Přejít na hlavní obsah

V Bruselu se uskutečnilo první zahraniční setkání absolventů MU

Česká stopa v Bruselu není zanedbatelná - většina absolventů MU v současné době pracuje v Evropské komisi, Evropském parlamentu či při ministerstvu zahraničních věcí.

Historicky první zahraniční setkání absolventů a absolventek MU se uskutečnilo na Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu.

Historicky první zahraniční setkání absolventů a absolventek Masarykovy univerzity, žijících v zemích Beneluxu, se uskutečnilo v sobotu 3. června v Bruselu. Na Stálém zastoupení ČR při EU se sešlo přes devadesát absolventů ze sedmi fakult MU. 

Kateřina Wolfová

„Práci v Bruselu považuji za splnění snu. Na ekonomicko-správní fakultě jsem v roce 1999 absolvovala jednoletý studijní program se zaměřením na českou a francouzskou veřejnou správu spojený se stážemi. Už studia v Brně mne nasměrovala na evropskou úroveň, protože jsme měli hodně předmětů o evropských institucích a veřejné správě,“ zavzpomínala Kateřina Wolfová, která nyní tři roky pracuje jako vedoucí oddělení Unit na DG Home. Po studiích v ČR vyrazila za dalším vzděláním do Paříže. Odtud už pak její cesta vedla právě do Bruselu. „Z Paříže jsem několikrát do Bruselu vycestovala, a když jsem viděla, že jde o hodně mezinárodní prostředí, kde se scházejí studenti z celé Evropy, měla jsem touhu pracovat pro evropský projekt a prostředí,“ uvedla. Ve svém týmu má dnes 25 lidí mnoha národností z různých zemí Evropy a zabývá se otázkou migrace a integrace cizinců. „Máme na starosti fondy, které financují konkrétní projekty a aktivity v členských státech Evropské unie a pomáháme tak zlepšit podmínky pro přijímání žadatelů o azyl, azylová řízení i začlenění cizinců. Když do daných zemí vycestuji, vidím malé dílčí úspěchy. Možná si to čeští občané neuvědomují, ale neexistují víc demokratické procesy, než které jsem zažila v Bruselu. Máme štěstí, že žijeme v době, kdy tato struktura existuje a jsme její součástí,“ uvedla Kateřina Wolfová.

V Bruselu působí i absolvent Fakulty sociálních studií MU Dalibor Jenne, diplomat při ministerstvu zahraničních věcí. „Studoval jsem mezinárodní vztahy, evropská studia a bezpečnostní a strategická studia, do světa diplomacie mne to přirozeně táhlo, takže jsem tímto směrem uvažoval už při výběru školy,“ zmínil Dalibor Jenne. Studia na FSS považuje za dobrou průpravu, protože ho naučila, jak pracovat s textem a analyzovat informace, stejně tak číst v anglickém jazyce. Obojí považuje za běžnou součást diplomatické praxe. Proto se mu také líbí, jak velký důraz MU aktuálně klade na internacionalizaci. „Této snahy jsem si všímal už v době, kdy jsem na MU studoval – příležitostí vyjíždět bylo opravdu hodně. Byl jsem na Erasmu v Polsku a také jsem studoval v Číně. Na FSS jsem absolvoval několik kurzů vedených zahraničními profesory v angličtině. Vyrazit do světa je obrovská zkušenost, která rozšiřuje obzory – můžete si procvičit jazyky, poznat nové prostředí a naučit se samostatně řešit problémy mimo vlastní komfortní zónu. Mne každý zahraniční výjezd obrovsky posunul a rád na ně vzpomínám. Určitě každému doporučuji!“ uvedl Dalibor Jenne. Rovněž naznačil, že česká stopa v Bruselu není nezanedbatelná. „Z pozice ministerstva se snažíme prosazovat Čechy nejen do evropských institucí, ale třeba i do struktur NATO. Čím více Čechů v Bruselu bude, tím silnější budeme mít hlas i možnost věci ovlivnit,“ vysvětlil Dalibor Jenne.

Dalibor Jenne

Setkání v Bruselu se účastnili i stážisté, momentálně studující na univerzitě. Mezi nimi i studentka FSS Nikola Řezáčová, které se chýlil ke konci pětiměsíční pobyt, jehož náplní bylo zastoupení Jihomoravského kraje při Evropské unii. „Máme na starosti vše, co se řeší na kraji – nejfrekventovanějšími tématy jsou research a innovation. Chodíme na konference, pořádáme vlastní eventy,“ přiblížila svůj pobyt v Bruselu Nikola Řezáčová. „Je skvělé vyzkoušet si pracovat v srdci Evropské unie, kde se vše děje. Baví mne regionální rozměr zacílený na Evropskou unii a díky stáži jsem se dozvěděla mnoho věcí o regionální politice. Zastoupení mi dalo opravdu hodně,“ doplnila Nikola.

Stážistka Nikola Řezáčová

Vedle samotné příležitosti potkat se s bývalými spolužáky a s představiteli MU čekal na účastníky v Bruselu bohatý program. V kulturní části vystoupila studentka MU Adéla Bezoušková, studující momentálně v Bruselu, která zahrála na flétnu, rovněž bylo možné prohlédnout si výstavu, představující významné osobnosti Masarykovy univerzity. Velký úspěch zaznamenal také MUNISHOP, který do Bruselu přivezl novou speciální kolekci ALUMNI. Rektor Martin Bareš při své zdravici zmínil především společenskou roli univerzity v období covidu, tornáda na Moravě i ukrajinské krize. Ředitel Strategického projektu MU 2021+ David Póč zase připomněl, kam se MU za více než sto let své existence posunula. Zmínil studijní možnosti, mezinárodní rozměr univerzity, důraz na internacionalizaci i strategické projekty jako SIMU, MUNI BioPharma Hub i vizi rozrůstajícího se areálu Vědecko-technologického parku s výstavbou kolejí i další infrastrukturou.

Kolekce ALUMNI.

„Bylo pro mne úžasným objevem, jak se univerzita v posledních letech vyvíjí. Brno a MU v Bruselu mají své jméno jako hub vědy, výzkumu, rozvoje a pokroku. V této oblasti má MU své místo a já jsem úplně nadšená. Až pojedu do Brna, tak určitě chci vidět na vlastní oči, jak se kampus buduje a vyrůstá. Držím vám palce,“ okomentovala současné dění na MU Kateřina Wolfová.

Fotogalerie:

  

Hlavní novinky