Přejít na hlavní obsah

MjUNI otevírá registraci, studenti poznají všech deset fakult

Masarykova juniorská univerzita (MjUNI) letos otevírá už svůj osmý běh pro žáky ve věku od 9 do 18 let. Registrace do nového ročníku 2023/24 se spustí na webu v neděli 20. srpna.

Masarykova juniorská univerzita přivítá 250 nových studentů.

Jedinečnou možnost vyzkoušet si roli vysokoškoláka nanečisto budou mít už poosmé děti díky Masarykově juniorské univerzitě (MjUNI). Nový ročník naváže na loni poprvé zavedené rozšíření věkové hranice účastníků až do 18 let.

Výuka se uskuteční celkem ve třech věkových kategoriích 9-11, 12-14 a 15-18 let. Kapacita dětské univerzity pro první a druhou kategorii je dohromady 200 studentů, pro středoškoláky je připraveno dalších 50 míst. „Pro aktuální ročník navyšujeme počet míst pro sociálně znevýhodněné. Celkem nabídneme osmnáct takových míst, přičemž pět míst rozdělí letos poprvé naše Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ mezi studenty ze sociálně znevýhodněného prostředí. Další tři místa získají děti z dětského domova, se kterým univerzita dlouhodobě spolupracuje. Na zbývajících deset míst přijmeme děti na tzv. sociální stipendia. Díky nim mohou jejich rodiče potom zažádat o prominutí zápisného,“ přiblížila koordinátorka MjUNI Hana Lukášová.

Masarykova juniorská univerzita si i v novém akademickém roce připravila pro studenty celkem osm výukových sobot. Doplní je slavnostní imatrikulace a promoce s předáním diplomu od rektora Martina Bareše či dalších zástupců vedení univerzity. Z důvodu aktuální rekonstrukce kina Scala tentokrát neproběhne imatrikulace tradičně v těchto prostorách, ale hledá se náhradní varianta. „Součástí každé výukové soboty bude pro středoškoláky v kategorii 15 až 18 let i tzv. malý Gaudeamus. V tomto krátkém bloku představí studentům zástupci každé fakulty její studijní obory a naznačí, co vše jim může fakulta v případě vysokoškolského studia na jejich půdě nabídnout,“ naznačila Hana Lukášová.

Při výuce si studenti vyzkouší mnoho zajímavých pokusů.

Jednotný zápis pro všechny věkové kategorie k nadcházejícímu ročníku MjUNI se spustí v neděli 20. srpna přesně ve 20 hodin na webových stránkách mjuni.cz. Na této stránce je k dispozici také formulář, který je k přihlášení nutné vyplnit. Registrace potrvá do 22. srpna do 20 hodin. Zápisné pro nadcházející rok je 3 000 Kč.

Do programu nového ročníku se opět zapojí všech deset fakult MU. Dále se připojí i výzkumné centrum CEITEC, Ústav výpočetní technikyCentrum jazykového vzdělávání MUNI. „Pestrost vědních oborů, které fakulty a pracoviště nabízí, umožní studentům nahlédnout do oblastí humanitních, přírodovědných a technologických věd. Žáci tak mohou bádat a experimentovat v různorodých oblastech, účastnit se přednášek a workshopů pod vedením vědců a lektorů. Díky dětské univerzitě se dostanou i do míst, kam se běžně nepodívají,“ vyjmenovala Hana Lukášová.

V minulosti si studenti vyzkoušeli i základy první pomoci na lékařské fakultě.

V minulých ročnících si studenti MjUNI například vyzkoušeli základy první pomoci na lékařské fakultěfakulta informatiky mladým vědcům představila svět umělé inteligence, základy programování nebo princip šifrování. Na pedagogické fakultě je čekaly pokusy se zvukem nebo vaření s šíleným chemikem. Chemické pokusy s ultrafialovým světlem či neviditelným inkoustem se odehrávaly na přírodovědecké fakultě. Na fakultě sociálních studií děti na vlastní kůži zažily televizní a rozhlasové vysílání. Jako součást výuky na právnické fakultě se dostaly i do prostor Ústavního soudu ČR, kde si mohly vyzkoušet role soudců a advokátů. Na filozofické fakultě na studenty MjUNI čekala tvořivá dílna moderních technologií, na ekonomicko-správní fakultě zase stavění města z Lega. Fakulta sportovních studií otestovala jejich fyzičku a rovnováhu při balančním cvičení. Loni poprvé se do programu zapojila i farmaceutická fakulta, která studenty zasvětila například do tajů ortodoncie. 

Masarykova juniorská univerzita přivítala první žáky ve školním roce 2014/2015. V následujících letech se juniorská univerzita konala pravidelně. Její prezenční činnost přerušila na dva roky až koronavirová pandemie. Znovu na fakulty se studenti MjUNI vrátili 2022/23. 

Hlavní novinky