Přejít na hlavní obsah

Rendez-vous à la française na MUNI ukázalo, že francouzština může být pro kariéru klíčová

Téměř dvě stovky středoškoláků přijely v úterý na Masarykovu univerzitu na unikátní akci Rendez-vous à la française, kterou organizovala univerzita spolu s francouzským velvyslanectvím, Jihomoravským krajem a dalšími institucemi. Akce měla na MUNI premiéru a mezi studenty velký úspěch.

Akci Rendez-vous à la française na Masarykově univerzitě navštívily téměř dvě stovky středoškoláků.

I když se o tom málo ví, Francie je třetím nejvýznamnějším ekonomickým partnerem Česka a pátým největším zaměstnavatelem. Celkově u nás působí přes 500 francouzských firem, které zaměstnávají více než 70 tisíc lidí. Firmám ale chybějí pracovníci, kteří umí plynně francouzsky, a tak ekonomicko-správní a pedagogická fakulta spolu s Velvyslanectvím Francie, Jihomoravským krajem, Francouzsko-českou obchodní komorou a Alliance française Brno poprvé uspořádaly akci Rendez-vous à la française. Jejím cílem bylo středoškolákům ukázat benefity, které studium francouzštiny přináší, a také je seznámit s možnostmi studia v česko-francouzských studijních programech v Česku či přímo ve Francii.

Na akci přijeli studenti ze třinácti středních škol. Většina z nich byla z Jihomoravského kraje, ale přijeli i studenti ze Šumperku, Přerova a Kroměříže. Středoškoláky přišel pozdravit i prorektor pro vzdělávání a kvalitu Michal Bulant. „Mám tu milou čest vás všechny přivítat na Masarykově univerzitě a jsem moc rád, že tolik z vás má zájem dozvědět se více o tom, jaké možnosti se vám s francouzštinou otevírají na naší univerzitě. Přestože je v současnosti lingua franca angličtina, francouzský jazyk přináší velmi zajímavé možnosti studia, a ještě zajímavější uplatnění. Přeji vám, ať si užijete dnešní den a získáte spoustu nápadů a inspirací do budoucího života. A těším se, že to vše bude do značné míry spojené s Masarykovou univerzitou,“ řekl Michal Bulant plné posluchárně studentů.

Studenty přivítal také děkan ekonomicko-správní fakulty Jiří Špalek. „Je to pro nás velká čest mít ve zkouškovém období plnou aulu. Naše fakulta je dobrým příkladem toho, že francouzštinu nemusíte studovat jen proto, že vás to baví. Francouzština je i jazyk, se kterým se dá velmi dobře profesně žít. Naše fakulta nabízí několik studijních programů spojených s francouzštinou a jejich absolventi mají skoro nulovou nezaměstnanost. Takže těch možností, které se vám s francouzštinou otevírají, je celá řada. Přeji vám proto šťastnou ruku při výběru vašeho budoucího studia.“

Také pedagogická fakulta, spoluorganizátor celé akce, vítala studující, a to jménem děkanky Simony Koryčánkové. „Dnešní akce je společným dílem dvou fakult, kraje a ambasády. A vy jste tady jako studenti, kteří přemýšlí o své budoucnosti. Přeji vám proto, abyste dnes měli jasnou mysl a aby vás studijní program, který si nakonec vyberete, bavil. Dneska jsme tady společně jen pro vás,“ řekla studentům Václava Bakešová, vedoucí katedry francouzského jazyka a literatury na pedagogické fakultě.

Akci zahájil také člen rady Jihomoravského kraje Karel Jurka, který studentům popřál, aby jim unikátní akce otevřela obzory a poskytla nový pohled na profesní život, a taky aby se ve francouzštině našli. Na závěr ke studentům promluvila i Véronique Debord-Lazaro, atašé pro vědeckou a univerzitní spolupráci Velvyslanectví Francie v České republice, a Bruno Girardeau, atašé pro francouzský jazyk. „Máme velkou radost, že můžeme zahájit dnešní výjimečnou akci. Velmi nás těší vysoká účast, která svědčí o důležitosti a relevantnosti tématu pro vás středoškoláky. Taky bychom chtěli poděkovat všem partnerům, a hlavně pedagogické a ekonomicko-správní fakultě, bez kterých by dnešní akce nebyla možná. A chtěli bychom vám popřát, aby Rendez-vous bylo buď výchozím bodem ve vašem životě, nebo už navázáním na váš životní příběh.“

Bruno Girardeau, atašé pro francouzský jazyk, vítá jménem francouzského velvyslanectví středoškoláky na Masarykově univerzitě.

