Vystoupením profesora Meinrada Busslingera začal letošní cyklus vědeckých přednášek Mendel Lectures, zaměřených na oblast genetiky a buněčné a molekulární biologie. Meinrad Busslinger působí jako vědecký pracovník Ústavu molekulární patologie ve Vídni a jako profesor na vídeňské univerzitě.
Většinu své vědecké kariéry zasvětil studiu molekulárních mechanismů řídících vývoj buněk, zejména imunitních buněk krve. Poznatky získané tímto výzkumem přispívají nejen k porozumění mechanismům vzniku nádorových onemocnění krve – leukémií, ale vedou také k odhalení biologických vlastností normálních kmenových buněk krve, čímž dohromady vytvářejí předpoklady pro vývoj nových léčebných postupů. Další přednáška cyklu, který se koná v Mendelově muzeu, je plánovaná na 23. listopadu. Vystoupí na ní profesor Jim E. Haber z laboratoře molekulární biologie na Brandeis University v americkém Walthamu.
Vědecké přednášky z oblasti buněčné a molekulární biologie a genetiky se pořádají v Mendelově muzeu pod názvem Mendel Lectures již od roku 2005. Cílem projektu je představit výjimečné osobnosti světové vědy, a umožnit jim tak kontakt s nejnovějšími vědeckými poznatky v oboru. Do Brna tak díky těmto přednáškám přijelo i několik nositelů Nobelovy ceny, mezi nimi sir Paul Nurse, Venki Ramakrishnan, Elizabeth Blackburn či Jack Szostak.
Více na www.mendellectures.muni.cz.
Hlavní novinky
Pravidla sestavování rozpočtu pro rok 2025 jednomyslně schválil AS MU
Jedním z hlavních bodů 282. zasedání Akademického senátu Masarykovy univerzity byl v pondělí 2. prosince návrh směrnice Pravidla sestavování...