pro ukrajinské studenty, do něhož se přihlásilo téměř 850 studentů a celkem 480 z nich už bylo ke studiu úspěšně přijato. Pro nově přijaté studenty zorganizovalo Centrum jazykového vzdělávání MU kurzy češtiny pro cizince, které jim usnadní studium na MU i adaptaci v Česku. 

V létě MU zareagovala na výzvu ukrajinského ministerstva školství a poskytla své prostory pro složení přijímací zkoušky uchazečům do bakalářských programů na ukrajinských vysokých školách, kteří pobývají mimo Ukrajinu. Speciálního přijímacího řízení se na MU zúčastnilo celkem 1800 uchazečů. Masarykova univerzita má na průběh těchto zkoušek velmi pozitivní reakce ze strany ukrajinského ministerstva školství.

MU však nepomáhala jen studentům, na univerzitě našlo bezpečné útočiště a práci téměř 90 ukrajinských pracovníků včetně učitelů a vědců, kteří byli nuceni v důsledku války opustit svůj domov. Studentům, zaměstnancům i jejich rodinám navíc MU nabídla ubytování ve svých ubytovacích zařízeních, tlumočení do českého jazyka a psychologickou pomoc na krizové lince. Kariérní centrum uspořádalo sedm workshopů, na nichž odborníci účastníkům radili, jak se úspěšně začlenit do nových podmínek studia a na trhu práce.

V průběhu jarního semestru Masarykova univerzita dále zorganizovala materiální sbírku, Giving Day for Ukraine, Koncert pro Ukrajinu či promítání filmu Zátopek ve Scale

Aktivity MU týkající se pomoci zahraničním studentům během válečného konfliktu na Ukrajině i během celosvětové pandemie letos ocenila Evropská asociace pro mezinárodní vzdělávání (EAIE) a udělila jí cenu za excelenci v internacionalizaci. Mimořádné ocenění si zástupci univerzity převezmou 13. září na výroční konferenci EAIE v Barceloně.

Masarykova univerzita bude pomáhat Ukrajině i v tomto akademickém roce. Pokud se chcete zapojit do dobrovolnických aktivit, přihlaste se do aplikace Dobrovolnického centra MUNI POMÁHÁ.

Hlavní novinky