Studenti se mohli seznámit s firmami i úspěšnými absolventy

Poté následoval bohatý program, který začal představením francouzsko-českých univerzitních programů na Masarykově univerzitě i možnostmi studia ve Francii. Zástupci tří fakult MUNI studentům blíže představili bakalářské programy Francouzský jazyk a literatura na filozofické fakultě, Francouzský jazyk se zaměřením na vzdělávání vyučovaný na pedagogické fakultě, a především sdružený bakalářský studijní program Francouzský jazyk pro hospodářskou činnost (FJHČ) a Veřejná ekonomika a správa (VES), který společně organizují pedagogická a ekonomicko-správní fakulta. Na bakalářské programy pak mohou studenti navázat například unikátním meziuniverzitním magisterským programem Veřejná správa (Administration publique), zkráceně MFTAP, který je vyučovaný mezi Ekonomicko-správní fakultou Masarykovy univerzity a Université de Rennes. Absolventi tohoto double degree programu získají dva diplomy z obou univerzit a pokud by plánovali začít pracovat ve Francii, díky dvojímu diplomu jim odpadá složitý proces nostrifikace.

Šest absolventů Masarykovy univerzity se sešlo u kulatého stolu. Mluvili o tom, jak znalost francouzštiny ovlivnila jejich profesní kariéru.

Dopolední část programu uzavřel kulatý stůl, na kterém vystoupilo šest absolventů Masarykovy univerzity, kteří se během studia věnovali francouzštině nebo studovali na francouzských vysokých školách. Středoškoláci si tak mohli poslechnout, jak znalost francouzštiny ovlivnila jejich profesní kariéru.

Ve foyer fakulty probíhalo podnikatelské fórum, kterého se zúčastnili zástupci sedmi firem působících v Jihomoravském kraji, jež do svých týmů hledají francouzsky mluvící talenty. Studenti se od nich mohli dozvědět praktické informace o možnostech uplatnění v těchto firmách, mezi nimiž nechyběly společnosti jako Kyndryl, Zebra Technologies, Notino, Ingersoll Rand, Atlas Copco, PPG a Reed. O francouzských firmách na českém trhu zájemce informovala Francouzsko-česká obchodní komora.

Po skončení hlavního programu ve foyer fakulty probíhalo podnikatelské fórum.

Odpoledne se také konalo několik workshopů, na nichž vyučující z Centra jazykového vzdělávání Masarykovy univerzity, JAMU, Univerzity obrany a FAST VUT středoškolákům představili možnosti, jak na vysoké škole pokračovat s francouzštinou, a nabídli jim možnost vyzkoušet si konkrétní aktivity, které využívají ve svých kurzech. Na dalších workshopech pak studenti získali užitečné rady pro založení stránky na LinkedIn, pro přípravu životopisu nebo si mohli vyzkoušet zkušební pracovní pohovor ve francouzštině.

„Akci jsme akci pořádali poprvé a máme velkou radost z toho, jak se to celé povedlo. Všechno předčilo naše očekávání, ať už velmi příjemná atmosféra na dopoledním bloku, nebo zájem studentů o celý program včetně workshopů. Velmi nás také těší ohlasy od vyučujících francouzštiny i zapojených firem. Už teď uvažujeme, že akci příští rok zase zopakujeme,“ říkají hlavní organizátorky celé Rendez-vous à la française Hana Delalande z pedagogické fakulty a Pavla Hradecká z ekonomicko-správní fakulty. K hladkému průběhu akce přispělo také jednadvacet studentů bakalářského programu FJHČ a VES, kteří s organizací celého dne vypomáhali.

Šest absolventů MUNI popsalo, jak jim francouzština pomohla nasměrovat kariéru

Jedním z absolventů MUNI, který přijal pozvání ke kulatému stolu, byl i Roman Dušil, současný generální ředitel české a slovenské pobočky firmy Pierre Fabre specializující se na výrobu farmaceutických a kosmetických výrobků prodávaných převážně v lékárnách. Se středoškoláky, kteří před sebou letos mají maturitu a rozhodují se, kam půjdou na vysokou školu, mluvil o tom, kam po dokončení studia na střední škole směřovala jeho kariéra.

