Přejít na hlavní obsah

Otevřená debata o problematice vysokého školství

Na problematiku financování vysokých škol, zejména těch s humanitním a společensko-vědním zaměřením, upozornilo v poslední době několik akcí ve veřejném prostoru. Debatu k tématu hostil 12. května i CEITEC MU.

CEITEC hostil zástupce akademické veřejnosti i ministerstva školství.

 

„Přijde mi přínosné, když některé komplexní otázky jsou diskutovány na neúřední půdě, v okruhu aktérů, který umožňuje vidět různé perspektivy a tříbit názory,“ poznamenal k tomu ředitel CEITEC MU Jiří Nantl. V Brně přivítal například vrchní ředitelku sekce výzkumu a vysokého školství Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR Radku Wildovou, děkany filozofických fakult z Ústí nad Labem a Olomouce Michaelu Hrubou a Jana Stejskala či rektora Ostravské univerzity Petra Kopeckého. „Tento kulatý stůl byl za mě vlastně překvapivě dobrý, nejen díky velmi otevřené diskusi, ale také tím, že ukázal společné vnímání některých základních problémů vysokého školství i možných cest jejich řešení,“ dodal Jiří Nantl.

Debata o financování humanitních a společensko-vědních oborů VŠ by měla pokračovat.

Na programu se podílela i Asociace děkanů filozofických fakult. Právě na těchto školách napříč republikou, včetně Filozofické fakulty MU, se na konci března uskutečnila akce Hodina pravdy, která poukázala na špatné ohodnocení odborných asistentů, docentů a dalších akademických pracovníků. „Jsem velmi ráda, že lze se všemi aktéry osobně jednat a společně hledat východiska v náročné diskusi ohledně financování VŠ. Nebude jednoduché dospět k jasným závěrům, ale stávající stav je již obtížně udržitelný a vede řadu akademických pracovníků a pracovnic k petičním akcím. V samotné debatě se pak opakovaně potvrdilo, že problém je třeba řešit jak na straně státu, tak na straně vysokých škol,“ poznamenala k tomu Radka Wildová z ministerstva školství.

O tématu účastníci debatovali i neformálně.

Podle Jiřího Nantla bylo pro CEITEC ctí a také dokladem úspěchu jeho vývoje v posledních deseti letech, že tuto debatu o financování veřejných vysokých škol mohl hostit. „Před lety i CEITEC čelil otázkám týkajících se jeho financování a nyní jsme v takové kondici, že jsme přijímáni jako hostitelé celostátní diskuse o systémových problémech,“ sdělil Jiří Nantl. V první půli června CEITEC uspořádá česko-slovenskou konferenci s názvem Strategické řízení vědy na národní a institucionální úrovni. Vystoupí na ní i předseda vlády Petr Fiala, bývalý rektor MU.

Hlavní novinky