Přejít na hlavní obsah

Ukrajina, pandemie i doučování dětí. MUNI POMÁHÁ tři roky

Dobrovolnické centrum při MU slaví tři roky existence.

Pozvánka na třetí narozeniny MUNI POMÁHÁ.

Právě 13. března roku 2020 začala historie MUNI POMÁHÁ: poté, co na počátku koronavirové pandemie vyzval rektor MU Martin Bareš akademickou obec, aby se zapojila do pomoci s výzvami, které situace přinášela. Univerzitní dobrovolníci se podíleli na činnosti testovacích a později i očkovacích míst, mysleli ale také na pomoc dětem s online výukou. Když přicházely další výzvy, jako tornádo na Břeclavsku a Hodonínsku v červnu 2021 a loni započatá válka na Ukrajině, byl tým MUNI POMÁHÁ nablízku potřebným lidem, zejména těm, kteří přišli o své domovy. „Ukázalo se, že naši dobrovolníci se dovedou dobře adaptovat na nové situace, a umíme podchytit zájem nových lidí, kteří se po takových událostech hlásí a nabízejí svou pomoc,“ uvedla koordinátorka dobrovolnického centra Daniela Vonbauer. V databázi dobrovolníků je podle ní asi 6000 lidí s aktivním profilem. Převažují studenti MU různého oborového zaměření, dále jde třeba o studenty jiných škol a další mladé lidi.

Od počátku pandemie pomáhali dobrovolníci na stanovištích, kde se prováděly testy na covid-19.

Po předloňském tornádu se k MUNI POMÁHÁ připojila Monika Balcová, která se poté například podílela na univerzitní materiální sbírce pro ukrajinské válečné uprchlíky. „Často si uvědomuji, že mnohé věci, jako zdraví nebo střechu nad hlavou, beru jako samozřejmost. Dobrovolnictví mi pomáhá být vděčnější za to, co vnímáme jako automatické. Také mi pomáhá v mentálním zdraví, protože mám pocit, že svůj volný čas věnuji něčemu smysluplnému,“ uvažuje studentka magisterského programu Evropských studií na FSS. Dobrovolnictví se snaží zviditelňovat i různými akcemi, například připomínkou prosincového Mezinárodního dne dobrovolníků. „Dobrovolnictví pro mě představuje aktivní oddych. Člověk zapomene na každodenní a mnohdy nepodstatné problémy a odchází s pocitem vděčnosti a smysluplnosti,“ vyjádřila Monika pocit, o němž mluví dobrovolníci často: že činnost, kterou vykonávají, obohacuje především je samotné.

Doučování a jiné aktivity s dětmi patří mezi typické činnosti univerzitních dobrovolníků.

Novinkou, se kterou MUNI POMÁHÁ přišlo v aktuálním semestru, je Klubík, skupinové doučování dětí z druhého stupně základní školy včetně těch s odlišným mateřským jazykem nebo ze sociálně znevýhodněného prostředí. Od 16. března bude otevřen každý čtvrtek odpoledne na Pedagogické fakultě. Lidé z katedry sociální pedagogiky se podpoře rodin ze sociálně znevýhodněného prostředí dlouhodobě věnují a s dobrovolníky spolupracují také na Letní škole doučování. „Vytváříme komunitu, v níž se dobrovolníci mohou vzájemně podporovat, radit si a sdílet své zkušenosti,“ poznamenala k výhodám skupinového doučování Daniela Vonbauer. Dobrovolníci získají metodickou podporu a budou se moci zdokonalovat při různých workshopech.

„Jsem velmi hrdá na to, jak aktivní, pohotové a empatické mladé lidi univerzita formuje,“ poznamenala před časem na adresu dobrovolníků brněnská primátorka Markéta Vaňková. MUNI POMÁHÁ oslaví dovršený třetí rok pravou narozeninovou párty s přípitkem, dortem, balónky, hudbou a dokonce překvapením právě v pondělí 13. března od 19 hodin v brněnské kavárně Tři ocásci. „Je to poděkování všem, kteří se do naší činnosti jakkoli zapojili nebo ji podpořili. Těšíme se na velkou oslavu!“ zve Daniela Vonbauer.

Hlavní novinky