Přejít na hlavní obsah

Zahraniční univerzity ví, že pomáhat je potřeba, ale málokdo to dělá jako MU

Masarykova univerzita vyhrála letošní cenu za internacionalizaci od EAIE. Ředitelka Centra zahraniční spolupráce MU Violeta Osouchová v rozhovoru pro Magazín M vysvětluje, proč vlastně univerzitu do soutěže přihlásila.

Violeta Osouchová vede Centrum zahraniční spolupráce MU od dubna tohoto roku.

 

MU převezme dnes večer v Barceloně Cenu za internacionalizaci od Evropské asociace pro mezinárodní vzdělávání (EAIE). Mimořádné ocenění získala MU za pomoc zahraničním studentům během celosvětové pandemie i válečného konfliktu Ukrajině. Asociace ceny každoročně uděluje vysokoškolským institucím, které vynikají nejenom svou politikou a úsilím o internacionalizaci, ale jsou také inspirativním vzorem pro ostatní vysoké školy. Přístup Masarykovy univerzity k oběma celospolečenským krizím označila EAIE jako letošní nejinspirativnější zkušenost.

Proč CZS nominovalo Masarykovu univerzitu do letošního ročníku soutěže?

Protože letošní rok byl kvůli vypuknutí války na Ukrajině velmi náročný a díky jedinečnému přístupu MU k celé situaci za sebou máme úspěchy, které by měly být vidět i v rámci Evropy. Naše aktivity na pomoc ukrajinským studentům i akademikům jsou velmi podstatné a chtěli jsme jimi inspirovat také ostatní univerzity. A zároveň je to i takové uznání pro všechny zaměstnance, studenty a dobrovolníky, že odvádíme velmi dobrou práci.

Čekala jste, že Masarykova univerzita cenu vyhraje?

Upřímně ano, čekala. Vlastně jsem si byla na sto procent jistá, že vyhrajeme, protože Dobrovolnické centrum MU i všechny aktivity Masarykovy univerzity na pomoc Ukrajině jsou velmi ojedinělé. Vlastně nevím o žádné jiné univerzitě, která by dělala něco podobného jako my.

Když mluvím s kolegy ze zahraničních univerzit, všichni vnímají, že je potřeba pomáhat a dělat dobrovolnické aktivity mimo univerzitu, ale téměř nikdo to nedělá tak jako my. A to se netýká jen Ukrajiny, ale uprchlické krize všeobecně. Nic podobného nevzniklo třeba ani na začátku války v Sýrii, takže o to mimořádněji bychom měli naši pomoc vnímat.

Jak významným oceněním je cena od EAIE?

Velmi významným, v Evropě je to největší ocenění, které jsme mohli dostat. A vlastně je to i celosvětově velký úspěch, protože podobné ocenění uděluje pouze asociace mezinárodních pedagogů NAFSA, ale jen v rámci USA. Náš úspěch je navíc o to větší v tom, že jsme stejnou cenu od EAIE vyhráli už podruhé, což je historický úspěch v rámci celé soutěže, a jasně ukazuje, že jsme neusnuli na vavřínech a neustále se zlepšujeme a posouváme kupředu. Vlastně je to ocenění za to, jak jsme ambiciózní.

A právě na našich velkých ambicích stojí náš úspěch, který si léta budujeme. Je to jeden z pilířů, stejně jako to, že jsme sebevědomí, snažíme se být co nejmodernější a děláme věci kvalitně, nejen proto, aby byly. Díky tomu všemu dnes patříme mezi instituce, které mohou ostatním univerzitám radit, učit je a pomáhat jim být lepší.

Jak bude vypadat dnešní předávání cen?

Výroční konference EAIE bude probíhat tři dny. Dnes nás čeká slavnostní přebírání ceny na večerní recepci a ve čtvrtek budeme mít hodinový prostor mluvit o aktivitách MU a Dobrovolnického centra MUNI POMÁHÁ. Už se na to moc těšíme, zvala jsem na prezentaci spoustu našich partnerských univerzit včetně těch z EDUCu, takže jsme zvědaví, jaké to bude.

Hlavní novinky