Přejít na hlavní obsah

Na fakultách po povodních začala výuka, napříč MU vládne solidarita

Výuka na všech fakultách Masarykovy univerzity dnes odstartovala nový akademický rok. Z důvodu závažné povodňové situace započala o týden později.

Před extrémní povodní na území České republiky varoval Český hydrometeorologický ústav ve čtvrtek 12. září. Brno dle předpovědí měla zasáhnout až stoletá voda a bylo velmi pravděpodobné, že se vylijí z břehů jak Svratka, tak Svitava. Vzhledem k závažné situaci zasedl týž den hned dvakrát Bezpečnostní krizový výbor Masarykovy univerzity, který začal realizovat bezpečnostní opatření. V přímém ohrožení byla zejména budova pedagogické fakulty na Poříčí, kde na řece Svratce pokračuje stavba, tudíž jsou břehy bez protipovodňové ochrany, koleje v Komárově v blízkosti Svitavy a sportovní areál Veslařská fakulty sportovních studií v Brně-Jundrově na břehu řeky Svratky.

Studující, kteří jsou v letošním akademickém roce zapsaní ke studiu na MU a v důsledku povodní utrpěli vážné materiální ztráty, mohou požádat o stipendium v tíživé životní situaci. Stipendium není určeno studujícím v placených studijních programech uskutečňovaných v cizím jazyce (tzv. samoplátcům).
Studující podávají žádost prostřednictvím Úřadovny v ISu.

Poradenské centrum MU a Odbor pro personální řízení RMU připravily nad rámec běžných psychologických konzultací také krizovou psychologickou pomoc studentům a krizovou psychologickou pomoc zaměstnancům, kteří se cítí zasaženi povodňovou situací. Konzultace jsou vedeny v češtině a angličtině, konají se online a trvají 30 minut.

Prvním ze série opatření bylo přestěhování ubytovaných v Komárově do jiných kolejních budov mimo povodňové ohrožení a odložení příjezdů dalších studujících na koleje. „Bezpečnost, ochrana životů a zdraví našich studujících je pro nás nejvyšší prioritou,“ uvedl Radim Polčák, prorektor MU pro rozvoj, legislativu a informační technologie. Následně odložila začátek výuky v týdnu od 16. září pedagogická fakulta a brzy ji z důvodu promáčených sportovišť následovala i fakulta sportovních studií. V neděli dopoledne se pak rozhodla odložit výuku i filozofická fakulta zejména proto, že řada studentů i zaměstnanců pochází z povodní postižených oblasti. Ač se v Brně situace díky nižší intenzitě srážek uklidnila, na severu Moravy měla povodňová vlna ničivé následky. Proto se také během nedělního odpoledne shodli děkani a děkanky všech fakult s vedením Masarykovy univerzity na odkladu začátku výuky na 23. září.

„Situaci jsme s obavami sledovali během celého víkendu a připravovali se na možná nebezpečí. Naštěstí však nakonec fakulta nebyla ohrožena rozlivem vody z řeky a ani stoupající hladinou spodních vod. V důsledku silných dešťů došlo pouze k lokálnímu zatečení na dvou místech a s minimálním poškozením. Naši studující a zaměstnaní se již aktivně zapojili do pomoci organizované MUNI POMÁHÁ, za což jim patří můj veliký dík,“ řekla děkanka pedagogické fakulty Simona Koryčánková.

Po víkendu, kdy se Svitava i Svratka ocitly na prvním stupni povodňové aktivity a koleje Sladkého i Bratří Žůrku již byly mimo ohrožení včetně omezení dodávek vody či elektřiny, vyhodnotil 18. září Bezpečnostní a krizový výbor MU jako reálný návrat studentů na koleje v Komárově. Správa kolejí a menz Masarykovy univerzity zároveň informovala všechny studující, kteří mají v letošním akademickém roce zajištěné ubytování na kolejích, že mohou přijíždět do Brna.

Koleje v Brně-Komárově povodeň nezasáhla, ale četnost srážek naopak způsobila zatečení do třinácti pokojů na kolejích Vinařská a také dvou pokojů na koleji Klácelova. Opravy potrvají přibližně dva týdny a pro všechny ubytované se podařilo zajistit náhradní bydlení.

Predikce se nepotvrdily nakonec ani v Brně-Jundrově, kde sportovní fakulta zajistila tělocvičnu v areálu Veslařská pytli s pískem. „Skupina zaměstnanců plnila pytle a vytvářela protipovodňové zábrany u rekonstruovaného objektu v bezprostřední blízkosti Svratky. Díky za pomoc,“ připomněl děkan fakulty sportovních studií Jan Cacek. „Povodňová situace byla pro naši fakultu zkouškou z hlediska managementu změn souvisejících se zahájením akademického roku i ochrany infrastruktury – zejména areálu Veslařská. Myslím, že jsme v obou oblastech obstáli!“ zmínil děkan Jan Cacek a dodal: „Jsme velmi spokojeni s tím, jak po celou dobu fungoval a napříč univerzitou sdílel informace Bezpečnostní krizový výbor univerzity. Stejně tak jsem hrdý na zaměstnance, kteří pomáhali v částech republiky, kde vodní živel zdevastoval celé vesnice.“

Další fakulty zaznamenaly běžná zatečení do světlíků, sklepů či kanceláří, avšak bez mimořádných škod. Bez následků se obešel i pád stromů ve dvou areálech, kde už se také podařilo stromy odklidit.

MUNI POMÁHÁ se zapojilo už od soboty 14. září do dobrovolnické pomoci. Dobrovolníci plnily pytle pískem pro postižené oblasti i pomáhali v městských částech Brna. Ve středu 18. září vyhlásilo Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ humanitární sbírku na podporu oblastí na Jesenicku. Sbírka se konala do soboty na nádvoří filozofické fakulty, do postižené oblasti humanitární pomoc odvezlo Hnutí Brontosaurus.

Od neděle 22. září MUNI POMÁHÁ ve spolupráci s Dobrovolnickým centrem Univerzity Palackého v Olomouci vyráží na pomocné práce přímo do České Vsi a bezprostřední blízkosti Jeseníku. Na místa bude z Brna vyjíždět mikrobus či autobus s pomocníky po celý týden. Dobrovolníci se mohou zaregistrovat do 12 hodin den před odjezdem a počkat na potvrzení registrace. Odjíždí se v 5:45 od autobusového nádraží u Grandu, návrat do Brna je přibližně v 17 hodin.
MUNI POMÁHÁ a jeho aktuální aktivity a výzvy lze sledovat na facebooku.

Od 23. září běží na fakultách výuka podle rozvrhů. V souladu se stanoviskem Národního akreditačního úřadu může být využito i možnosti online a hybridní výuky tam, kde to bude vhodné a potřebné. U studujících, které zasáhla povodeň, bude Masarykova univerzita dále individuálně zohledňovat jejich nepřítomnost ve výuce, případně jim budou uděleny jiné výjimky z plnění studijních povinností. Studenti se mohou obracet na studijní oddělení na svých fakultách. Další informace lze nalézt zde.

Část akcí plánovaná na minulý týden se uskuteční v následujících dnech, například Grilování děkanů v areálu kampusu je přeloženo na čtvrtek 26. září. Orientační týden na ekonomicko-správní fakultě se přenese hlouběji do semestru. „Jedná se například o imatrikulace, seznámení se s vybraným studijním programem a jeho studenty,“ uvedla proděkanka fakulty pro vnější vztahy a spolupráci s partnery Sylva Žáková Talpová.

Hlavní novinky