Přejít na hlavní obsah

Zádušní mše na Petrově o naději, že dobro vítězí nad zlem

Lidé v zaplněné katedrále sv. Petra a Pavla v Brně uctili památku obětí čtvrtečního střeleckého útoku v Praze. K zádušní mši společně pozvaly Biskupství brněnské a Masarykova univerzita.

Účastníci zádušní bohoslužby zaplnili brněnskou katedrálu sv. Petra a Pavla.

S několika kněžími a emeritním biskupem Vojtěchem Cikrlem mši sloužil biskup brněnské diecéze Pavel Konzbul, který je členem správní rady Masarykovy univerzity a okamžitě po tragédii v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se s rektorem Masarykovy univerzity Martinem Barešem domluvil na bohoslužbě. „Když se za někoho modlíme, dáváme vědět, že nám na něm záleží. Pamatujme ve svých modlitbách na oběti tragického činu. Prosme také za vzájemný respekt, smíření a odpuštění,“ řekl biskup Pavel Konzbul.

Na mši přišel rektor Martin Bareš, zástupci fakult i osobnosti veřejného života včetně ministra školství Mikuláše Beka a premiéra Petra Fialy, který prohlásil, že chtěl být jako bývalý rektor Masarykovy univerzity v těchto těžkých chvílích se svými kolegy a rodinou. „Přišli jsme se modlit za oběti a sílu pro jejich blízké, přátele a kolegy. Za ty, kteří jsou zranění, ale i ty, kteří byli svědky brutálního útoku a budou se s ním vyrovnávat,“ uvedl předseda vlády a dodal: „Masové vraždy se často vyjadřují v číslech, ale nejde o čísla. Jde o konkrétní lidi, kteří budou v tyto dny ve svých rodinách chybět, a budou tam chybět už navždy.“

Navzdory tomu, že pro část spoluobčanů budou letošní Vánoce ty nejsmutnější, měly by nám podle Petra Fialy „dodat víru, že dobro vítězí nad zlem, že po zlých časech přijdou časy lepší. Přeji vám, aby vás světlo Vánoc posílilo. Abyste pocítili naději, kterou všichni potřebujeme,“ řekl a poděkoval lidem, kteří se připojili ke státnímu smutku vyhlášenému na dnešek vládou.

Mezi oběťmi střeleckého útoku v Praze byli i studující studijního programu Jazyky a komunikace neslyšících. Biskupství a Masarykova univerzita proto na mši pozvaly i uživatele znakového jazyka a zajistily pro ně tlumočení. „Jde o jeden z nejvýraznějších symbolů, které Masarykova univerzita může v této chvíli nabídnout,“ uvedl Boris Janča, pověřený ředitel střediska Teiresiás pro pomoc studentům se specifickými nároky, jehož pracovníci při mši zajistili tlumočení.

Hlavní novinky