Přejít na hlavní obsah

Zrakově postižení si na táboře v Telči užili workshopy, sporty i výlet

Po tříleté covidové pauze se letos vrátil do České republiky Mezinárodní letní tábor pro studenty se zrakovým postižením. V Telči přivítal 35 účastníků ze 13 zemí.

Mezinárodního tábora pro zrakově postižené v Telči se letos zúčastnilo 35 studentů ze 13 zemí.

Třicítku všestranně zaměřených workshopů, ale také baseball a fotbal pro nevidomé, chůzi po laně či jízdu na tandemovém kole. To vše si vyzkoušeli studenti ve věku od 16 do 21 let v programu Mezinárodního tábora pro zrakově postižené (International Camp on Communication and Computers - ICC). Jeho už osmadvacátý ročník hostilo od 17. do 23. srpna Univerzitní centrum Telč.

Cílem tábora je umožnit studentům se zrakovým postižením poznat vrstevníky z různých zemí Evropy v prostředí bez bariér, zdokonalit se v informačních technologiích, rozvíjet komunikační a sociální dovednosti, získat sebevědomí a navázat profesní kontakty do budoucna. „Dějiště tábora se každý rok střídá do jedné ze zúčastněných zemí, takže ICC postupně hostila už většina evropských zemí. V České republice se škola odehrála v letech 2005 a 2013. Po deseti letech se tak vrací pořadatelství k nám, konkrétně do Telče, jehož prostory jsou pro akci tohoto typu ideální,” uvedla hlavní organizátorka ze Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás MU Jitka Carcouët. Doplnila, že tábor je organizovaný pod záštitou Evropské komise Univerzitou Johanna Keplera v Linci, kde akce v polovině devadesátých let začala.

Hlavní organizátorka tábora ICC Jitka Carcouët (na snímku vpravo) s kolegyní z organizačního týmu Márií Stankovičovou.

Na tábor ICC 2023 do Telče přijelo 35 zrakově postižených studentů ze 13 zemí. „Z evropských států se účastnilo Rakousko, Německo, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Itálie, Řecko, Holandsko, Maďarsko a Česká republika. Své zastoupení mělo i Lotyšsko, a tradičně nejvzdálenější výprava přiletěla z Japonska,“ přiblížila Jitka Carcouët. Dodala, že zahajovacího večera letní školy se zúčastnili rektor MU Martin Bareš, bývalý rektor MU a současný děkan Fakulty informatiky MU Jiří Zlatuška, starosta Telče Vladimír Brtník, ředitel Univerzitního centra Telč Jaroslav Makovec či ředitel střediska Teiresiás Petr Peňáz.

V programu tábora si studenti vybírají ze třiceti všestranně zaměřených workshopů, které prezentují nejnovější trendy v informačních, komunikačních a asistivních technologiích. „Hlavním cílem je rozšířit studentům jejich znalost práce s počítačem, které jsou pro jejich potřeby vybavené speciálním hardwarem i softwarem. K dispozici je při letní škole několik brailleských displejů a tiskáren bodového písma, prakticky všechny mezinárodně užívané snímače obrazovky s hlasovým výstupem a desítky speciálních softwarových aplikací,“ přiblížila Jitka Carcouët. Doplnila, že hlavním komunikačním jazykem tábora ICC je angličtina, takže její dobrá znalost je spolu s alespoň základní znalostí práce na PC podmínkou pro účast.

Jedním z workshopů, který vedla Jitka Carcouët (na snímku uprostřed), byl i fotbal pro nevidomé.

Více než polovinu programu tvoří technologické workshopy jako 3D tisk, programování v Pythonu nebo orientace v prostoru pomocí hmatových map. Velké zastoupení mají i semináře zaměřené na rozvoj komunikace a prezentačních dovedností. „Z dalších to jsou fotbal a baseball pro nevidomé, chůze po laně, zvuková střelba, výroba vlastního mýdla, relaxační workshop či aplikovaný stolní tenis pro zrakově postižené zvaný showdown,” upřesnila Jitka Carcouët, která má mnohaleté zkušenosti s organizací mezinárodních turnajů ve fotbale pro nevidomé, především Bučovice Blind Football Cup.

Na táboře si mohli studenti vyzkoušet také lezení v lanovém centru. Aktivně se s nimi zapojila i Jitka Carcouët (vpravo).

Prakticky vedené semináře doplňují volnočasové aktivity jako lezení na horolezecké stěně, jízda na tandemovém kole, projížďka na loďkách nebo hraní na playstation. „Jeden den je vždy vyhrazený pro celodenní výlet. Letos jsme jeli na exkurzi do brněnského science parku VIDA!, kde pro nás byly vytipované exponáty přístupné zrakově postiženým. Dále si mohli studenti zkusit rozříznout skutečné prasečí srdce a poznat, na jakém principu funguje. To byl pro všechny opravdový zážitek! Výlet jsme zakončili koupáním v rybníce,“ popsala Jitka Carcouët.

Při exkurzi do brněnského VIDA! centra si studenti zkusili rozříznout skutečné prasečí srdce.

Organizační tým tábora ICC zahrnuje asi osmdesát členů. Jsou mezi nimi odborní lektoři, speciální pedagogové, národní koordinátoři, workshop lídři a další pracovníci technického zázemí. „O dva nevidomé se zpravidla v průběhu celého tábora stará jeden vidomý asistent. Asistenti přijíždějí se studenty v rámci jednotlivých národních skupin a kromě pomoci nevidomým se podílejí také na vedení workshopů. Nad rámec pak využíváme také doplňkové pomoci dobrovolníků, mimo jiné také z řad studentů MU,“ přiblížila Jitka Carcouët. 

Hlavní novinky