Přejít na hlavní obsah

Nová sezona Mendel Lectures opět přivádí do Brna špičkové vědce

Nositel Nobelovy ceny, japonský molekulární biolog a genetik Susumu Tonegawa pronesl 12. října úvodní přednášku nového ročníku odborného přednáškového cyklu Mendel Lectures. Dva týdny poté následovala přednáška americké neurovědkyně Amity Seghalové.

Susumu Tonegawa se studenty a vědci MUNI.

Cyklus Mendel Lectures přes 20 let hostí významné světové vědce v prostředí starobrněnského kláštera spojeného s činností zakladatele moderní genetiky Gregora Johanna Mendela. Na jaře – od března do května – budou Mendel Lectures pokračovat dalšími šesti večery. Vystoupí při nich i další držitelé Nobelovy ceny: Randy W. Scheckman a Thomas R. Cech (oba z USA). „Je to zajímavý průřez různými výzkumnými oblastmi moderní genetiky a buněčné biologie, které často už nyní přinášejí přelomové výsledky využitelné v péči o lidské zdraví a kvalitu života,“ uvádí prorektorka MUNI Šárka Pospíšilová, která se sama odborné práci v genetice věnuje.

Hosty Mendel Lectures mohou zblízka poznat studenti a mladí vědci z univerzity při neformálních setkáních. „Profesor Tonegawa se jevil jako milý a poměrně nesmělý člověk, který ovšem s nadšením odpovídal na dotazy studentů. Vyprávění o jeho životě a vědecké kariéře bylo velmi inspirující a motivující. Vážím si této jedinečné příležitosti, která se mi naskytla,“ uvedla Anna Černá, studentka gymnázia, která se v laboratoři Lumíra Krejčího na lékařské fakultě věnuje výzkumu proteinů zapojených do replikace DNA.

Na obědě s profesorem Tonegawou a jeho manželkou byl i Gerardo Enrique Abarca Ríos, doktorand z Kostariky zapojený do mezinárodního výzkumného projektu FANTOM pod vedením Šárky Pospíšilové. „Pochopil jsem, jak je nutné vystoupit ze své komfortní zóny a riskovat, aby bylo možné ve vědě něco dokázat,“ sdělil s poukazem na životní dráhu japonského vědce, který po získání Nobelovy ceny odešel do USA a místo chemie se začal věnovat molekulární biologii. „Cítil jsem se nesmírně inspirován a motivován k tomu, abych se pohyboval v nových oblastech poznání,“ poznamenal Gerardo a potvrdil, že profesor Tonegawa i jeho žena byli velmi přátelští a otevření. „Dal nám dokonce několik tipů, jak máme čelit akademickému prostředí jako mladí vědci. Zdůraznil, že je důležité udržet si dobrou motivaci po celou dobu naší cesty.

Hlavní novinky