Přejít na hlavní obsah

Špičkoví vědci z festivalu STARMUS si „odskočí“ za studenty do Brna

Přírodovědecká fakulta MU se stala univerzitním partnerem světového festivalu vědy, hudby a umění v Bratislavě. Brněnské přednášky přiblíží vesmírné mise a problematiku mikroplastů.

STARMUS je světový festival, který spojuje nejskvělejší mozky planety a kombinuje umění, hudbu a vědu, aby posílil komunikaci vědy. Je považován za nejinspirativnější festival vědy, hudby a umění. Zakladateli a organizátory jsou astrofyzik Garik Israelian a Sir Brian May, astrofyzik a legendární kytarista skupiny Queen. Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity se stala univerzitním partnerem letošního VII. ročníku festivalu STARMUS, který se koná od 12. do 17. května 2024 v Bratislavě.

Významní vědci a osobnosti festivalu vědy, umění a hudby STARMUS – Joel Parker a Damien Barcelo – zavítají v rámci programu festivalu na jeden den do Brna. Nabídnou dvě unikátní přednášky, které posluchačům přiblíží nejnovější vesmírné mise či problematiku mikroplastů v životním prostředí. Přednášky se uskuteční ve středu 15. května na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v areálu v Kotlářské ulici (pavilon 11, posluchárna G2).

Letošní ročník festivalu STARMUS je první, který se zaměřuje na planetu Zemi jako nejúžasnější planetu ve vesmíru. V programu shromáždil více než 40 světových osobností. Stejně jako v předchozích ročnících se na festivalu sejde velké množství laureátů Nobelovy ceny – například Michel Mayor, Emmanuelle Charpentier nebo Kip Thorne; astronauti, kteří se zapsali do historie vesmírných závodů – Charlie Duke nebo Chris Hadfield; vizionářští podnikatelé jako vynálezce i-pod a spoluvynálezce i-phone Tony Fadell a spoluzakladatel Space Axiom a Intuitive Machines Kam Ghaffarian či světoznámé osobnosti v podobě Dr. Jane Goodallové a hudební legendy Briana Maye.

Přednášky nazvané STARMUS Lectures in Brno se uskuteční 15. května. Od 11 hodin vystoupí astrofyzik Joel Parker, který nyní vede operační středisko mise nazvané Lucy, a posluchačům poodhalí zákulisí přípravy americké sondy k trojským asteroidům. Ve 12 hodin převezme pomyslnou řečnickou štafetu odborník na environmentální vědy Damien Barcelo, který se specializuje mimo jiné na analýzu, rizika a odstraňování nově se objevujících kontaminantů, nanomateriálů a mikroplastů z vody. Vstup na přednášky je volný.

Joel Parker (vlevo) a Damien Barcelo

Joel Parker ze Southwest Research Institute (SwRI), University of Colorado, USA je světově uznávaný astrofyzik, ale také herec, hudebník či producent a moderátor vlastní rozhlasové vědecké show. Zabývá se studiem horkých hmotných hvězd v sousedních galaxiích i výzkumem objektů Sluneční soustavy jako jsou komety, Měsíc, asteroidy a transneptunské objekty. Podílel se na misi k Plutu, ke kometě, k Měsíci a nyní vede vědecké operační středisko mise nazvané Lucy k asteroidům.

Damien Barcelo je profesorem chemie z Catalan Institute for Water Research, Girona, Spain a je předním odborníkem v oblasti environmentálních věd. Specializuje se na analýzu, rizika a odstraňování nově se objevujících kontaminantů, nanomateriálů a mikroplastů z vody a dále epidemiologii odpadních vod, léků a proteinů. Je držitelem čestných doktorátů a řady významných ocenění v oblasti ochrany vody a životního prostředí.

Hlavní novinky