Přejít na hlavní obsah

V Telči zazní filmové melodie pod taktovkou Martina Mazánka

Koncert Symfonického orchestru Masarykovy univerzity pod širým nebem připomene už tuto neděli 20 let působení Masarykovy univerzity v Telči.

Melodie z filmů jako Pán prstenů, Piráti z Karibiku, Harry Potter a Kámen mudrců, Patriot, Mumie či Jurský park v jedinečném podání Symfonického orchestru Masarykovy univerzity rozezní v neděli telčské náměstí Zachariáše z Hradce. Koncert začíná v 17 hodin, vstupné je dobrovolné.

Koncert, který společně pořádají Univerzitní centrum Telč (UCT) a město Telč, je součástí oficiálních oslav 105. výročí od založení Masarykovy univerzity a zároveň připomenutím jejího dvacetiletého působení v Telči. „Koncert je takovým vyvrcholením letošních oslav v Telči, velmi děkuji kolegům z města Telč i panu dirigentovi Martinu Mazánkovi, že do toho s námi šli. Orchestr se do Telče vrací po pěti letech, kdy jsme na Masarykově univerzitě slavili stovku, a byl to tehdy mimořádný zážitek,“ uvedl ředitel Univerzitního centra Telč Jaroslav Makovec.

V programu zazní melodie z mnoha známých filmů. „Věřím, že filmy jako Pán prstenů, Piráti z Karibiku, A.I. Umělá inteligence, Mumie či Jurský park jsou všem dostatečně známé a provedení ve velkém symfonickém orchestru bude opravdu dechberoucí. Doufejme jen, že nás letos nezradí počasí,“ naznačil ředitel centra.

UCT působí v Telči od roku 2004, kdy univerzita převzala od města Telč do své správy budovu bývalé jezuitské koleje. Za finanční podpory z tzv. Norských fondů se objekt podařilo rekonstruovat a nyní slouží jako centrum kultury a vzdělávání. Kromě vzdělávacích akcí všech fakult Masarykovy univerzity je v Telči i plnohodnotná univerzitní knihovna, která se věnuje programům celoživotního vzdělávání a Univerzitě třetího věku. Od loňského léta je zde také umístěna mimořádně zdařilá expozice významné malířky Míly Doleželové. „Budova a vlastně celý areál v Telči je naprosto mimořádný. Má skvělou energii, která je dána samotným místem a jeho dlouhou historií. A i když to docela trvalo, nyní je zde krásný otevřený kulturní prostor, který využívá nejen naše alma mater, ale i další místní instituce. Mám rád příběhy s dobrým koncem, a tady v našem případě to zatím vypadá docela nadějně, rozhodně máme co slavit,“ okomentoval ředitel Jaroslav Makovec.

Oslavy 20 let Univerzitního centra Telč se prolínají celým letošním rokem. Součástí programu oslav bylo otevření retrospektivní výstavy, uskutečnil se Den rektora Martina Bareše v Telči, včetně jeho setkání se studenty telčského gymnázia a posluchači U3V. Na podzim se ještě připravuje malá putovní výstava, která bude postupně instalována na všech fakultách v Brně. 

Hlavní novinky