Přejít na hlavní obsah

Svět očima seniorů: U3V není jen pasivní naslouchání

Fotografie Brna a Telče, které pořídili posluchači Univerzity třetího věku MU (U3V), jsou prostřednictvím výstavy s názvem Svět očima seniorů vystaveny na brněnském Špilberku.

Výstava fotografií posluchačů U3V.

Kurzy zaměřené na výuku fotografování pro posluchače univerzity třetího věku pořádala Masarykova univerzita až do roku 2019. Mezi seniory byly velmi oblíbené a některé z fotografií jsou dodnes k vidění například v Odběrovém centru Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně nebo na Fakultě sociálních studií MU. Přesto hrozilo, že kurzy nebudou pokračovat.

Obrat nastal předloni: „Na lekcích fotografování jsem potkala úžasného lektora, fotografa Milana Marečka, a bylo rozhodnuto: Fotografické kurzy pro posluchače univerzity třetího věku znovu obnovíme,“ popisuje vedoucí oddělení celoživotního vzdělávání Svatava Kalná.

Pilotní čtyřdenní kurz proběhl v Univerzitním centru Telč v červenci 2022. Na podzim se pak mohli senioři zúčastnit dalších tří kurzů v Brně. Pod vedením profesionálního fotografa Milana Marečka se naučili pracovat s fotoaparátem a následně jím zachytit krásy nejen interiérů budov, ale i venkovní prostranství v Brně a Telči. „Jako absolutní začátečník jsem se na kurzu dozvěděl, jak se chovat k fotoaparátu, co s ním dělat, a jak se na věc, kterou chci vyfotit, správně podívat,“ pochvaluje si lekce fotografování Richard Souček.

Někteří studenti univerzity třetího věku využili možnost zúčastnit se výuky fotografování hned několikrát, například Anna čtyřikrát. „Fotografování mě velice baví a vždy se najde něco nového, co se na kurzu naučím. Fotili jsme vždy podle zadání, například detaily budov nebo fotografie zámku a přilehlého parku, což se mi líbilo ze všeho nejvíc,“ popisuje Anna.

Zahájení výstavy fotografií posluchačů U3V.

S nápadem pořízené fotografie vystavit pak přišla vedoucí oddělení celoživotního vzdělávání Svatava Kalná, které bylo líto, že by díla seniorů zůstala pouze uložená na disku. „Začali jsme tedy hledat prostory pro výstavu. Měli jsme štěstí a díky vedoucí Oddělení marketingu a komunikace Gabriely Kyzlinkové a za podpory ředitele Muzea města Brna Zbyňka Šolce bylo možné výstavu zrealizovat v prostorách hradu Špilberk,“ děkuje za pomoc s výstavou Svatava Kalná.

Vernisáž výstavy Svět očima seniorů proběhla 1. března v Královské kapli brněnského Špilberku a účastnili se jí nejen autoři fotografií, ale i prorektor pro vnější vztahy a celoživotní vzdělávání MU Martin Kvizda, který pronesl úvodní slovo. „Univerzita třetího věku není jen pasivním nasloucháním na přednáškách, ale i aktivním setkáváním. Výstava je dokladem toho, jak jde hezky, užitečně a příjemně spojit vzdělávání se zážitky,“ řekl prorektor a chválil zájem seniorů o aktivity připravené univerzitou.

Přístup dříve narozených studentů a jejich radost z každé fotografie na vernisáži ocenil nejen lektor Milan Mareček, ale i specialistka celoživotního vzdělávání Eliška Ostřížková. „Takovýchto aktivit, které univerzita poskytuje, si senioři nejvíce váží, i když nejsou vůbec lehké. Přijít na přednášku a poslechnout si ji, to umí každý, ale odvážit se přihlásit v úctyhodném věku na praktickou výuku, vyjít z poslucháren Masarykovy univerzity a zamířit do univerzitního centra v Telči není vůbec jednoduché,“ hodnotí Eliška Ostřížková.

Fotografie budou k vidění v chodbě jižního křídla ve 3. patře hradu Špilberk od 2. března do 13. dubna 2023, vždy od 9 do 17 hodin. 

Hlavní novinky