„Před třiceti lety jsem maturoval z francouzštiny a pak jsem na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity vystudoval učitelství francouzského jazyka. Studium na MUNI bylo fantastické a hrozně rád na ty doby vzpomínám. Svou první pracovní zkušenost jsem získal ve firmě L'Oréal, kam jsem nastoupil jako stážista a postupně jsem se přes obchodního zástupce vypracoval až na pozici obchodní ředitele. Po deseti letech jsem se přesunul do další francouzské firmy DIM Paris vyrábějící spodní prádlo. Tam jsem měl na starosti východní a střední Evropu a hledal nové klienty. Díky této práci jsem si plnil i svůj klukovský sen, protože jsem byl neustále na cestách a poznával nové krajiny. V roce 2012 jsem nastoupil jako obchodní ředitel do Pierre Fabre pro Česko a Slovensko a o rok později jsem se stal generálním ředitelem. A popravdě jsem moc pyšný na to, kam jsem se díky francouzštině dostal. Právě znalost francouzštiny hrála v mé kariéře klíčovou roli a byla to má velká konkurenční výhoda, která mi pomáhala uspět mezi ostatními uchazeči dostat se na vyšší pozice. Celkově mám Francii moc rád a mám velmi pozitivní vztah k její kultuře, vínu a jídlu, a proto jsem také člen Francouzsko-české obchodní komory i její správní rady. Takže pokud to máte podobně, můžete se díky francouzštině velmi dobře uchytit. Angličtina je dneska must-have, ani se uchazečů neptám, jestli ji umí. Ale francouzština, ta vám otevře dveře. Navíc máme neustále problém najít zaměstnance mluvící francouzsky, takže o práci se bát nemusíte,“ řekl studentům.

Absolvent MUNI Roman Dušil pracuje jako generální ředitel české a slovenské pobočky firmy Pierre Fabre.

Startem kariéry může být i stáž, která se nestala

Na stáž do firmy L'Oréal se chtěla po studiích vydat i Lenka Bursíková, absolventka právnické fakulty a MFTAP na ekonomicko-správní fakultě, která v současnosti pracuje jako soudkyně krajského soudu v Praze.

Na rozdíl od Romana Dušila ji ale na stáž nevzali. „To mě tehdy velmi zdrtilo. Ale možná, že kdyby nebylo tohoto neúspěchu, nebyla bych teď tam, kde jsem. Původně jsem chtěla svou kariéru směřovat do evropských struktur a můj sen byl stát se velvyslankyní. Proto ta kombinace práv, ekonomie a francouzštiny. Pak jsem si ale uvědomila, že se chci věnovat soudnictví. Díky stáži na Nejvyšším správním soudu v Brně, studijnímu pobytu v Lyonu a stáži u správního soudu a v advokátní kanceláři v Rennes jsem mohla poznat, jak to funguje u nás i v zahraničních právních systémech. Pak jsem začala pracovat jako asistentka soudkyně u Nejvyššího správního soudu v Brně a poslední tři roky působím jako soudkyně Krajského soudu v Praze. A přestože jsem jako milovnice francouzštiny a cizích jazyků skončila v úplně jiném oboru, musím říct, že francouzština se mi víc než hodí. Nejdůležitější evropské soudy, které sídlí v Lucembursku nebo ve Štrasburku, totiž mají francouzštinu jako jednací jazyk číslo jedna. Francouzština je tak velkou konkurenční výhodou, a dokonce i podmínkou, abyste se dostali na stáž do těchto institucí. Nemluvě o tom, že některá důležitá soudní rozhodnutí jsou dnes jen ve francouzštině. Francouzský jazyk se mi ale hodí i u spousty dalších situací – například nedávno jsme u nás měli delegaci z Lucemburska. A to, že si s nimi můžete povídat v jednom z jejich mateřských jazyků, je prostě velká výhoda,“ uvedla soudkyně Lenka Bursíková.

Absolventka Lenka Bursíková pracuje jako soudkyně krajského soudu v Praze.

Francii si zamilujete

Na kulatém stolu mluvil také Michal Macko, absolvent programu Veřejná správa (MFTAP) na ekonomicko-správní fakultě, který nyní působí jako ředitel Francouzsko-české obchodní komory.

