Přejít na hlavní obsah

Šafrán „nové generace“: Soutěž Start Your Business 2024 zná své vítěze

Již počtvrté ocenila Masarykova univerzita nejlepší studentské projekty, které podpořila 480 tisíci korunami na jejich další rozvoj. Do letošního ročníku soutěže se registrovalo 34 týmů.

Finalisté a odborná komise 4. ročníku Start Your Business.

Deset nejlepších nápadů letošního ročníku Start Your Business postoupilo až do finálového kola. V něm studenti prezentovali, kam se s nápadem posunuli, na co využili stipendium ve výši 10 tisíc korun a jaké mají vize do budoucna. Finanční příspěvek pro další rozvoj nápadů získalo podle hodnocení komise sedm týmů.

„Ukazuje se, že studenti přicházejí každý rok s kvalitnějšími projekty. Progres mezi prvním a druhým kolem potom dokládá, že se studenti dokáží učit a intenzivně na projektech pracují. A posun je to především pro Českou republiku, protože nadějí pro úspěšný transfer technologií z akademického do reálného života jsou právě studenti,“ říká Miloš Dendis z Dendis Capital, partner a člen odborné komise letošního ročníku.

Součást přihlášky do soutěže tvoří video s představením nápadu i cashflow plán, do finálového kola potom studenti zpracovávají akční plán a vizi rozvoje svého podnikání na dalších pět let. Na základě prezentací a posunu nápadů v průběhu celé soutěže porota rozhoduje o pořadí na stupních vítězů.

Vítězným projektem 4. ročníku Start Your Business se stal Spicy Cell studenta přírodovědecké fakulty Mateje Zámečníka, který řeší gastronomický zážitek i zdravotní benefity „červeného zlata“ výrobou šafránu v bioreaktoru. Nápad získal podporu ve výši 100 tisíc korun.

Vítěz Matej Zámečník s Evou Janouškovcovou z CTT, prorektorkou Monikou Jandovou a proděkankou přírodovědecké fakulty Hanou Pokornou (zleva).

„Nejvíc mi v rámci soutěže pomohl mentoring ze strany odborné poroty, protože jsem trošku tápal, jak vyvážit business development a technologický development. Určitě nás také posunou dál finance, které jsme díky vítězství získali, protože na ně je náš projekt náročnější,“ prozradil Matej.  Druhé místo obsadil projekt Toolia studentky pedagogické fakulty Terezy Brzé, který díky umělé inteligenci (AI) pomáhá učitelům i studentům s výukou angličtiny vytvářet učební materiály. Pomyslné stupně vítězů doplnil projekt Citymind studenta Filipa Procháce z fakulty informatiky zaměřený na podporu komunikace měst s občany (rovněž s užitím AI).

„Jsme nadšení, že se hned dva studenti naší fakulty dostali do top desítky nejlepších projektů letošního ročníku. Je skvělé, že se v průběhu svého studia a vědecké činnosti věnují i účasti v soutěži, která jim může pomoci nápady posunout blíž aplikační sféře,“ uvedla Hana Pokorná, proděkanka pro vnější vztahy, komunikaci a marketing Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Slavnostním vyhlášením vítězů, které se uskutečnilo ve středu 15. května v kreativním hubu KUMST, se tak završil další ročník soutěže, která má za cíl pomoci studentům proměnit jejich nápad v plnohodnotný produkt nebo službu.

Centrum pro transfer technologií, které zastřešuje agendu Podnikavosti na MU, s myšlenkou soutěže přišlo před čtyřmi lety. „CTT podporuje všechny zapálené studenty i vědce s dobrými nápady a uvítáme u nás každého, ať už se přihlásí třeba do dalšího ročníku Start Your Business nebo přijde konzultovat svůj nápad prostřednictvím podnikavé poradny. Celá agenda podnikavosti je začátkem budování ekosystému a odrazovým můstkem pro transfer technologií ven z univerzity,“ doplnila ředitelka centra Eva Janouškovcová, která společně s garantkou soutěže za Masarykovu univerzitu, prorektorkou pro personální politiku, celoživotní vzdělávání a udržitelnost Monikou Jandovou a zástupci fakult dnes studenty oceňovala. Slavnostní vyhlašování podpořili i partneři soutěže Miloš Dendis z Dendis Capital a Jakub Losenický z V# Venture Studio. Podporovatelem bylo Jihomoravské inovační centrum.

Týmy nejlépe umístěných projektů se stanou tvářemi kampaně dalšího ročníku soutěže, který bude vyhlášen v prosinci tohoto roku.

 

Seznam 10 nejlepších projektů Start Your Business 2024

Matej Zámečník (SCI MUNI), projekt Spicy Cells (částka 100 00 Kč)
výroba šafránu nové generace

Tereza Brzá (PED MUNI), projekt Toolia (částka 100 00 Kč)
pomoc s výukou anglického jazyka díky umělé inteligenci vytvářející individuální učební materiály

Filip Prochác (FI MUNI), projekt Citymind (částka 100 00 Kč)
podpora komunikace měst s občany užitím AI

Antonín Kadrmas (FI MUNI), projekt Buildnet: Moderní stavebnictví (částka 20 000 Kč)
pomoc stavebním firmám s digitalizací docházky i činnosti pracovníků

Martin Kadlec (MED MUNI), projekt DAISY (částka 20 000 Kč)
podpora zubních lékařů při diagnostice a plánování léčby pacientů

Jakub Pitucha (LAW MUNI), projekt Jacob o´Clock
(částka 20 000 Kč)
výroba stylových hodinek „na míru“

Eliška Pivrncová (SCI MUNI), projekt LactoPads
(částka 20 000 Kč)
pomoc při řešení problémů s kojením

Anton Babich (ECON MUNI), projekt Chill Space Brno
zajištění pronájmu bezpečného prostoru pro volné chvíle přátel

Pavel Blažek (FSS MUNI), projekt Virtual Safe
aplikace k zabránění nežádoucího výstřelu zbraně

Šimon Plhák (FI MUNI), projekt buy.safe
aplikace pro bezpečný nákup či překupování vstupenek

Hlavní novinky