Přejít na hlavní obsah

Psychická odolnost pomůže zvládat stres i čelit náročným životním situacím

O psychické odolnosti na přednášce Jsme silnější, než si myslíme: Pět klíčů k psychické odolnosti a duševnímu zdraví mluvila psycholožka z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Alena Slezáčková. Studentům a veřejnosti vysvětlovala, jak lze posilovat duševní zdraví.

Alena Slezáčková při přednášce.

‚‚Ukazuje se, že lidé, kteří mají vyšší úroveň duševní pohody, jsou odolnější, lépe zvládají náročné situace. Způsob, jak můžeme svou psychickou odolnost posílit, zahrnuje zaměřit se i na dobré věci v životě, nejen pouze na negativa, starosti a problémy. Je dobré více si všímat toho, co se nám daří, v čem jsme dobří a co nám dává smysl,“ uvedla Alena Slezáčková. Duševní pohodu lze hledat třeba i pobytem v přírodě: vnímavost vůči přírodnímu cyklu pomáhá doplnit síly, vyčistit mysl a díky tomu si lépe poradit s těžkými věcmi a do budoucnosti pohlížet s větší nadějí.

Na přednášce, kterou v Kampusu uspořádala fakulta sportovních studií, psycholožka zmiňovala například i to, jaké dopady měla pandemie a začátek války na Ukrajině na naše psychické zdraví, a popsala procesy, kterými si člověk během takových událostí procházel. Jednalo se o zranitelnost, kdy si člověk začal uvědomovat, co se děje. Později šlo o odolnost, kdy jsme se museli na události adaptovat a pracovat s myšlenkami. A jako poslední šlo o osobní rozvoj, tedy schopnost zhodnotit své zkušenosti a stát se lepší verzí sebe sama.

Podle Aleny Slezáčkové je důležité udržovat vztahy s druhými lidmi, protože díky posilování mezilidských kontaktů posilujeme svou odolnost. Dále lidem doporučuje dbát i na fyzické zdraví, například si najít nějakou fyzickou aktivitu, která je bude bavit a naplňovat. Někdy stačí dvacetiminutová procházka, aby si člověk oddechl od starostí. 

Důležité je si uvědomit své limity a na co už člověk nemá čas a energii. Není dobré tlačit se do role superhrdiny, který nepotřebuje odpočívat, jíst nebo dělat věci, které ho baví. Naopak pravá odolnost spočívá v tom, že jsme si vědomi svých limitů a kapacit a díky tomu své síly průběžně doplňujeme, shrnuje psycholožka.

Jakých je pět klíčů k duševní pohodě a psychické odolnosti?

  • Prožíváte více pozitivních emocí než negativních.
  • Čerpáte energii z toho, co vás baví nebo zajímá.
  • Rozvíjíte dobré vztahy s druhými lidmi.
  • Máte v životě nějaký smysl.
  • Připomínáte si, co se vám podařilo.

 

Pro psychickou odolnosti je také důležité mít naději, která lidem umožňuje zvládat těžké životní situace. ‚‚Naděje je přesvědčení, že změna k lepšímu je možná, že s tím můžeme něco udělat a že nám může někdo pomoci. Naději lze vnímat také jako způsob uvažování o svých cílech, budoucnosti a očekáváních,“ zdůraznila Alena Slezáčková. Jedním ze způsobů, jak si udržet  naději i v nepříznivých situacích, které nemáme přímo pod kontrolou, je zaměřit se na něco, co nám dává smysl a v čem můžeme být užiteční.

A jaký měla přednáška přínos pro studenty? Posluchač Filip z lékařské fakulty ocenil sdělení, že na negativní situace se dá pohlížet jako na zkušenosti, díky kterým pak máme větší požitek z pozitivních situací. ‚‚Odnesla jsem si nové formulace vět a myšlenek, co jsem už v sobě měla, ale více jsem si to uvědomila,“ popsala studentka oboru Všeobecná sestra Arina Abrosimenkova, která u docentky Slezáčkové absolvovala v prvním ročníku kurz obecné psychologie.

Autorka je studentkou fakulty sociálních studií. 

 

Hlavní novinky