Nová budova fakulty informatiky bude splňovat současné standardy materiálového a technologického vybavení. Při projektování byl důraz kladen také na vylepšení energetické bilance objektu a s tím související snižování budoucích provozních nákladů a lepší zpřístupnění učeben a pracovišť pro handicapované osoby.
Studujícím a doktorandům jako začínajícím vědeckým pracovníkům přinese náročná rekonstrukce moderní výukové prostory, v nichž bude možné zajistit například výuku předmětů zaměřených na inovace a trendy v oboru s účastí odborníků z praxe. Podpoří vznik mezioborových a multioborových týmů z informatických, přírodovědných, společenskovědních a humanitních oborů a rozvoj dlouhodobé mezisektorové spolupráce a také posílí výzkumné spolupráce s průmyslem, státní správou a samosprávou.
Při rekonstrukci bude hlavní pozornost upřena na budovu D – původní výrobní halu, která již dnes neodpovídá potřebám výuky ani dispozičně, a také na části navazující na budovy B a C. Protože statici vyhodnotili, že nástavba budovy D není možná právě z důvodu nedostatečného statistického zajištění stávajícího objektu, je nutné provést celkovou demolici současné budovy D a následnou výstavbu nové budovy, která bude mít pět nadzemních pater.
„Kapacita všech stávajících poslucháren a základních odborných učeben je dnes v této části fakulty naprosto nedostatečná. K rekonstrukci jsme přistoupili i vzhledem k očekávanému nárůstu počtu studentů fakulty v následujících letech a zejména vzhledem k celodenní a každodenní vytíženosti učeben, která je významnou bariérou vzniku nových studijních programů či rozšíření možností průchodu studiem stávajících studijních programů,“ vysvětlil děkan fakulty informatiky Jiří Barnat.
V nově postavené budově D budou umístěny nové výukové prostory, specializované učebny, výzkumné laboratoře a kanceláře zaměstnanců fakulty. Přípravné práce, například přeložky optických sítí, byly zahájeny již na jaře 2024, vlastní práce na rekonstrukci budovy D a souvisejících částí budovy B a C započaly loni v prosinci. Ukončení rekonstrukce je plánováno na jaro 2027.
V době výstavby bude provoz fakulty informatiky výrazně omezen. „Nejbolavější je zásah do výukového srdce fakulty. Ve stávající budově D byly situovány tři velké posluchárny s kapacitami 250, 120 a 180 míst, dále v navazujících částech budovy B a C byly umístěny další čtyři menší posluchárny a pět počítačových učeben. Náhradní výukové prostory po dobu výstavby zajišťujeme ve spolupráci s dalšími fakultami naší univerzity, zejména s právnickou a filozofickou fakultou, a dále externími pronájmy na VUT a Univerzitě obrany,“ objasnila zajištění míst pro výuku tajemnice fakulty informatiky Lenka Bartošková. Náhradní počítačové učebny, které nelze pronajmout, jsou již nyní budovány v prvním patře budovy C.
„Studující i vyučující budou nuceni v příštím a dalším roce realizovat výuku v půjčených učebnách i mimo fakultu. Věřím ale, že dočasné nepohodlí způsobené probíhající stavbou přijme fakultní obec s pochopením a s vizí lepších budoucích fakultních prostor,“ doplnil děkan Barnat.
Celkový rozpočet rekonstrukce je 751 milionů korun a na Masarykově univerzitě jde o příklad zapojení více rozvojových zdrojů dotačního charakteru. „Tato investiční akce je příkladem schopnosti naší univerzity realizovat velké akce pomocí vícezdrojového financování. Zde konkrétně programu Rozvoje a obnovy materiálně technické základny veřejných vysokých škol (NIP), Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) a vlastních prostředků,“ uvedl kvestor Masarykovy univerzity David Póč s tím, že rekonstrukce fakulty informatiky následuje již rozběhlou velkou investiční akci, a to projekt MUNI BioPharma Hub, tedy stavbu komplexu určeného nejen pro farmaceutickou fakultu v areálu bohunického kampusu.
Za druhou nejvyšší současnou systémovou investici hned právě po projektu MUNI BioPharma Hub označil rekonstrukci fakulty informatiky i prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie Masarykovy univerzity Radim Polčák. „Chtěl bych především ocenit odvahu fakulty informatiky se do rekonstrukce a investičního záměru pustit. A stejně tak jako fakulta hodně očekává od této stavby, bude Masarykova univerzita v letech následujících hodně očekávat i od fakulty informatiky. Chtěl bych také poděkovat všem poskytovatelům finančních zdrojů, především ministerstvu školství, a pak také projektovému týmu, všem lidem, kteří se na napsání a podání projektů podíleli.“
Areál v Botanické ulici, ve kterém je fakulta informatiky umístěna, byl vybudován v 70. letech minulého století pro tehdejší výzkumné ústavy a státní podniky. Době výstavby odpovídají také použité technologie a materiály. Obvodový plášť je nedostatečně zajištěn proti únikům tepla, stávající prostory kapacitně nevyhovují nárůstu vedení rozvodných sítí po objektu, vybavení poslucháren a jejich stavebně technický stav odpovídá době realizace, kdy nebyl brán přílišný zřetel na řešení prostorové akustiky. Ani technické vybavení poslucháren již není vyhovující, nesplňuje současné hygienické normy výměny vzduchu a osvětlení.
Program Rozvoje a obnovy materiálně technické základny veřejných vysokých škol (NIP) – celkem 569 mil. Kč, z toho 484 mil. Kč dotace NIP + 85 mil. Kč spolufinancování ze zdrojů MU.
Operační program Jan Amos Komenský (OP JAK), projekt INVEST4MUNI, reg. č. CZ.02.02.01/00/23_023/0009100 – celkem 182 mil. Kč, z toho 173 mil. Kč dotace OP JAK + 9 mil. Kč spolufinancování ze zdrojů MU.