Přejít na hlavní obsah

MUNI POMÁHÁ propojuje generace. Nyní seniory a školkáčky

Desítka „čtecích babiček“ se s lektorkou programu Přečti sešly na Masarykově univerzitě, aby se naučily, jak číst dětem v mateřských školkách.

Účastnice kurzu s lektorkou.

Tipy, jak se připravit před čtením pohádky, něco málo z rétoriky, dechové cvičení a cvičení, kterým se rozezní hlas. I to bylo obsahem kurzu techniky poutavého čtení, který na Masarykově univerzitě pro seniory a posluchače U3V uspořádala nezisková organizace MezinámiDobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ.

Program Přečti běží od září 2015 a setkává se s velkým ohlasem jak ze strany mateřských škol, tak i seniorů. Nejvíce čtecích babiček a dědečků je v Praze, ale postupně se jejich řady rozšiřují i v dalších regionech České republiky. A jedním z takových míst je i Brno. Organizace Mezinámi, která program pořádá, se s prosbou o propojení se seniory obrátila na Masarykovu univerzitu.

„MUNI POMÁHÁ se na dobrovolníky–seniory nezaměřuje, ale program organizace Přečti a jeho náplň, tedy propojení generací, nám dává velký smysl. Proto jsme do hledání vhodných adeptů pro čtení dětem v mateřských školkách zapojili naši univerzitu třetího věku a umožnili jsme uspořádat na Masarykově univerzitě školení,“ uvedla koordinátorka Dobrovolnického centra MUNI POMÁHÁ Daniela Vonbauer.

To, že se propojení povedlo, potvrdila i organizátorka kurzu Andrea Staffa. „S univerzitami spolupracujeme dlouhodobě, ale až MUNI POMÁHÁ nám udělalo velké promo mezi posluchači U3V, rozeslalo informace o programu Přečti a nyní musím říct, že přibližně sedmdesát procent našich dobrovolníků je z U3V.“ Program Přečti je akreditovaný program, senioři pro účast v něm musí nejen absolvovat školení, ale doložit i výpis z rejstříku trestů a další dokumenty.

K tomu, aby jejich projev byl sebevědomý, je má v kurzu techniky poutavého čtení dovést lektorka Dominika Šindelková ze spolku Storytelling CZ. „Senioři jsou přirození, mají vypravěčské nadání a hlavně mají potřebu sdílet. Jen někdy potřebují dodat trochu sebevědomí a naučit se něco z rétoriky,“ vysvětlila lektorka s tím, že kurz je také o sdílení pozitivních zkušeností z jejich školek, kdy zkušené „čtecí babičky a dědečci“ inspirují nováčky.

Tou zkušenou „čtecí babičkou“ při setkání na Masarykově univerzitě určitě byla Marie Petrová z brněnských Kohoutovic. Na přednášky univerzity třetího věku chodí poprvé, ale dětem v Mateřské škole Adélka čte již několik let. „Čtu dětem ve smíšené třídě, kde jsou ti nejmenší až po předškoláky, před spaním. Vidím, jak dobře mají postavený vzdělávací program. Vždy mi nachystají knížku a už před tím, třeba dopoledne pracují s postavičkami z příběhu té knížky. Každý týden mají jiné téma,“ popsala bývalá zdravotní sestra, která má sama pět vnoučat, ale ta bohužel žijí se svými rodiči mimo Česko. „Jsem z kurzu nadšená. Dominika do mě vlila i odvahu zkusit se ve školce domluvit, zda bych nemohla za dětmi chodit i v jinou dobu, než před spaním, abych měla prostor si s dětmi víc popovídat. Určitě jim mám co vyprávět,“ dodala paní Marie, mezi jejíž koníčky mimo jiné patří květiny, zvířata a fotografování.

Hlavní novinky