Přejít na hlavní obsah

Kurz přiblíží možnosti i rizika léčivých rostlin a čajových směsí

Ke správnému používání léčivých rostlin při samoléčbě různých neduhů (fytoterapie) pomůže online kurz, který pro širokou veřejnost připravila Farmaceutická fakulta Masarykovy univerzity. Přihlásit se na něj lze do 30. října.

Mezi rostliny používané při samoléčbě patří i máta peprná.

„Účastníci kurzu se seznámí s nejvýznamnějšími skupinami přírodních látek, s jejich léčebným potenciálem i možnými riziky při užívání. Dozví se, jak se dají jednotlivé byliny kombinovat, i jaké jsou nejčastěji využívané léčivé přípravky dostupné na našem trhu,“ vysvětluje vyučující kurzu Ivana Daňková. Výzkumu přírodních léčiv se na farmaceutické fakultě věnuje bezmála 20 let a vyučuje předmět Fytofarmaka, který se zaměřuje na praktické využití léčivých přípravků rostlinného původu.

Připomíná, že lidstvo používá léčivé rostliny po staletí a tento způsob přírodní léčby má velký potenciál i v dnešní době, vyžaduje ale určité znalosti a kompetence: „Pro správné používání rostlin k samoléčení je nezbytně nutné vědět, které obsahové látky jsou zodpovědné za požadovaný účinek a ve které rostlinné části se tyto účinné látky nachází,“ popisuje Ivana Daňková. Sběratelé léčivých rostlin by třeba měli znát, kdy a za jakého počasí je vhodné daný druh sbírat a jak jej uchovávat, případně sušit - při jaké teplotě, jak dlouho. „Často také laici dělají chyby při přípravě vodného výluhu („čaje“) nebo tinktury, tj. lihového extraktu. U vodných výluhů by si měli zjistit, zda stačí bylinku pouze zalít horkou vodou a nechat louhovat, zda se může nebo má povařit či nechat pouze macerovat ve studené vodě. Tinktury se připravují vždy za studena, louhování pak trvá delší dobu,“ uvádí příklad farmaceutka.

Sama vedle výzkumné a výukové činnosti na fakultě působí ve veřejné lékárně. Podle ní je osvěta v oblasti léčivých rostlin důležitá i proto, že ne vždy jdou lidé pro radu ohledně svých obtíží za lékařem či do lékárny. „Vzhledem k tomu, že si v současné době kupují spoustu léčivých přípravků prostřednictvím různých e-shopů nebo nouzově třeba na benzince, kde se nemohou spolehnout na radu odborníka, měli by farmaceuti poskytnout široké veřejnosti základní informace o možnostech, ale i rizicích samoléčení, obzvláště u dětí, těhotných či kojících žen nebo u starších lidí s vážnějšími onemocněními,“ uvádí Ivana Daňková.

Kurz s názvem Přírodní cesta ke zdraví: „Léčivé rostliny, přípravky a čajové směsi“ zahrnuje šest přednášek, které se budou konat od 6. listopadu každé pondělí od 16.30 do 18 hodin online na platformě MS Teams. Postupně se zaměří na výběr účinných „bylinek“, na léčbu nachlazení a kašle, na léčivé rostliny používané při poruchách trávení, zácpě, průjmu či jaterních obtížích, dále na samoléčbu nespavosti a pomoc při úzkosti či poruchách soustředění, na „bylinky“ pro zdravé srdce a cévy a pro udržení správné hladiny krevního cukru a na potíže s močovým a pohlavním ústrojím.

Každá přednáška bude nahrávána a účastníkům kurzu zůstane přístupná po dobu jednoho týdne. Přihlášky lze podávat do 30. října, kurz je zpoplatněn částkou 2490 korun.       

Hlavní novinky