Přejít na hlavní obsah

Michail Kasjanov hovořil na MUNI o současnosti i budoucnosti Ruska

Bývalý ruský premiér a ekonom Michail Kasjanov přiblížil posluchačům poslední dekády v ruských dějinách. Připomněl úspěchy i problémy státu a diskutoval i o budoucnosti Ruské federace.

Michail Kasjanov a Andrej Zubov před začátkem přednášky.

Masarykova univerzita nabídla 20. března na své filozofické fakultě prostor pro přednášku Michaila Kasjanova s názvem „After two decades of wasted opportunity: Where is Russia heading to?“ Zájem o ni byl tak velký, že byla velká fakultní aula zcela zaplněna, a to i mimo míst k sezení. Michaila Kasjanova přivítal rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš

Úvodní slovo k přednášce pronesl prorektor Masarykovy univerzity Jiří Hanuš. Společně s Andrejem Zubovem, ruským historikem, religionistou a politologem, který je od roku 2022 profesorem na MUNI, přednášejícího představili a nastínili základní okruh přednášky. Michail Kasjanov byl v letech 2000 až 2004 předsedou vlády Ruské federace. V roce 2008 se pokusil kandidovat na pozici prezidenta, to mu však nebylo umožněno. V roce 2022 Rusko opustil, v současné době je Moskvou označován za zahraničního agenta.

Michail Kasjanov, Jiří Hanuš a Andrej Zubov při zahájení přednášky.

Kasjanov zahájil svou řeč poděkováním za pozvání a připomněl odkaz Tomáše Garrigua Masaryka v česko-ruských vztazích. Konkrétně vyzdvihl takzvanou Ruskou pomocnou akci z roku 1921, kdy po bolševické revoluci tehdejší Československo pomohlo uprchlíkům z Ruska.

Dále se věnoval komplikovanému přerodu Sovětského svazu v Ruskou federaci a náročnému průběhu devadesátých let za vlády prezidenta Borise Jelcina. „Jelcinova vláda by dnes, s odstupem času, měla být hodnocena jako něco pozitivního,“ řekl Kasjanov.

S přelomem století přišla podle něj do Ruska „atmosféra strachu“. Do té doby nepříliš známý Vladimir Putin vyhrál prezidentské volby. Podle Kasjanova se jednalo o poslední svobodné volby. Ve stejném období působila i Kasjanova vláda. „Připravila mnoho reforem v oblasti důchodové politiky, pojištění i v ropném průmyslu,“ uvedl s tím, že přestože Rusko zažívalo ekonomický vzestup a vztahy se zahraničím byly více než dobré, situace se brzy změnila. Zhoršení vztahů Ruska se západem přinesla invaze do Gruzie.

„Změna ústavy v roce 2011 přinesla značně nebezpečnou atmosféru,“ zdůraznil Kasjanov. Následující období proto nazval Putinovou érou. Ekonomická stagnace, ozbrojené konflikty a problematické vztahy se Západem se stále prohlubovaly. Kasjanov také neskrýval překvapení nad ruskou invazí na Ukrajinu. „Nikdo nepředpokládal, ani já ne, že by se něco takového mohlo stát.“

Přesto Kasjanov věří ve zlepšení situace. „Rusko má šanci na dobrou budoucnost,“ uvedl. Zásadní jsou podle něj svobodné volby, které odstartují proces demokratizace společnosti.

Na závěr odpovídal Kasjanov na dotazy přítomných studentů. Vyjádřil se například ke svému působení ve vládě či k otázce národnostních menšin v Ruské federaci.

Michaila Kasjanova přívítal také rektor Martin Bareš.

Celá akce měla u posluchačů a hlavně u studentů úspěch. „Přednáška se mi velmi líbila. Jednak proto, že souvisí s oborem, který studuji v rámci mezinárodních vztahů, a dále proto, že pan Kasjanov je velká osobnost, která zavítala na Masarykovu univerzitu a do Brna. To se neděje každý den,“ podělil se o dojmy z přednášky student prvního ročníku programů Mezinárodní vztahy a Bezpečnostní a strategická studia Maroš Dufala.

Autorka článku je studentkou fakulty sociálních studií. 

Hlavní novinky