„K francouzštině jsem se dostal vlastně úplně omylem, a jsem za to rád. O tom, že půjdu studovat na gymnáziu do francouzské třídy, rozhodla moje maminka. Máme totiž ve Francii rodinu, a tak řekla, že někdo se s nimi prý bude muset umět domluvit, až je pojedeme navštívit. Volba tehdy padla na mě a byl jsem z toho opravdu nešťastný. Po maturitě jsem šel studovat na vojenskou vysokou školu do Vyškova, která dnes už ani neexistuje. Ani tam jsem se francouzštině nevyhnul, protože když na škole zjistili, že jsem jediný student, který umí francouzsky, dali mi na starost jednoho spolužáka z Francie, který tam studoval a vůbec neuměl česky ani anglicky. Byl jsem s ním každý den několik let, takže jsem se pořádně potrénoval v mluvení. Každé léto jsem také s kamarády jezdíval na brigády do Francie, kde jsme sbírali kukuřici. Nás Čechy tam měli velmi rádi, byli jsme vysocí a dosáhli jsme až na květy. Každé léto jsem tak trávil několik týdnů u moře, a tam jsem si uvědomil, že Francii fakt miluju. Mají nejlepší jídlo, sluníčko, oceán, Pyreneje. Tam prostě nic nechybí.

Když pak přišla nabídka vystudovat magisterské studium MFTAP na ekonomicko-správní fakultě, kývl jsem na to. Tehdy mě zajímal obchod a chtěl jsem znát makroekonomii a mikroekonomii ve francouzštině. Během studia jsem také dostal skvělou možnost jít na stáž do Francouzsko-české obchodní komory a můj první projekt byly pneumatiky Michelin. Od té doby jsem pomáhal francouzským firmám při vstupu na český trh, až jsem se postupně vypracoval na ředitele celé obchodní komory. Takže všem, kteří umíte francouzsky a baví vás to, bych doporučoval si za tím jazykem jít. Francouzština je obrovská výhoda a velké plus, protože Francie je globální a taky důležitý diplomatický hráč. A navíc jsme součástí Evropské unie a jako Česká republika bychom měli být víc vidět a slyšet. Pojďme budovat Evropu. A pojďte ji budovat s vaší angličtinou a francouzštinou. A ještě nějaký třetí jazyk by se vám hodil. Třeba němčina nebo španělština,“ řekl středoškolákům ředitel Francouzsko-české obchodní komory Michal Macko.

Michal Macko působí jako ředitel Francouzsko-české obchodní komory.

I omyl vás může dovést k zajímavé práci

Stejně jako Michal Macko se k francouzštině dostala náhodou i Lucie Mezníková, absolventka pedagogické fakulty a MFTAP na ekonomicko-správní fakultě, která v současné době pracuje na Magistrátu města Brna jako specialistka na spolupráci se soukromým sektorem.

„K francouzštině jsem se dostala hodně velkým omylem. Po maturitě mě nepřijali na ekonomku v Brně, a tak jsem chtěla začít studovat italštinu na jazykové škole. Jenže ji zrovna ten rok neotevřeli. Zkusila jsem tedy francouzštinu, se kterou jsem chtěla okamžitě skončit, protože jsme celý první měsíc jen opakovali nosovky. Řekla jsem si ale, že to vydržím a dokončila jsem celý rok. Pak jsem si řekla, že by bylo nejlepší si jet jazyk procvičovat, a tak jsem jela na léto dělat au-pair do Francie. To bylo opravdu náročné, protože jsem nikomu nerozuměla a nikdo mně. Postupně si to sedalo, ale láska na první pohled to teda opravdu nebyla.

