Přejít na hlavní obsah

MUNI otevřela sportovní areál Veslařská

Víceúčelový sportovní areál Veslařská poblíž řeky Svratky dnes v novém představila Masarykova univerzita. Sportoviště, která prošla rekonstrukcí, budou k výuce využívat především studenti. 

Slavnostní otevření areálu Veslařská.

Sál – tělocvičnu – pro pohybové a taneční lekce vybavenou zrcadly a ozvučením; venkovní víceúčelové sportovní hřiště s umělou trávou o rozměrech 33 x 18 metrů pro fotbal, nohejbal, volejbal, tenis a další sporty na hřišti; vybavené workoutové hřiště; pobytové molo u vody a také nástupní molo pro lodě a sporty, které se provozují na řece. To vše sportovci nově najdou v areálu Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v ulici Veslařská. 

„Tento víceúčelový areál prošel v uplynulých dvou letech rozsáhlou revitalizací, jejímž výsledkem je vytvoření moderního zázemí pro výuku, univerzitní sportovní a kulturní aktivity i mezisektorovou spolupráci,“ uvedl při představení areálu děkan fakulty sportovních studií Jan Cacek a poděkoval všem na projektu zainteresovaným partnerům. 

Dříve se v areálu nacházela loděnice, která tvořila zázemí lodních sportů, a malá tělocvična jako centrum outdoorových aktivit, která ovšem již nesplňovala potřebné parametry pro tento sport. „Areál jsme v posledních letech využívali opravdu jen velmi sporadicky, o to víc jsme rádi, že se podařilo najít prostředky na jeho obnovu,“ konstatovala tajemnice fakulty sportovních studií Lenka Goldmannová. Připomněla také, že prvotním impulsem pro rekonstrukci areálu byla koronavirová epidemie, kdy fakulta hledala možnosti pro sportovní aktivity ve venkovním prostředí. 

Venkovní hřiště v areálu Veslařská.

Slavnostního otevření areálu v první den nového akademického roku se zúčastnil také rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. „Akademická obec Masarykovy univerzity není živa jen vzděláváním a výzkumem, ale jsou nám vlastní i společenské, kulturní a sportovní aktivity. Tento krásný areál, komplexní areál propojující oblast vodních sportů s dalšími aktivitami uvnitř i venku, je toho důkazem.“ 

Díky revitalizaci areálu může MUNI rozvíjet vodní sporty, ale hlavně získala novou sportovní infrastrukturu. „Například jóga, pilates nebo taneční lekce probíhaly ve velké tělocvičně Pod Hradem. Tyto sporty nyní můžeme přesunout na Veslařskou a velkou tělocvičnu využít pro volejbal, basketbal, florbal a další míčové sporty, které potřebují hřiště určitých rozměrů,“ doplnil vedoucí technicko-provozního oddělení fakulty sportovních studií Tomáš Sedláček

Tělocvična - sál - v areálu Veslařská.

Zázemí – skříňky a sprchy – na Veslařské je určeno cca pro 70 sportovců, tedy dvě výukové skupiny. Primárně budou tělocvičnu a velice povedený venkovní areál využívat studenti fakulty sportovních studií. V rámci lekcí povinné výuky tělocviku se ale do areálu mohou dostat všichni studenti MUNI. Jednotlivá sportoviště a podle poptávky i celý areál plánuje fakulta v budoucnu také komerčně pronajímat.

Rekonstrukce areálu Veslařská vyšla na 25 milionu korun. Součástí areálu Veslařská je i památkově chráněná budova bývalé loděnice, její případná rekonstrukce nebo přestavba bude v budoucnu také zahrnuta do ekonomických plánů Masarykovy univerzity.

Venkovní workoutové hřiště v areálu Veslařská.
Molo v areálu Veslařská.

Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR) 2023 – Otevření areálu Veslařská se díky zelené ploše na střeše tělocvičny, která podpoří ekosystém, sníží náklady na vytápění a chlazení a prodlouží životnost střechy, stalo za MUNI součástí letošního ročníku ETUR. 

Hlavní novinky