Přejít na hlavní obsah

Apríl: Masarykova univerzita bude mít svého maskota Muníčka

Od nového akademického roku bude ozdobou univerzitních akcí nový maskot Muníček.

Muníček je novým maskotem Masarykovy univerzity

Po vzoru amerických škol bude mít také Masarykova univerzita svého maskota. Jmenuje se Muníček a setkávat se s ním budete od nového akademického roku 2023/2024 na všech univerzitních akcích. Do funkce maskota nastoupí 1. září a jako první jej naživo uvidí prváci na zářijových imatrikulacích.

Maskota vybrala odborná porota složená ze zástupců všech deseti fakult. Do výběrového řízení přišlo 12 návrhů od světových designerů. Porotu nakonec nejvíce zaujal právě Muníček, kterého vytvořil italský návrhář Giuseppe Mascotti. „V jednoduchosti je krása. Můj výtvor v sobě skrývá strohost a současně tajemnost, která okamžitě připoutá pozornost,“ vysvětlil návrhář. Svůj vztah k Muníčkovi přirovnává k tomu mezi Geppettem a Pinocchiem. „Je jako můj syn,“ dodává Giuseppe Mascotti. 

Následně musel kandidáta na maskota potvrdit Akademický senát MU. Na svém březnovém zasedání ovšem senátoři vyjádřili Muníčkovi stoprocentní podporu. „Muníček nás přesvědčil nejen svými zkušenostmi, ale hlavně entusiasmem. Takové nadšení se moc nevidí. Umí to dobře s dětmi i akademiky,“ vysvětluje prorektor pro zábavu a člen senátu Tomáš Modrý.

Muníček na dochované fotografii z roku 1935 s (zleva) Karlem Englišem, Tomášem G. Masarykem, tehdejším rektorem MU Janem Krejčím a Přemyslem Šámalem.

O zřízení funkce univerzitního maskota se uvažovalo už ve třicátých letech minulého století. „Tomáš G. Masaryk a Karel Engliš o tom společně několikrát jednali. Na svých setkáních společně hodnotili jednotlivé kandidáty, bohužel jejich nápady nebyly nikdy zrealizovány,“ říká historik Jarmil Nesmysl z Historického ústavu FF MU. Jak se ukázalo z nalezené dobové fotografie z roku 1935, Muníček se jedné z těchto schůzek účastnil a údajně měl blízko k tomu, aby se stal maskotem brněnské univerzity už tehdy.

Muníček zpestří dění na univerzitě

S novým maskotem Masarykovy univerzity se studující a zaměstnanci budou setkávat po celý akademický rok. Kromě zmíněných imatrikulací bude Muníček k vidění také na promocích, plesech, hokejových utkáních HC MUNI i třeba u obhajob diplomových prací. Muníček byl totiž pověřen vedením univerzity jako oponent diplomek. „Za oponenta Muníčka dostat nechcete. Je to tvrdý a nekompromisní intelektuál s všeobecným přehledem, který studující nachytá na sebemenší chybě,“ tvrdí Jelena Zarokznova ze studijního odboru. 

Muníček si také vyřídil potravinářský průkaz, aby zpříjemnil studujícím obědy v menzách. Každý týden ve čtvrtek bude vařit v jiné menze Masarykovy univerzity své kulinářské speciality. „Polední muníčko“ pak bude studujícím u okénka sám vydávat, podle pověr mu totiž dělá radost vidět pověstnou jiskru v očích mladých lidí. 

Uvažuje se také o tom, že by příští rok vyrazil s vědci na expedici na Antarktidu. „S tučňáky to jde poslední dobou z kopce. Proto jim chceme přijet ukázat našeho Muníčka. Věříme, že setkání s ním by tučňáky mohlo přivést opět na tu správnou životní cestu,“ vysvětlují vědci z Českého antarktického výzkumného programu. 

Do budoucna si Muníček plánuje pořídit děti ve fakultních barvách. Od akademického roku 2024/2025 by tak postupně mohla mít každá z deseti fakult vlastní Muníčkovu miniverzi. 

Muníček ve fakultních variantách

Udělejte radost své rodině

Protože si Muníčka akademická obec Masarykovy univerzity ihned zamilovala, rozhodla se o něj podělit i s lidmi mimo univerzitu. Tak vznikl ceník služeb a produktů, které si u Muníčka můžete objednat. 

Fotografie Muníčka z jeho loňské dovolené v Itálii

Registrační systém na Muníčka bude spuštěn 1. září 2023 ve 20:00 hodin.

Ceník:
Selfie s Muníčkem – 15 Kč
Odznáček s Muníčkem  – 20 Kč
Video pozdrav k narozeninám – 30 Kč 
Společné sledování filmu s Muníčkem – 250 Kč
Pomoc s přípravou na státnice – 300 Kč/hodina
Účast na dětské oslavě – 320 Kč/hodina
Plyšák Muníček – 350 Kč
Účast na svatbě – 400 Kč/hodina
Rodinná dovolená s Muníčkem – 500 Kč/den
Ohnivá kulinářská show – 700 Kč
Romantická plavba po Svratce – 800 Kč

Pokud Muníčka potkáte v ulicích Brna, neváhejte ho pozdravit. „Jen se mu prosím nedívejte přímo do očí, je na to citlivý a nemá to rád,“ dodává Giuseppe Mascotti a přeje všem krásný zbytek dnešního aprílového dne.

Hlavní novinky