Mezitím jsem se znova nedostala na ekonomku, a tak jsem se rozhodla zkusit lektorství francouzského jazyka na pedagogické fakultě. A docela jsem to zvládala. Tehdy jsem se dozvěděla o studijním programu MFTAP, který mě zaujal. Díky němu jsem se dostala do Francie na pracovní stáž. Pracovala jsem tři měsíce v instituci CROUS spolupracující se studenty. Krásné tři měsíce jsem tehdy poznávala kouzla francouzské veřejné správy a celou tu byrokracii. V diplomce se proto věnovala řízení lidských zdrojů a srovnáváním mezi Českem a Francií. Mezitím jsem se dostala na stáž a brněnský magistrát a začala jsem vnímat, že ta práce je dost zajímavá. A tehdy zrovna hledali pracovníka na spolupráci mezi Francií a Polskem. Zároveň se slavilo velké výročí spolupráce mezi Brnem a partnerským městem Rennes, odkud jsem se zrovna vrátila ze stáže. Takže jsem se přihlásila a vzali mě. Byla to skvělá práce, moc mě to bavilo. Pracovala jsem tam přes šest let. Pak jsem se ale rozhodla trošku povyrůst a jela jsem díky stipendiu na dva roky studovat do Francie mezinárodní vztahy a státní správu na prestižní École nationale d'administration (ENA). Abych toho využila na maximum, dodělala jsem si ještě magisterský titul na Sorbonně. Po studiu jsem se vrátila do Brna, protože tady je dobře. Magistrát mi tehdy nabídl moje současné místo, a tak mám na starosti spolupráci se podnikatelským sektorem a moc mě to baví. Takže možnosti, které vám francouzština otevírá, jsou opravdu veliké. A pokud toužíte po práci v diplomacii nebo Evropské unii, francouzština je skvělý odrazový můstek, který vás může dovést hodně vysoko,“ řekla studentům Lucie Mezníková.

Lucie Mezníková pracuje na Magistrátu města Brna jako specialistka na spolupráci se soukromým sektorem.

Využívejte všech příležitostí, které máte

Také Lukáš Indrák, absolvent bakalářského mezifakultního studia FJHČ na pedagogické a ekonomicko-správní fakultě a magisterského double degree studia Veřejná správa (MFTAP), potvrdil, že mu francouzština otevřela dveře do světa. A doporučil středoškolákům využívat všech možností, které jim vysokoškolské studium nabízí. On sám se díky svým studijním pobytům a řadě stáží dostal například na Erasmus do Lille nebo na stáž do Rennes i kanadského Montrealu a momentálně pracuje jako poradce pro export v Business France.

„Studium na univerzitě má dvě velké přidané hodnoty – nabyté vzdělání a dovednosti a taky možnosti, které se vám jako studentům nabízí. Využívejte naplno všech příležitostí, které máte. Nebojte se vyjet na semestr do zahraničí, každá taková zkušenost vás posune dál. A s francouzštinou se rozhodně neztratíte. Patří mezi jeden z nejpoužívanějších jazyků na světě, a dokonce je úředním jazykem v 29 zemích světa. A to je jedna z hlavních motivací, proč byste si jazyk měli dál rozvíjet. Nikdy nevíte, k jakým kariérním možnostem se dostanete,“ uvedl Lukáš Indrák.

Absolvent Lukáš Indrák je poradcem pro export v Business France.

Jeho slova potvrzuje i poslední panelistka kulatého stolu Michaela Krmíčková, absolventka francouzštiny na filozofické a pedagogické fakultě a double degree programu MFTAP. V současnosti pracuje jako HR specialistka v Zebra Technologies.

„Jsem moc ráda, že jsem se pak rozhodla francouzštině věnovat i na vysoké škole. Byla pro mě klíčem k úspěchu, a jelikož jí moc lidí nemluví, věděla jsem, že nebudu mít problém najít si práci. Při studiu jsem maximálně využívala všech možností, které jsem měla. A tak jsem díky programu MFTAP byla například na povinné stáži ve Francii, kde jsem ale zjistila, že veřejná správa není moc pro mě, a tak jsem přešla do soukromého sektoru. I k takovým důležitým uvědoměním jsou stáže dobré a je to vlastně taková bezbolestná zkušební doba. Díky svým zkušenostem mám teď velmi zajímavou práci, pracuju jako talent acquisition partner, takže hodně spolupracuju s univerzitami a domlouvám nábory i stáže u nás ve firmě. A jako recruiter vám francouzštinu vřele doporučuju, protože takových lidí je na pracovním trhu nedostatek. Takže francouzsky zaměřené studijní programy na MUNI vám můžu jedině doporučit nejen jako recruiter, ale i jako jejich absolvent,” uzavřela celý diskusní panel absolventů Michaela Krmíčková.

Absolventka Michaela Krmíčková pracuje jako HR specialistka ve společnosti Zebra Technologies.

Hlavní novinky