Přejít na hlavní obsah

Stánek MUNI je na brněnském veletrhu v obležení studentů

Jaké jsou přijímací zkoušky? Je studium náročné? Jaké pak budu mít uplatnění na trhu práce? Nejen na tyto dotazy odpovídají studenti ze všech fakult MUNI uchazečům o studium na veletrhu vysokých škol Gaudeamus Brno.

Veletrh Gaudeamus Brno se koná v areálu výstaviště v pavilonu V.

„Výstaviště - hlavní vstup“ zní tramvají hlášení s názvem zastávky a já v tu chvíli děkuji, že už budu konečně vystupovat. Další minutu bych v tramvaji plné studentů, mačkajících se jeden na druhého, stojící jen na jedné noze z nedostatku místa, nezvládla. Když se celý houf vyhrne ven, mohu se po patnácti minutách jízdy konečně pořádně nadechnout a zamířit do pavilonu V, kde se koná evropský veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus.

Místo, kde se veletrh koná, nemusím nijak složitě hledat díky davu studentů, kteří na výstaviště přicházejí ze všech stran. Není tak divu, že se u pokladen začíná tvořit fronta. Naštěstí už vstupenku mám a mohu jít rovnou dovnitř. Když míjím čekající studenty, všímám si jejich nadšení a nervózního napětí z výběru vysoké školy, která ovlivní jejich budoucí život.

Při vstupu do pavilonu V se nemusím dlouho rozhlížet a stánek MUNI složitě hledat. Je totiž hned naproti vchodu a nelze ho přehlédnout. Razím si tedy mezi všemi účastníky cestu k prvnímu infostánku. 

„O co se studenti nejčastěji zajímají?“ ptám se u speciálního kiosku, kde návštěvníci veletrhu získávají informace o Masarykově univerzitě jako celku. „Nejvíc dotazů se týká testů studijních předpokladů, například na kterých fakultách jsou součástí přijímacího řízení a kde se dají najít ukázky. Hodně studentů se letos taky zajímá o možné prominutí přijímaček na lékařskou fakultu,“ odpovídá mi Karolína Ivánková, která i během rozhovoru stíhá procházejícím podávat letáčky o Masarykově univerzitě.

Mou další zastávkou je infostánek fakulty sociálních studií, který bych nemohla vynechat, jelikož na ní studuji. Využívám návštěvu veletrhu nejen k práci, ale i jako možnosti informovat se o navazujícím magisterském studiu. Stále nejsem rozhodnutá, jestli chci ve studiu pokračovat, a tak u pultu sbírám informace o přijímacím řízení a zvažuji výběr mezi zaměřením na mediální průmysly a produkce nebo na mediální výzkum a analytiku. 

U sousedního stánku fakulty informatiky nevidím dlouhou frontu, a tak nabitá novými vědomostmi mířím i tam. Přidávám se ke skupině zájemců o studium a společně s nimi poslouchám studentku bakalářského programu Informatika Kateřinu Vácovou. „Fakulta informatiky je skvělá v tom, že si v prvním ročníku vyzkoušíte hodně věcí a zaměření. V průběhu studia se tak můžete se rozhodnout, na jakou oblast se budete specializovat. A kdyby vás to, co si vyberete, nebavilo, nebojte se, fakulta je ke všem velmi vstřícná, takže si můžete specializaci kdykoliv změnit,“ ujišťuje skupinu nerozhodných studentů Kateřina tak nadšeně a přesvědčivě, že i já mám v té chvíli zájem na FI MUNI studovat.

Na veletrhu má svůj infostánek všech 10 fakult MUNI.

A co účastníky Gaudeamu táhne ke studiu právě na MUNI? Udělala jsem si takovou menší anketu a s touto otázkou oslovila účastníky čekající ve frontách u infostánků.

„Moji přátelé, kteří na Masarykově univerzitě už studují, říkali, že je tam super kolektiv nejen studentů ale i učitelů, kteří jsou mladí a ochotní vždy pomoct,“ říká Natálie Šlapáková, která se zajímá o studium na právnické fakultě.

„Vůbec nevím, kam po gymnáziu, takže tady hledám inspiraci a Masarykova univerzita je jedna z možností. Baví mě tělocvik, takže zkouším najít nějaký obor na fakultě sportovních studií, třeba učitel tělocviku. Uvidím, co mi tady u stánku ještě doporučí,“ těší se Adam Polášek, zájemce o studium na fakultě sportovních studií.

„MUNI má spoustu fakult a hlavně nekonečné množství oborů, které jsem na jiných univerzitách neviděla. Například studijní program Veřejná a sociální politika a lidské zdroje. Zní to hrozně zajímavě, ale vůbec nevím, co si pod tím mám představit, tak uvidíme, co se nakonec rozhodnu studovat,“ sděluje Michela Muzikářová, která se zajímá o studium na fakultě sociálních studií.

„Chci studovat v blízkosti svého domova, abych mohla často navštěvovat rodiče, takže Masarykova univerzita je jasnou volbou. Navíc, co jsem se dívala, tak skoro všechny fakulty jsou v blízkosti centra, takže to nebudu mít daleko do kaváren, restaurací a hospod,“ dodává Tereza Hamplová se zájmem o studium na přírodovědecké fakultě.

Masarykova univerzita se kromě infostánků uchazečům o studium představuje také na přednáškách, které se konají každý den v sále A od 12:55 do 13:25. Studenti si během prezentace mohou prohlédnout fotografie jednotlivých fakult nebo se dozvědět o nejrůznějších benefitech studia na MUNI. Veletrh Gaudeamus je otevřen od 31. 10. do 2. 11. od 8:30 do 16:00 a 3. 11. od 8:30 do 14 hodin. Studenti středních škol na něm najdou zástupce z 342 univerzit, vysokých škol, fakult, vyšších odborných škol a jiných vzdělávacích institucí. Účastníci si tak mohou vybrat z více než 10 000 studijních oborů, které mohou studovat nejen v České republice, ale i na univerzitách v dalších třinácti zemích.

 Autorka je studentkou FSS a členkou studentské redakce Magazínu M. 

Hlavní novinky