Přejít na hlavní obsah

Letošní SVAM: násilí na internetu a bezpečné chování v kyberprostoru

Jak se bránit násilí na internetu? Nejen studujícím je určený měsíc osvětových přednášek, workshop a promítání, které uspořádal spolek SVAM.

Umělecká výstava SVAM je k vidění v atriu fakulty sociálních studií.

SVAM (Sexual Violence Awareness Month) vznikl původně jako studentská iniciativa s cílem zvyšovat povědomí o problematice násilí v jeho různých formách. Loňský pilotní ročník se zaměřil na problematiku sexuálního obtěžování obecně, letos se zaměřuje na násilí na internetu.

„Zvažovaly jsme více témat, a jelikož si je tak trochu schováváme na další případné ročníky, nebudu prozrazovat, o kterých konkrétně jsme debatovaly. Celkově se snažíme vybírat ta, která jsou aktuální, z oblastí, v nichž se něco děje, a my zároveň cítíme, že jim zatím není dávána potřebná pozornost. Vzhledem k našemu týmu, složenému ze studentek a odbornic v různých oborech, si troufnu tvrdit, že můžeme z rozličných úhlů a různých oblastí posoudit, zda je nebo není téma aktuální či dostatečně zpracovávané. A kybernásilí, potažmo kyberbezpečnost a kyberkriminalita nám zkrátka do této koncepce zapadalo,“ uvádí Michaela Jelenová, hlavní koordinátorka loňského ročníku a zároveň současná členka výboru SVAM.

Studentská iniciativa se zároveň, s cílem věnovat se osvětě systematicky každý rok, proměnila ve spolek, pod jehož stejnou zkratkou se skrývá obměněný název Safety and Violence Awareness Movement. „Loni jsme projekt pořádali jako velký tým asi 25 studujících napříč celou Masarykovou univerzitou, což bylo organizačně a komunikačně velmi náročné. Pro lepší přehlednost, hladší koordinaci i snadnější spolupráci s odborníky či Masarykovou univerzitou jsme se rozhodly založit spolek,“ doplňuje Michaela Jelenová, studentka programu Psychologie na Filozofické fakultě MU. Spolu s ní SVAM v současné době tvoří také studentka programu Právo a právní věda (Právnická fakulta MU) Nevenka Petříčková, právnička Veronika Barešová a umělkyně a absolventka studijního programu Management v kultuře (Filozofická fakulty MU) Sabina Minářová. Stejně jako loni i nad letošním ročníkem SVAM převzal záštitu rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Umělecká výstava SVAM

Druhý ročník SVAM (Safety and Violence Awareness Movement) odstartoval minulý týden v atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity uměleckou výstavou umělkyň-studentek z různých koutů republiky. Kromě Brna je nejvíce zastoupena Praha, neboť se na výstavě objevují i díla studentek, které se nedávno zapojily do výstavy WO(bject)MAN od organizace Beat Sexism. Z brněnských tvůrkyň stojí určitě za zmínku Klaudie Švrčková, která má mimo jiné na kontě malbu telefonních budek ve veřejném prostoru Brna.

Umělecká výstava SVAM v atriu fakulty sociálních studií

„Stejně jako minulý rok jsou u všech děl QR kódy. Ty odkazují na dokument s bližšími informacemi o vystavujících, ale především pak o dílech. V mnohém se jedná o osobní příběhy, zkušenosti s tematikou nebo čistě vyjádření toho, co v umělkyních problematika evokuje. Tyto texty opravdu výrazně podtrhují zážitek a celkové dojmy z vnímání díla,“ upozorňuje Sabina Minářová. Zároveň dodává, že díla jsou za sebou instalována tak, jak jsou seřazena i ve zmiňovaném dokumentu. „Pokud procházíte výstavou od začátku – čili od schodů vedoucím ke Krmítku – stačí si načíst QR kód u prvního díla a pak už lze jen listovat souborem,“ upřesňuje Sabina Minářová. Výstava se letos uskuteční ve dvou etapách. První potrvá do čtvrtka 11. dubna, podruhé se výstava v prostoru atria objeví od 19. do 30. dubna.

Hlavní program: přednášky a workshop

Hlavní program SVAM začíná zítra. První ze série přednášek se soustředí na online sexuální chování a poskytne i základní pravidla a tipy, jak se v kyberprostoru chovat bezpečně. Přednášející je Nina Adamcová, absolventka nových médií, která aktuálně působí v Oddělení vzdělávání Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), kde zodpovídá za agendu prevence. Přednáška s názvem Bezpečně v kyberprostoru se zaměřením na online sexuální chování se uskuteční od 18 hodin na filozofické fakultě v budově D, místnost D33.

Bezpečnostními dopady AI se v přednášce Deepfakes: zábava nebo hrozba? bude zabývat Kamil Malinka z Fakulty informačních technologií VUT (středa 17. dubna v 18 hodin, Institut Paměti národa). Garant Bezpečnostních a strategických studií na Katedře politologie Fakulty sociálních studií MU Miroslav Mareš si zvolil téma Nenávistné projevy a extremismus v kyberprostoru (pátek 26. dubna v 18 hodin, Masarykova univerzita, Komenského nám. 2, místnost 300).

Cyklus přednášek doplní také Interaktivní workshop o kyberbezpečnosti a internetových hrozbách, který povede předseda Stálé komise pro kontrolu činnosti NÚKIB Petr Letocha.

Téma kybernásilí ve filmu

#annaismissing

Součástí doprovodného programu je kromě výstavy také projekce dvou titulů v kině Art. Snímky #annaismissing a Nadějná mladá žena totiž korespondují s tématem letošního ročníku SVAM.
„Snímky byly zařazeny do programu kina po dohodě s námi jako součást našeho osvětového programu. Jedná se o klasicky placená promítání kina Art,“ vysvětluje Sabina Minářová.

Hlavní novinky