Přejít na hlavní obsah

MUNI a iniciativa DigiUni se objevila ve videospotu Evropského parlamentu

Masarykova univerzita a její aktivity na pomoc Ukrajině zaujaly až v Evropském parlamentu. V konkurenci různých projektů z celé Evropy vyzdvihujících partnerství mezi EU a Ukrajinou si parlament vybral pro tříapůlminutové video právě projekt DigiUni.

Projekt Digital University – Open Ukrainian Initiative, zkráceně DigiUni, odstartoval v letošním roce a jeho cílem je pomoci Ukrajině vytvořit národní platformu pro online i distanční vzdělávání pro zhruba 300 místních vysokých škol a vytvořit tak jedno společné místo, kde budou mít ukrajinští vysokoškoláci zdarma přístupné kurzy z různých vzdělávacích oborů od medicíny až po filologii. Kromě ukrajinských univerzit z Kyjeva, Lvova, Charkova, Mariupolu, Černivci, Sumy a Chersonu se na vytváření DigiUni podílí spolu s Masarykovou univerzitou ještě další univerzity z Francie, Španělska, Polska, Nizozemí a Německa.

A právě o tomto projektu přijela na MUNI natáčet pro Evropský parlament francouzská kreativní agentura Factstory. Ve tříapůlminutovém videu o projektu DigiUni blíže hovořil IT architekt a vyučující Kamil Malinka, který projekt za Masarykovu univerzitu koordinoval. „Měli jsme velkou radost, že iniciativa DigiUni zaujala až ve Štrasburku a že přijedou natáčet k nám do Brna, kde jsme přivítali čtyřicetičlennou delegaci z Ukrajiny. S tříčlenným štábem jsem strávil celý den a natáčeli jsme na různých místech univerzity, abychom ukázali rozmanitost naší práce. Byl to náročný den, ale myslím, že video se povedlo,“ hodnotí Kamil Malinka.

Video však nezachycuje jen Masarykovu univerzitu a její aktivity na pomoc Ukrajině, ale také pohled na situaci očima studentky pocházející z Ukrajiny. Ve videu vystupuje Olena z Charkova, která studuje v Gdaňsku politické vědy a ekonomii, a vyjadřuje vděk za příležitost studovat v Evropské unii. Stejně jako další ukrajinští studenti studující v Evropě i ona věří, že se v budoucnu vrátí na Ukrajinu a že jí získané vzdělání pomůže rozvíjet její zemi. Evropská unie tak i na jejím příběhu ukazuje, že v době války pomáhá Ukrajincům získávat znalosti budováním národní platformy pro online vzdělávání, a zároveň upozorňuje na skutečnost, že pro obnovu Ukrajiny je klíčové investovat do mladé generace a pomoci tak k obnově Ukrajiny.

„Věříme, že válka jednoho dne skončí. A bude hrát velkou roli, jestli Ukrajina bude mít spoustu nevzdělaných lidí, nebo naopak generaci připravenou vyvíjet úsilí, které bude potřeba k znovuobnovení země,“ uzavírá hlavní myšlenku videa Kamil Malinka z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity.

Propagační video je zveřejněné na webových stránkách Evropského parlamentu i na InstagramuYouTube.

Podobných videí financovaných Evropským parlamentem vzniklo celkem deset a věnují se různým tématům, například klimatické změně, demokracii v Evropské unii, svobodě médií, genderové rovnosti, digitální transformaci nebo recyklaci v Evropské unii. Kromě Česka a Polska kreativní agentura natáčela i v dalších státech včetně Belgie, Bulharska, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Irska, Itálie, Litvy, Lotyšska, Německa, Nizozemí, Řecka, Slovenska, Slovinska, Španělska a Švédska.

Výsledná videa natočená v rámci celé série najdete zde:

  1. Rising to the challenges of migration in the EU
  2. Ensuring education for Ukrainians in times of war
  3. Making the EU economy more resilient
  4. Get involved in strengthening EU democracy
  5. Protecting democracy through journalism
  6. Maintaining EU independence and democracy
  7. Making the economy work for you and the planet
  8. Advancing women’s rights in the EU
  9. Benefits of the EU’s digital transition
  10. Climate action across generations and nations
Kamil Malinka se štábem kreativní agentury Factstory.

Hlavní novinky