Přejít na hlavní obsah

Studenti stomatologie zkoušeli novinky z praxe

Změřit správný barevný odstín zubu, zprůhlednit zub při ošetření kořenových kanálků či zavést implantát do kosti. Tyto a další podobné dovednosti z praxe si o víkendu osvojili studenti zubního lékařství při stomatologickém kongresu v Brně.

Studenti stomatologie si vyzkoušeli například práci s operačním mikroskopem.

 Na dva dny nabité přednáškami a workshopy dorazilo asi 200 studentů z různých ročníků lékařských fakult v České a Slovenské republice. Akci v Univerzitním kampusu Bohunice uspořádalo už počtvrté Sdružení studentů stomatologie ČR (SSS ČR). „Studenti se prakticky seznámili s přístroji a pomůckami, které jsou hlavně v soukromých zubařských ordinacích dnes už běžné, ale na školách při výuce pořád ještě hůře dosažitelné,“ naznačila viceprezidentka sdružení Eliška Jandová, studentka LF MU.

Kongres pro všechny budoucí zubaře navazuje na původně mezinárodní setkávání z doby před covidovou pandemií. Páteř kongresového programu vždy zajišťují odborné přednášky předních českých zubních lékařů. Hlavním lákadlem pro budoucí zubaře jsou však doprovodné workshopy. Letos jich bylo na výběr hned šest. „Z nabídky letošních workshopů jsem byla nadšená a odnesla jsem si plno praktických poznatků. Je skvělé, že máme takto při studiu možnost si všechno osahat na vlastní kůži a vyzkoušet si nové moderní postupy,“ popsala Libuše Čermáková, studentka 3. ročníku Zubního lékařství LF MU. Brněnská fakulta využívá zázemí nejmodernějšího simulačního centra (SIMU) ve střední Evropě, které má podobu reálného zdravotnického pracoviště. Pro studenty stomatologie je k dispozici několik desítek zubařských trenažérů. 

 Workshopy pro zhruba desetičlenné skupinky na kongresu tentokrát lákaly například na strojovou endodoncii, matricování a klínkování, základy implantologie, výběr ideálního kompozitního odstínu či práci s operačním mikroskopem. „Největší zájem vzbudilo matricování, při kterém si studenti zkusili pomocí matrice utěsnit mezizubní prostor od sousedního zubu napadeného kazem. Zájem byl také o zkušební zavedení implantátu do kosti, což ve školní výuce není prakticky možné provést,“ přiblížila prezidentka Sdružení studentů stomatologie ČR Kristýna Šťastná.

Aktivní přístup studentů ke kongresu jen potvrzuje fakt, že o stomatologický obor je setrvale vzrůstající zájem. „Vývoj moderní techniky jde i ve stomatologii stále dopředu, proto je důležité držet krok s novými trendy a jejich zaváděním do praxe. Konkrétně to vidíme třeba u operačních mikroskopů nebo lupových brýlí, kdy jejich využití a možnost přiblížení na milimetry je pro nás už takřka nezbytné,“ uvedla Šťastná.

Podrobnější informace o SSS ČR lze získat zde.

Hlavní novinky