Přejít na hlavní obsah

Evropský týden udržitelného rozvoje letos poprvé na MUNI

Během Evropského týdne udržitelného rozvoje (ETUR) se napříč celou Evropou každoročně konají tisíce různých akcí. Česká republika se akce účastní od roku 2015 a letos u toho bude poprvé v historii také Masarykova univerzita.

Konference, výstavy, workshopy, semináře, filmová promítání, komunitní setkání, dny otevřených dveří a mnohé další aktivity. Rozmanitost pořádaných akcí Evropského týdne udržitelného rozvoje je veliká, cíl jediný: dát najevo, že záleží na budoucnosti světa, v němž žijeme.

V letošním roce se Evropský týden udržitelného rozvoje koná v termínu od 20. do 26. září 2023. Nicméně aby časové rozmezí nebylo příliš krátké a striktně ohraničené, do ETURu lze registrovat všechny akce z jakékoli oblasti udržitelného rozvoje, ať už z životního prostředí, ekonomiky nebo sociální oblasti, které spadají do období od 18. září do 8. října 2023.

Ministerstvo životního prostředí ČR, které v Česku ETUR pořádá, se snaží motivovat k účasti co nejvíce lidí. A to nejen, aby akce navštívili, ale zejména aby se chopili iniciativy a akce pořádali. Poprvé se proto do týdne, i díky projektu UNILEAD II, zapojí české vysoké školy včetně Masarykovy univerzity. Kromě studentů a akademiků připravují program i různé odborné platformy.

MUNI zaměří pozornost na své menzy
Fakulty a pracoviště Masarykovy univerzity se do akce zapojí aktivitami, které jsou již zahrnuty v činnostech shrnutých pod hlavičkou Udržitelnost na MUNI. Jedna z významných částí programu v rámci ETUR 2023 se na MUNI odehraje v univerzitních menzách. Sedm pracovních dní – od 18. do 26. září – představí všechny aspekty udržitelnosti, například sezónnost, regionálnost, cenotvorbu, odpady i osvětu. Zaměří se na propagaci aplikace Webkredit, která má ambice minimalizovat plýtvání jídlem, představí Patero odpovědného strávníka a hlavně: obrátí poměr vegetariánských/veganských a masových jídel v nabídce. „Přicházíme s nabídkou alespoň tří veganských a jednoho vegetariánského jídla, samozřejmě vedle tradiční nabídky našich menz,“ uvedl ředitel SKM Kamil Kulíšek. Na každý den tak bude připravený speciální jídelníček, ve kterém lze najít například řepné ragú s dýní a rozmarýnem, špaldu se zeleninou a praženou slunečnicí, pohankový prejt, čočkové chilli nebo kapustu s tofu.

A dále: Festival inkluzivní kultury a diskuzi o tom, jak má vypadat inkluzivní společnost, otevřou na pedagogické fakultě; Jiří Marek, odborník na otevřenou vědu z ÚVT, ve své přednášce vysvětlí, jak může udržitelnost v digitalizaci šetřit čas a peníze; Knižní burzu pořádá farmaceutická fakulta; zelenou střechu ve zrekonstruovaném areálu na Veslařské představí fakulta sportovních studií; Botanické a zoologické exkurze pro veřejnost pořádá přírodovědecká fakulta. Na lékařské fakultě se sejdou studenti programu Zdravotnické záchranářství a převezmou od ZZS JMK ocenění za zásah při mimořádné události nehody na D2.

Monika Jandová, pověřená prorektorka MUNI pro personální politiku, celoživotní vzdělávání a udržitelnost věří, že dopad akce na povědomí lidí bude veliký. „Chceme, aby naši zaměstnanci, studenti, ale i široká veřejnost rozuměli konceptu udržitelného rozvoje. Aby neměli pocit, že je to něco, co se musí, ale že se jedná o koncept, který je ve většině případů tím, co je přirozené.“

Seznam akcí a aktivit ETUR 2023 na MUNI najdete na adrese muni.cz/go/etur.

Hlavní novinky